İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir ?

İş kazası rapor parası alma şartları hastalık ya da annelik koşullarına göre biraz daha esnektir. İşyerinde çalışırken, işyerinin servisi ile işe gidip gelirken v.s. bunun gibi pozisyonlarda meydana gelen hadise meslek kazası şekilde tanımlanır. İş kazası geçirdiğinizde Şayet tabip aracılığıyla size istirahat raporu verilirse istirahatli olduğunuz zamanlarda ya da meslek kazası akibeti hastanede yatarak tedavi gördüğünüzde yatarak tedavi gördüğünüz süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında size ödeme yapılır.

Yapılan bu ödeme meslek kazası rapor parası, diğeri ismi ile meslek göremezlik ödemesi şekilde tanımlanmaktadır. Peki meslek kazası rapor parası alma koşulları nelerdir, meslek kazası rapor ücreti ne kadar ödeniyor, meslek kazasında alınan rapor parası nereden ve nasıl alınıyor ? meslek kazası raporu ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz;

İş kazası rapor parası nasıl alınır ?

İş kazası rapor parası alabilmek için;

 • İşvereniniz sebebi ile meslek kazası bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumu’na oluşturulmuş olması,
 • İşveren vasıtasıyla raporlu olduğunuz süreler ile ilgili iş kazası raporu girişi ekranından çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekmektedir.

İş kazası bildirimi ile meslek kazası rapor bildirimi yapıldıysa ve meslek göremezlik raporunuzda da herhangi 1 eksiklik olmadan Sosyal Güvenlik Kurumu ödemenizi yapar. İş kazasından ötürü rapor parası alabilmeniz için hastalıkta bulunduğu bu gibi 90 gün şartı aranmaz. bir günlük olarak sigorta dahi meslek kazası geçici meslek göremezlik parası almanız için yeterlidir.

İş kazasından ötürü raporlu olduğunuz vakit boyunca işveren size maaş ödemesi yapmak zorunda değildir. Sözleşmenizde ters 1 hüküm olmadan işveren maaşınızın tamamını kesebilir.

İş kazası neticesi şayet işgücünüzü en az %10 ve ya üstünde kaybettiyseniz SGK’dan devamlı şekilde gelir alabiliyorsunuz. Nasıl alacağınızı ve nasıl başvurabileceğinizi öğrenmek içinsayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası ne kadar ödeniyor ?

İş kazası rapor parası hesaplaması brüt ücretiniz üstünden yapılıyor. Hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazancınızın gene rapor zamanından önceki son üç aylık yekün gün sayısına bölünmesi neticesi bulunan miktar üstünden düzenlenmektedir. Şayet rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık çağda hizmet olmadan ya da yeni başladıysanız bu halde ortalama yatırım esas alınır. Bulunan bu tutarların hastanede yatarak tedaviler için günlük olarak şekilde yarısı, ayakta istirahatlerde ise 2/3’ü ödenir.

Hesaplama programımız aracılığı ile meslek kazası akibeti ne kadar ödeme alacağınızı hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası ne süreç yatıyor?

Rapor parası ödemesi işveren bildirimlerinin ardından ortalama 15 gün arasında PTT’ye ya da sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilir. Uzun zamanlı raporlarda işveren kısmi çalışmazlık girişi yaptıkça SGK raporun tümü bitmeden parça parça da ödeme yapar. Bunun için işvereninize kısmi onay yaptırarak bunu bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirmeniz gerekir.

İş kazası rapor parası yatan bankalar hangileri ?

Eğer aşağıda belirtiğim biçimde SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı 1 banka hesabınız yok ise ödemeniz PTT’ye gönderilir. PTT’ye gönderilen ödemenizi ödenme zamanından itibaren en geç iki ay arasında çekmeniz gerekir. Herhangi 1 PTT şubesinden kimliğiniz ile ödemenizi alabilirsiniz.

İş kazası rapor parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

İş kazasından ötürü rapor paranızın ödenip ödenmediğini ve ödemenizin ne halde olduğunu e devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sorgulama ekranına buradan girebilirsiniz⇒ 

Sorgulama sonucu;

 • Rapor parası bilgi yok diye netice alıyorsanız henüz raporunuz ile ilgili 1 işlem yapılmamış manasına gelir.
 • Rapor parası merkeze gönderildi neticesi alıyorsanız işlemlerin tamamlandığı ve ödemenizin en kısa zamanda bankaya/PTT’ye gönderileceği manasına gelir. Genel anlamda bunu gördükten sonrasında ortalama 15 gün içerisinde ödemeniz hesabınıza geçmiş olur.
 • Rapor parası bankaya gönderildi diyorsa ödemeniz bankaya/PTT ye gönderilmiş şekilde anlaşılır. Ödemeyi bankadan/PTT’den alabilirsiniz.
 • Rapor parası emanete alındı diye yazıyorsa PTT’ye gönderilen ödemenizi ödeme zamanından itibaren en geç iki ay içerisinde almadığınızdan ödemeniz SGK’ya iade edilmiş şekilde anlaşılır.

SGK Şahıs ödemesi banka hesabı tanımlaması nereden yapılıyor ?

Dilerseniz size en yakın SGK’ya dilekçe vererek hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz. Daha kolay 1 yolu ise e devlet sisteminden hesap tanımlamak.

 • E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden kolayca SGK banka hesabı tanımlaması yapabilirsiniz.
 • T.C. ve e-devlet şifrenizle buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • Bir kez hesap tanımlaması yaptığınızda değiştirmediğiniz sürece SGK’dan adınıza çıkacak bütün ödemeler bu hesaba geçer. Hesap tanımlamasını yaptıktan sonrasında en geç üç meslek günü içerisinde ödemeniz tanımladığınız hesabınıza gönderilir.
 • Adım adım hesaplama nasıl düzenlenmektedir öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası konusundaki bütün merak ettiklerinizi alt taraftaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar