İnternetten Engelli Vergi İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İnternetten engelli vergi indirimi başvurusunu pratik olarak yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere en az yüzde 40 ve ya üstünde engeli olanların kendileri ile bakmakla yükümlü oldukları bireyler için vergi indirimi diğeri ismi ile sakatlık indirimi hakkı bulunmakta. Engelli indirimi ile beraberinde bireyler çalışırken daha yüksek maaş alabilmekte ve hem de erken emeklilik hakkı elde edebilmekte. Engellilik vergi indirimi başvurusunu interaktif vergi dairesinden online şekilde rahatça yapabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında engellilik vergi indirimi müracaat işlemleri, interaktif vergi dairesi engelli indirimi başvurusunda izlenecek yol ve engelli vergi muafiyeti başvurusu konusu için bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Engellilik vergi indiriminden kimler yararlanır ?

Engellilik indiriminden yararlanabilecek kişiler şunlardır;

 • 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde 1 işyerinde çalışanlar ile bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler,
 • Emekli sandığı kapsam gereğinde çalışan devlet memurları ile bakmakla yükümlü olunanlar,
 • Serbest uğraş erbapları ile bakmakla yükümlü olunanlar,
 • Basit usülde vergi vergi mükellefleri ( Yalnızca kendileri için müracaat yapabilirler ).

Sigortalı çalışanlar için mani derecelerine göre asgari ücrete ilave ödenecek indirim tutarları ve daha fazla bilgi için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engellilik vergi indiriminden kimler yararlanamaz ?

Bu kapsamda sağlanacak indirim hakkından;

 • Serbest bölgelerdeki işletmelerde çalışanlar,
 • Gemi adamları,
 • Gelir vergisine tabi olmayan diğeri ücretliler(kapıcılar v.b.),
 • Yurtdışında inşaatlarda çalışanlar

Ücretlerinden gelir vergi kesintisi bulunmadığı için vergi indirimi rica edemezler.

Engellilik vergi indirimi için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Vergi indiriminden yararlanmak için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • Vergi dairesine engelli indirim dilekçesi ( elden ya da aşağıda anlatıldığı biçimde internet vergi dairesi üstünden verilebilir) ,
 • Dilekçeye ek şekilde çalışılan işyerinde çalıştığına dair işveren kaşeli ve imzalı yazı;
 • Eğer işe yeni başlayan sigortalı ise , işten çıkış var ise son aya ait SGK Tescil ve Hizmet Dökümü belgesi.
 • Daha evvelden alınmış olan 1 sağlık kurulu heyet raporu var ise aslı ya da aslı gibidir sureti,
 • Bakmakla yükümlü bireyler için müracaat yapılacaksa bakmakla yükümlülük belgesi ( SGK’dan alınabilir ).

İnternetten Engellilik Vergi İndirim Dilekçesi nasıl verilmektedir ?

Dilekçeyi online şekilde interaktif vergi dairesi üstünden rahatça verebilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. ve e-devlet parolanız ile internet vergi dairesine giriş yapın ⇒ .
 • Anasayfaya giriş yaptıktan sonrasında İŞLEM BAŞLAT-Engellilik Vergi İndirim Dilekçesi menüsünü takip edin.
 • Çıkan kısımda “Uyarı bölümünü okudum, kabul ediyorum.”  kutucuğunu işaretleyerek DEVAM edin.
 • Sonraki sayfada Şayet başvuruyu kendiniz için yapıyorsanız “Kendi adıma başvuru”, bakmakla yükümlü olduğunuz şahıs için yapıyorsanız “Bakmakla yükümlü olunan kişi/kişiler adına başvuru” kutucuğunu seçerek devam edin.
 • Açılan sayfada Şayet sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışıyorsanız “Hizmet erbabıyım.” kutucuğunu,   Basit usül vergi mükellefi ya da serbest uğraş erbabı iseniz “Serbest uğraş erbabıyım/Basit usule tabi mükellefim.” kutucuğunu,  Devlet memuru iseniz “Kamu Çalışanıyım” kutucuğunu işaretleyin.
 • Sonraki sayfada Şayet elinizde bundan önce aldığınız heyet raporu var ise “Sağlık Kurulu Raporum Var”, olmadan “Hastaneye Sevk İstiyorum” kutucuğunu işaretleyin.
 • Eğer sağlık raporunuz var ise Başvurunuza işlem yapılabilmesi için başvuru tarihinizden itibaren 15 gün içerisinde engellilik raporunuzu (hastane ya da noter nedeniyle aslı gibidir şekilde onaylanmış sureti yahut aslı) başvuru ettiğiniz ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı/Defterdarlık Gelir Müdürlüğü Engellilik Servisine teslim etmeniz gerekebilir. Belgelerinizi teslim etmemeniz zorunda başvurunuz geçersiz sayılacaktır.
 • Hastaneye Sevk İstiyorum diyerek devam ettiğinizde Sevk arzuladığınız hastane ile ilgili bilgileri girmeniz gerekebilir. Hastane İl, İlçe ve İsim bilgilerini yazdıktan sonrasında devam edin.
 • Sonraki sayfada Çalıştığınız İşyerine Ait Ayrıntıları Yazınız.
 • Onay sayfasında girmiş olduğunuz bütün teferruatları kontrol ederek ONAYLA demeniz şeklinde müracaat işlemi sonlanmış olacaktır.

Başvurunuza istinaden Şayet sağlık raporu var dediyseniz en geç 15 gün arasında bu raporu vergi dairesine vermeniz gerekiyor. Şayet hastaneye sevk istemişseniz bu halde Vergi Dairesi size hastaneye sevk yazısı gönderecektir. Siz de bu arada üst kısımda istenen evrakları hazırlamalısınız.

Engelli indirimi ile erken emeklilik hesaplaması yapmak ve ne süreç emekli olacağınızı öğrenmek için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vergi indirim belgesi nasıl alınır ?

İnternet vergi dairesinden ya da vergi dairesi engelli indirimi dilekçesi ile başvurunuzu yapıp süre yapılmasından sonrasında belgeyi bağlı olduğunuz Vergi Dairesinden alabilirsiniz. Bununla beraber vergi indirim kartınızı da rica edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi ne süreç sonuçlanır ?

Gerekli evraklar ve dilekçe ile müracaat yapıldıktan sonrasında Şayet son 6 ay içerisinde aldığınız 1 engelli raporu olmadan Vergi Dairesi sebebi ile tam teşekküllü 1 üniversite ya da devlet hastanesine sevkiniz organize edilmektedir. Heyete girersiniz ve bu rapor Vergi Dairesine gönderilir. Daha sonrasında Kurul nedeniyle değerlendirme düzenlenmektedir ve mani yani vergi indirim oranı belirlenir. Bu sürecin tamamlanması bağlı olunan vergi dairesine göre farklılık gösterir. Ortalama şekilde 2-3 ay içerisinde sonuçlanır.

Engelli vergi indirimi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemi e-devletten yapılamamakta. Her 1 vergi dairesinin internet sitesi üstünden T.C. numarası ve dosya numarası ile sorgulama yapılabilmekte.

 • İstanbul’da ikamet ediyorsanız buradan sorgulayabilirsiniz ⇒ .

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar