İş Kazası Bildirmeme Cezası 2021

İş kazası bildirmeme cezası 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği uygulanmaktadır. İşyerinde ya da işletme sınırlarında, servis ile işe geliş gidiş sırasında v.s. benzeri mesai saatleri içerisinde meydana gelen hadise Kanuna göre meslek kazası şekilde bilinir. İş kazası bildiriminin SGK 5510 Sayılı Kanunu’na göre belirlenen zamanda SGK’ya elektronik ortamda bildirim zorunluluğu bulunmaktadır.

İş kazası bildirim zamanı içerisinde bildirim yapmayan işverenlere işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısı esas alınarak SGK anlamında idari nakit cezası uygulanmaktadır.  Sgk meslek kazası bildirimi ile ilgili bu paylaşımımızda bildirimi nasıl yapacağınız konusu için bilgi sahibi olabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında ise meslek kazası kaç gün bünyesinde bildirilir, meslek kazası bildirimi yapılmazsa ne olur meselesinde bilgi bulabilir bununla beraber güncel meslek kazası bildirim zamanı cezası tutarlarına göz atabilirsiniz.

İş kazası bildirim zamanı 2021

 • İş kazasının bildirim zamanı meslek kazasının oluş zamanından itibaren 3 meslek günüdür.
 • İş kazasının resmi tatile ya da bayram tatiline denk gelmesi biçiminde meslek kazası bildirimi zamanı takip eden ilk meslek gününden başlar.
 • Bu bildirim tıpkı sürede ek beş tarım sigortalıları ve ek dokuz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için de geçerlidir. ek beş tarım sigortalılarının meslek kazası bildirimlerinin kendileri ya da işverenleri anlamında müracaat formu ile SGK’ya yapılması gerekmektedir.
 • Ayrıca meslek kazasının işveren anlamında derhal kolluk kuvvetlerine ( jandarma, polis) bildirilmesi gerekmektedir.
 • Süresini geçirmeden bildirim yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası kolluk kuvvetlerine bildirim zorunluluğu 2021

İş kazası olur olmamakta işveren ya da işveren vekili aracılığı ile derhal kolluk kuvvetlerine yani jandarma ve ya polise bildirim zorunluluğu bulunmaktadır. İş kazası kolluk kuvvetlerine bildirim zamanı arasında meslek kazasının bildirilmemesi biçiminde işletme meselesinde cezai müeyyide uygulanabilir.

Bağkurluların meslek kazası bildirim zamanı 2021

Bağkur kapsam gereğinde iseniz meslek kazası geçirmeniz halinde;

 • Kazanın bulunduğu tarihten itibaren en geç bir ay arasında olmak koşulu ile meslek kazası bildirimine mani durumun ortadan kalmasını takip eden günden itibaren üç meslek günü içerisinde bildirim yapılması gerekmektedir.
 • Bildirim normalde elektronik ortamda yapılmalıdır.
 • Eğer bildirimi elektronik ortamda yapamazsanız meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı bildirim formu ile SGK’ya bildirim yapabilirsiniz.

İş kazası geç bildirim cezası 2021

Bildirimin geç yapılması biçiminde işverenlere çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfı esas alınarak meslek kazası cezası uygulanmakta. Bununla beraber meslek kazası akibeti rapor piyasa çalışan var ise rapor başlangıç zamanından meslek kazası bildirim tarihine kadar olan geçici meslek göremezlik ödemeleri de faizi ile yanında işverenden Öğrenim edilir.

Uygulanacak meslek kazası bildirimi geç yapılması cezası her yıl ilgili Bakanlık anlamında belirlenmekte ve yayımlanmakta. 2021 yılı için geç bildirim biçiminde tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre kullanılan idari nakit cezaları alt taraftaki gibidir. Bununla birlikte bulunduğunuz yıl içerisinde uygulanacak güncel geç meslek kazası bildirimi cezası tutarlarına www.csgb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen tutarlar meslek kazası geç bildirim zorunda uygulanacak ceza tutarlarıdır. Çalışmazlık bildiriminin geç yapılması zorunda da ilave şekilde idari nakit cezası uygulanmaktadır. Rapor bildirmeme ceza tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası bildirmeme cezası indirim

Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle meslek kazası geç bildiriminden ötürü tebliğ edilen meslek kazası bildirmemenin cezasını tebliğ zamanından itibaren 15 gün arasında ödemeniz biçiminde kullanılan miktar üstünden %25 oranında indirim uygulanır. Şayet meslek kazasını bildirmemenin cezasını ödemesi yapmak istemiyorsanız ve itiraz edecekseniz gene tebliğ zamanından itibaren en geç 15 gün arasında gerekçeli ve sağlam dayanağı olan dilekçe ile itiraz etmelisiniz. İtiraz dilekçesini bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

İş kazası geç bildirme cezası itirazınızın neticesi SGK anlamında size yazılı şekilde bildirilir. İş kazası bildirim cezası itiraz akibeti red gelirse ve gene meslek kazasını bildirmeme cezasını ödemezseniz borcunuz icraya intikal eder. İtirazda izlenecek yol ve örnek dilekçeler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer meslek kazasını geç bildirmenin cezasını ödemesi yapmak istiyorsanız ödeme işlemini yapabilmek için SGK anlamında İPC’nin size tebliğ tarihinin sisteme girilmiş olması gerekiyor. Şayet meslek kazası bildirimi yapmamanın cezası  için tebliğ tarihsel girilmediyse sistemde borç görünmez. Tebliğ tarihsel girildiyse 26 haneli SGK sicil numarası üstünden SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden SGK Ödemeleri-SSK İPC menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

İş kazası bildirmeme cezasına itiraz dilekçesi

İş kazası ipc tebliğ zamanından itibaren en geç 15 gün içerisinde itiraz etmeniz gerekiyor. 15 günlük olarak vakit dolduktan sonrasında itiraz edemezsiniz. İtirazınızın geçerli ve gerekçeli 1 sebebe dayanması gerekir. Ters durumda direkt reddedilir. Biz örnek 1 dilekçe aşağıda hazırladık ama bütün vakaların itiraz nedeni tıpkı olmaz. Siz dilekçeye bakarak kendi vakanıza göre uyarlayabilirsiniz.

 • …………… Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • İlgi: …./…../…. tarih ve ………. sayılı meslek kazası geç bildirim cezası konulu yazınız;
 • İşyerimizde çalışan ……………. T.C. numaralı sigortalı …… kişisi meslek kazası geçirmediği durumda hastane vasıtasıyla meslek kazası vakası şekilde girilmiş ve bu sebepten dolayı tarafımıza geç bildirim cezası uygulanmıştır. Meydana gelen vaka meslek kazası olmaması nedeniyle ve bunu gösterir sigortalı dilekçesi de ekte olduğundan tarafımıza kullanılan idari nakit cezasının iptalini rica ediyoruz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar