İntibak Yasası Son Durum 2021

İntibak yasası terimi duymayan çok aşırı az emekli bulunur sanırım. Peki intibak yasası nedir ? İntibak kelime manası şekilde eşitlik manasına gelmektedir. Ne eşitliği bu ? Emeklilikte intibak ne anlama geliyor? Gelin herzaman beraber bu soruların cevabına bakalım 1 de intibak yasası son dakika gelişmeleri ve mümkündür 2021 intibak yasası konusuna değinelim.

İntibak yasası nedir ?

Malumunuz 2000 yılından evvelinde çalışması olanların emekli maaşları 1 hayli yüksek. Sebebi aylık bağlama oranlarının yüksek olması. 2000 yılından sonrasında çalışması olanlar için ise tıpkı şeyleri söylemek maalesef olasıdır değil. 2000 yılından önceki çalışmalarda aylık bağlama oranı nerdeyse %80 civarında iken 2000 sonrası ise %40’lara kadar iniyor. Bu da tabii şekilde tıpkı prim günü, sigortalılık zamanı v.s. emekli olan 2 şahıs bünyesinde iki kata kadar maaş farkı oluşmasına neden oluyor.

Size şöyle örnek vereyim. Şu lahza 2000 yılından evvelinde prim ödemeleri herzaman asgariden ödenmiş emekli biri ortalama 1600-1800 TL arasında emekli maaşı alıyor. Tıpkı prim gün sayısı ile 2000 yılından sonraki hizmetlerle emekli olanlar ne kadar maaş almaktadır biliyor musunuz ? 800-1000 TL bünyesinde. Hiç hoş 1 vaziyet benzeri durmuyor değil mi ?

İşte olasıdır 1 emekli intibak 2021 yasasının çıkması biçiminde aradaki maaş eşitsizliği giderilmiş olacak. 2000 yılından sonrasında emekli olanların maaşları ortalama 400-500 TL civarında artmış olacak.

Emekli intibak torba yasası son vaziyet 2021

İntibak yasası 2021 yılında menfaat mı ya da emekliye intibak 2021 torba yasada var mı sorusunun yanıtını şimdiden vermek zor. Fakat şu var ki ekonominin bünyesinde olduğu vaziyet olasıdır 1 2021 intibak yasası düzenlemesinin önünde mani teşkil edebilir.  Bu nedenden biz intibak yasasının 2021 yılında çıkmasının zor olduğunu düşünüyoruz. Tabi belirgin de olmamakta. Bunu belirtmek isteriz.

Umarız ekonomimiz 2021 yılında toparlanır ve Hükümet yetkilileri maaşlardaki bu adaletsizliği gidermek için adım atabilirler. Konu meselesinde büyüme epey bir emekli intibak yasası son vaziyet gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Anayasa mahkemesi intibak yasası kararı ne oldu ?

Bildiğiniz üzere en son intibak anayasa mahkemesine taşınmıştı. İntibak düzenlemesi ilgiyi Anayasa Mahkemesi’ne gelmeden önceki süreci ise şu şekilde:

İntibak için herşeyden önce Halk Denetçileri Kurumu’na müracaat oluşturulmuş güncelleme alakayı buradan Yargıtay’a gönderilmişti. Yargıtay’dan da olumlu 1 karar çıkmayınca intibak için Anayasa Mahkemesi’ne müracaat yapıldı. Anayasa Mahkemesi de kararını verdi. İntibak aym kararıyla reddedildi.

Anayasa Mahkemesi Kanun’la ilgili düzenlemelerin bireysel bşavuru yolu ile çözülemeyeceği gerekçesi ile alakayı reddetti. İntibak Anayasa Mahkemesi’nde kabul edilmediğine göre bu güncellemenin önü kapandı mı, 1 daha intibak yasası düzenlemesi yapılmamaktadır mı? Tabi ki yapılabilir. Güncellemenin kanun ile yapılması gerekiyor. Tabi bu da hukuki teklifin Memleketimiz Büyük Millet Meclisi’ne sunulması ve Meclis’te kabul edilmesi bununla beraber Cumhurbaşkanı nedeniyle da onaylanması gerekiyor.

Bir mesafe basında Anayasa mahkemesi sebebi ile intibaklar onaylandi, 2000 sonrası intibak geliyor benzeri haberler çıkmıştı.  Fakat Anayasa Mahkemesi anlamında kabul edilmedi. Anayasa Mahkemesi intibakla ilgili başvuruyu reddetti. İntibak yasası düzenlemesinin torba hukuk ile yapılması gerekiyor.

2021 emekli intibak düzenlemesi torba yasada var mı ?

Tabi her insanın müşterek beklentisi torba hukuk düzenlemesine intibak düzenlemesinin de konulması. 2021 arasında çıkartılan torba kanunlarda bu güncelleme yer almadı. 2021 yılı arasında çıkacak torba kanunlarda şu lahza bu yönde 1 güncelleme çıkması beklenmiyor. Bununla beraber Hükümet’in eylem planı ya da Cumhurbaşkanlığı 2021 programında da yer almıyor. Lakin bu konu ile ilgili oluşturulacak gündem yasanın çıkışını da hızlandırabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar