İnternet ile Değişime Hazır Olun

İnternet, matbaadan sonraki en büyük kültürel değişimlerden biri ama bence iş sektöründeki yöntemleri değiştirdiğinden, büyük bir değişim yaşandığının çokta farkında değiller. Başlarda internet, bilgisayar bağımlılıkları için bir sığınma yeriydi. Sonradan internet, ikinci evimiz gibi geldi.

Eğer ilgi bilişime doğru kayıyorsa işin merkeze de kayması da çok mantıklı. İnsanlar neredeyse para da oraya gider. Ortada bir kitle varsa reklamverenler de oraya yönelirler. Bugüne kadar paralarını geleneksel medya için harcadılar ama yeni medyadaki platformlar ilerledikçe, geliştikçe hızlı bir şekilde geri çekilmeye başladılar. Birçok geleneksel medya şirketleri varlıklarını sürdürebilmeleri için yeni medya ortamlarına geçti. Yeni ve güncel sahalara geçmeyen şirketlerinde işi bitti. Sizi mutlu eden neyse onu yapın. Sosyal medya ağları markanızın başarısını yaratmaz sadece hızlandırır. Hayallerinizi ve planlarınızı uyguladığınızda bunu unutmayın. Teknoloji, inovasyon, müşterilerin talepleri öyle bir çılgınlıkla ilerliyor ki şu anda ben bunu yazarken, bahsedeceğim platformlarda bile çok şey değişmiş olabilir. Sosyal ağların arayüzleri veya kullanım şekilleri ne kadar değişirse değişsin, büyük tablo bundan etkilenmez. Örneğin; x bir şeyi baştan yaratabilirsiniz ve hatta onu bambaşka bir şeyi dönüştürebilirsiniz ama bu x şeyin özünü değiştirmez. Sosyal ağlar sizi hedef kitlenize ulaştırır. Böylece onları izleyebilirsiniz, anlatabilirsiniz ve sizi dinlemelerini sağlayabilirsiniz. Hedefleriniz ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun değişiklikler yapmaya, geliştirmeye devam etmelisiniz. İstediğiniz kadar başarılı olun, çalışmayı bırakırsanız öğrendikleriniz tümüyle çöp olur.

Dijital dünyanın size sunduğu imkanları her şeyin içine ekleyebiliyorsanız çorbayı yapabilmişsiniz demektir. Sevdiğiniz işleri uzun soluklu bir iş haline getirebilir, para kazanabilir ve kendinize olan saygınızdan da kaybetmezsiniz. Sosyal pazarlamanın dijital sularında dolaşmayı öğrenmeniz gerekiyor. Buradaki dijital sular dediğimiz kavram size bağlı, siz ne kadar uzağa gitmek istiyorsunuz? Facebook,Twitter,Instagram,Scorpe vb. modern dünyanın nimetleri. Sizi yeni dünyaya götürürler, rakiplerinizden nasıl farklılaşmanızı, başkalarıyla paylaşmanızı, mümkün olan en geniş kitleye ulaşmanızı sağlarlar.

İçeriğiniz ister video, ister podcast veya blog aracılığı olsun hiç fark etmez. Sonuçta insanlar karşılarında gerçek sizi görecektir. İster organik tavuk satın, istersen konut danışmanı olun, sadece fikirlerinizi satın, bu gerçek değişmez.Bir zamanlar markalarınız için televizyon,sinema,radyo,dergi ve gazeteleri kullandınız. Yeni nesil de aynı işi daha düşük maliyetlerle ve kimsenin onayını almaya gerek duymadan internette yapıyor. Saha sizin için eski olmasa da, oyun aynı oyun. Kendiniz olun, nitelikli içerikler yaratıp, yayımlayın. İnsanlar sizi bulacaktır. İnternet, sosyal ağlar ve bunların online topluluklara anında erişim olanağı sağlaması sayesinde bilgiler büyük bir hızla kulaktan kulağa yayılıyor. Yaşadıkları deneyimleri sadece yakın çevresiyle değil, internette hepimizle paylaşıyorlar. Sosyal ağ platformlarını kişisel markanız için etkili bir mecraya dönüştürmek, kulaktan kulağa bir tanıtımın ana unsuru. Bu aslında yeni bir şey değil. İnternet, sosyal ağlar ve bunların online topluluklara anında erişim olanağı sağlaması sayesinde bilgiler büyük bir hızla kulaktan kulağa yayılabiliyor. Tüketiciler artık kişisel markanızla yaşadıkları deneyimi sadece yakın çevresiyle veya her gün karşılaştıkları kişilerle paylaşmakla kısıtlanmış değiller. Markanızı geliştirmek, çalıştığınız her saniye özgeçmişinizi yaşamak ve solumakla aynı şeydir. En son Twitter mesajınız, Facebook’taki yorumunuz, bloğunuzda yayımladığınız yazı, sizin özgeçmişinizdir artık.

Günümüz girişimcileri, toplumu sonsuza kadar değiştiren Twitter, Tumblr ve Youtube’tan çok daha derin bir temelin üzerinde oturuyor. İnterneti kuşatan en büyük ikilem bir yandan bizi spesifik ihtiyaçlarımızla birebir ilgili gördüğümüz şeylerle kendimizi kısıtlamamıza, izole etmemize zemin oluştururken diğer yandan, bir zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz uzak ufuklara bizleri taşımasıdır. İnsanlar hala bunu tam olarak idrak etmiş değil.

İnternetin önünde çok uzun bir yol var, zaman içinde değişecek, evrilecek ve tüm sürprizlerini bir bir sergileyecek. Onunla beraber evrilmeye, değişmeye hazır olun. 

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar