İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır, Ücreti ne kadar? 2021 Güncel

İş için sağlık raporu nereden alınır ? 1 aşırı meslek noktayı yeni işçi alımlarında meslek için sağlık raporu istemektedir. Peki işe girişlerde istenen belgelerden birisi olan sağlık raporu nereden ve nasıl alınır? İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe başlayacak olan çalışanlardan sağlık raporu isterler. Sağlık raporu istenen vatandaşların raporu nereden alabileceklerine bu paylaşımımızda yer verdik.

Tehlikeli ve çok aşırı tehlikeli sınıfta yer sektör meslek bölgeleri işe yeni başlayacak olan işçilerden sağlık raporu isterler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe girişlerde sağlık raporu istenmektedir. Tek tabip nedeniyle sağlık raporu düzenlenebilir. Paylaşımımızın devamında meslek için sağlık raporu nereden alınır ve ücreti ne kadar konusu için bilgi verilecektir. Şayet siz heyet raporu alacaksanız sayfamızı ziyaret ederek hem nasıl alınacağı meselesi için teferruatlı bilgi bulabilir hem de tam teşekküllü sağlık raporu ücretini öğrenebilirsiniz. 

İşyeri için sağlık raporu nereden alınır ? 

İşyeri için sağlık raporu

Öncelikle sağlık raporu nerelerden alınır sorusunun cevabı ile başlayalım.

 • Sağlık raporları aile hekimlikleri yada sağlık bakanlığına bağlı hastanelerden alınabilmektedir.
 • Raporu nereden alınabileceği ise yapılacak olan işin tehlike sınıfı belirlemektedir.
 • Az tehlileki sınıfta yer saha işletme için aile hekimliklerinden rapor verilmektedir iken tehlikeli ve aşırı tehlikeli sınıfta yer saha işyerleri için ise raporlar tam teşekküllü hastaneler aracılığıyla verilmektedir.
 • Ayrıca aile hekiminin muayenesinden sonrasında 1 üst hastaneye sevk işlemi gerçekleştiyse raporu hastaneden alabilmek gerekebilir.

Özel hastanelerden meslek için sağlık raporu alınır mı ?

Özel hastaneler anlamında meslek için sağlık raporu verilmemektedir. Sağlık Bakanlığı anlamında çıkarılan yönetmenlik ile özel hastanelerin sağlık raporu vermesi yasaklanmıştır. 7.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı hususi Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Güncellenmesi Konusu için Genelgesi ile yasaklandığından ötürü hiç 1 özel hastane aracılığıyla rapor verilmemektedir.

Aile hekiminden işletme için sağlık raporu alınır mı ?

En çok aşırı merak edilen sorulardan bir tanesi aile hekimi sağlık raporu veriyor mu? Devlet hastaneleri ve özel hastanelerden alınan meslek için sağlık raporu aile hekimi nedeniyle verilmekte mi? Aile hekiminden sağlık raporu alabilmeniz için ilk şekilde bağlı bulunduğunuz aile hekimliği ya da cemiyet sağlığı merkezine başvurmanız gerekiyor. 1 çok fazla meslek kolu için aile hekimi işletme için sağlık raporu düzenleyebilmektedir. Fakat bunun için bazı kurallar aranmaktadır. Yapılan meslek ve işletme sınıfına göre raporu alıp alamayacağınızı aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

İşyeri Sağlık Raporu

İş için sağlık raporu alacak bireyin çalışacağı kurumdaki işçi sayısı 50 insandan az ve meslek sınıfı ise az tehlikeli sınıfta yer alıyorsa aile hekiminden sağlık raporu alabilir. Lakin tehlikeli sınıfta yer sektör işler için rapor hastaneler sebebi ile verilmektedir. Sizi muayene eden aile hekimi sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edebilir.

İşe giriş sağlık raporu için lüzumlu belgeler nelerdir ? 

Başvuru için kimlik yeterli olabilmektedir. Bununla beraber işletme için sağlık raporu ücretini de ödemeniz gerekiyor. Bunun için rapor başvurusuna giderken aşağıda belirtilen ücretleri de göz önünde bulundurarak hazırlıklı gitmenizde fayda vardır. 

İş için sağlık raporu ne süreç alınır ? 

İş için sağlık raporu hem işe girişlerde hemde periyodik aralıklarla alınmaktadır.

 • Yeni işe girişlerde
 • İş değişikliği bulunduğu zaman
 • İş kazası yada uğraş rahatsızlığı geçirdikten sonrasında tekrardan arka işe dönüşlerde
 • Tehlike sınıfına göre belirli aralıklarla periyodik sağlık raporu istenmektedir.
 • Tehlike sınıfına göre İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsam gereğinde belirli aralıklarsa sağlık raporu uygulaması zorunludur.

Az Tehlikeli İşyerleri İçin Sağlık Raporu nasıl alınır ? 

Az tehlikeli sınıfta yer piyasa işyerlerinde çalışacak olanlar sağlık raporunu aile hekimlikleri ya da Sağlık Bakanlığına baklı hastanelerden alabilirler. 10’dan az sayıda çalışanı bulunan işyerlerinde çalışacak olanlar aile hekimine giderek sağlık raporu çıkarabilirler.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu nasıl alınır ?

İşyerindeki normal çalışma devrinin yarısından fazlasının 20:00 ve 06:00 saatleri arasına denk gelmesine gece çalışması denilir. İşçiler bu sistemde çalışmaya başlamadan evvelinde işverene 1 sağlık raporu götürmek durumundadır. İşyeri hekimleri nedeniyle yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda sağlık raporuna ”Gece Çalışabilir” notu düşüldüğü süreç herhangi 1 mesele oluşmayacaktır. Gece çalışabilir sağlık raporu için düzenlenen diğeri 1 sağlık raporu yok. Bunun için not şekilde gece çalışabilir notu düşülmesi gerekebilir. Gece vardiyasında çalışacak olan işçilerin gece çalışabilir raporu alması zorunludur.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar?

İşe girişlerde alınacak sağlık raporu ücreti hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşu sebebi ile işletme sağlık raporu ücreti Öğrenim ediliyor. 2021 itibari ile sağlık raporu ücretleri ise alt taraftaki gibidir.

 • Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden alınan devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 50 TL
 • Üniversite hastanelerinden alınan meslek sağlık raporu ücreti 75 TL
 • Ayrıca sağlık kurulu raporu alabilmek isteyenlerin ödeyeceği sağlık raporu fiyatları ise 200 TL,
 • Üniversite hastanelerinde ise meslek için sağlık raporu ederi 300 TL, 
 • Detaylı sağlık raporu ücreti üst kısımda belirtilen tutarların üstünde olabilmektedir. 

Özel hastane sağlık raporu ücreti ne kadar ? 

Yukarıda da belirttiğimiz bunun gibi meslek için sağlık raporu özel hastaneler sebebi ile verilmemektedir. Dolayısıyla özel hastaneler için sağlık raporu ederi belirtmek yersiz olacaktır. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar