İş Göremezlik Ödemesi Şartları Nelerdir ?

İş göremezlik ödemesi çalışırken hastalık, meslek kazası, hamilelik, doğumdan ötürü v.s. rapor almanız biçiminde meslek göremezlik raporlu olduğunuz vakit boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle yapılan ödemedir.

İşgöremezlik ödemesi brüt ücretiniz üstünden yapılıyor. Paylaşımımızda meslek göremezlik rapor parasının nasıl alındığı, sgk meslek göremezlik parası alma koşulları veiş göremezlik ödeneği konusu için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İş göremezlik raporu nasıl alınır ?

Hastalıktan ötürü işgöremezlik ödeneği alabilmeniz için;

 • Hastalık sosyal güvenlik kurumu meslek göremezlik raporu  başlangıç zamanından önceki son bir yıl içerisinde en az 90 günlük olarak sigortanız olması gerekiyor.
 • Hastalık ssk is goremezlik odemeleri brüt ücretiniz üstünden yapılmakta. Sosyal güvenlik kurumu işgöremezlik ödemenizi rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazancınız ve son üç aylık yekün gün sayınızı esas alarak hesaplamakta.
 • Ayrıca rapor bittiğinde çalışmadığınıza dair bildirimin işvereniniz vasıtasıyla SGK’ya elektronik ortamda yapılması gerekiyor.

İş kazası geçirdiğinizde SGK’dan is goremezlik odenegi alabilmeniz için;

 • İşveren aracılığı ile meslek kazası bildiriminin SGK’ya hazırlanmış olması gerekir.
 • Yine rapor bitiminde işveren anlamında çalışmadığınıza dair bildirimin SGK’ya yapılması gerekiyor.
 • İş kazası sgk meslek göremezlik parası alabilmeniz için bir günlük olarak sosyal sigortalar kurumu dahi yeterlidir.
 • İş kazası iş göremezlik rapor hesaplaması da hastalık raporlarında bulunduğu benzeri brüt ücretiniz üstünden organize edilmektedir. Son üç aya ilişkili olarak hizmet var ise son üç aylık brüt üstünden olmadan ortalama yatırım ve gün sayısı üstünden hesaplama düzenlenmektedir. Bulunan tutarın ayakta tedavi için 2/3’ü , yatarak tedavilerde ise yarısı ödenir.

İş kazası neticesi rapor parası hesaplaması yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK doğum rapor parası almak için de koşullar hastalıktakine benzerdir. Şayet sigortalı çalışıyorsanız doğum bundan öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz hafta şekilde yekün 16 gündelik annelik izin hakkınız bulunmakta. Annelik izninde olduğunuz vakit boyunca maaşınızı işvereniniz ödemez. SGK raporlu olduğunuz vakit boyunca sosyal güvenlik kurumu meslek göremezlik ödeneği öder. Hamilelikten/analıktan ötürü 4a meslek göremezlik ödemesi alabilmeniz için;

 • Doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 90 gündelik sigorta primi gerekiyor.
 • Analık iş görmezlik ödemesi alabilmeniz için aktif çalışıyor olmanız gerekiyor. Şayet raporlu olduğunuz zamanda işten çıkışınız verilirse SGK iş göremezlik ödemesini işten çıktığınız tarihsel takip eden dokuzuncu güne kadar yapar. Sonrası için 4 a meslek göremezlik ödemesi alamazsınız.
 • Analık meslek göremez raporu parası hesabı doğum zamanından önceki son üç aylık yekün brüt kazancın gene son üç aylık yekün prim gün sayısına bölünmesi neticesi bulunan tutarın 2/3’ü şekilde ödenir.

Doğumdan kaynaklı şekilde SGK’dan alabileceğiniz rapor parası ve diğeri bütün ödemeleri öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Yukarıda da belirttiğim üzere sgk meslek göremezlik ödemesi brüt yatırım üstünden hesaplanmakta. Rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık yekün brüt kazancınızın son üç aylık yekün gün sayınıza bölünmesi ile bulunan akibet 1 gündelik rapor parası ödemenizdir. Tabi yatarak tedaviler için bunun yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü ödenmektedir.Hastalık is goremezlik parasi ödenirken ilk 2 güne ödeme yapılmamaktadır. 10 gün rapora sekiz gün ödenir. bir ve ya iki günlük olarak rapor alırsanız SGK iş göremezlik parası ödemez.

Hesaplama yapabilmek için kullanım kolaylığına sahip 1 uygulama geliştirdik. Hemen sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğiniz ile ilgili hesaplama yapabilirsiniz.

İş göremezlik raporu sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

4a 4b işgöremezlik ödemesi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Bunun için e devlet şifresi almanız gerekir. Yok ise Şayet herhangi 1 PTT’den alabilirsiniz. 4a/4b isgöremezlik ödemesi bakma işleminin online/şifresiz şekilde yapılabildiği 1 uygulama yoktur.

4a/4b işgöremezlik ödemesi bakma ve sorgulama için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu 4a/4b İşgöremezlik ödemesi bakma menüsünü tıklayın.
 • Sorgulama ekranına girişi buradan yapabilirsiniz:

İş görmezlik ödemeleri hangi bankadan alınır ?

ssk is goremezlik odemesi PTT’den alınmaktadır. Şayet SGK Şahıs ödemeleri banka tanımlama sisteminde tanımlı 1 banka hesabınız var ise bu halde ödemeniz PTT yerine tanımlamış olduğunuz bu hesaba gelecektir. Ben PTT ile uğraşamam diyorsanız girin e devlet sistemine hesabınızı tanımlayın. Ödemenizi dizi beklemeden ATM’den çekmiş olursunuz.

3 gündelik rapor parasını kim öder ?

Raporlu olunan süreler için işveren kanunen maaş ödemesi yapmak durumunda değildir. Yani rapor süresine bakılmaksızın işveren bir gün dahi rapor alındıysa işçinin maaşını kesebilir. SGK ise hastalık raporlarında 1 ve ya 2 güne ödeme sağlamadığından üç günlük olarak rapor alınması şeklinde sırf bir gününe ödeme yapar. Tabi burada 2 günlük olarak rapor ne olacak, boşa mı gidecek diye sorduğunuzu biliyorum. Maalesef boşa gidiyor 2 gün için ödeme alamıyorsunuz.

İş kazası neticesi rapor alındıysa raporlu olunan günlerin tümü için SGK ödeme yapar. Bu sebepten dolayı üç günlük olarak rapor meslek kazası sonucunda alındıysa SGK tamamını öder.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar