İnşaat Asgari İşçilik Hesaplama 2021

İnşaat asgari işçilik hesaplaması inşaatın bina sınıfı, bina grubu ve bina yaklaşık birim maliyetleri esas alınarak yapılmakta. Ruhsata tabi 1 inşaat inşaatı yaptığınızda söz konusu bina için bağlı olduğunuz Belediyeden oturma izni alabilmeniz için Belediye sizden SGK borcu yok Öbür ismi ile ilişiksizlik belgesi ister. Tabi inşaatınız için sosyal güvenlik kurumu ilişiksizlik belgesi almak için de yapı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescil ettirmeniz ve yeterli miktarda işçilik bildiriminde bulunmanız gerekebilir. İşte burada inşaat inşaatı için işçilik hesaplaması ciddiyet arz etmektedir.

Eğer aşağıda anlatılan formül esas alınarak yapı işçilik hesaplamasını yapamazsanız yazının sonundaki Yorum kısmından inşaatın başlama bitim tarihlerini, kargir/karkas nasıl yapıldığını, bina sınıfı ve grubunu yazın sizin için inşaat maliyeti hesaplamasını biz yapalım.

Yazımızın devamında yapı işçilik maliyet hesaplaması nasıl yapılır, 2021 yapı sosyal sigortalar kurumu primi ne kadar konularında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Şayet ihaleli meslek için asgari işçilik hesaplaması yapacaksanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 İnşaat işçilik hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Sgk yapı işçilik hesaplaması yapılırken esas alınacak olan metrekare birim maliyeti inşaatın Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescil tarihsel ile bitim tarihsel esas alınarak belirlenir. Buna göre;

 • Bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o yıl bünyesinde geçerli olan bina yaklaşık birim maliyetlerini esas almanız gerekiyor. mesela 01.04.2021 tarihinde başlayıp 30 Ekim 2021 tarihinde SGK’ya bitim dilekçesi verdiğiniz yapı için 2021 yılı maliyetine göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Önceki yıl başlayan yapı için başladığı yıldaki metrekare maliyetlerini esas almanız gerekiyor. Örneğin 10 Aralık 2020 tarihinde başlayan ve 30 Eylül 2021 tarihinde biten 1 yapı için 2020 yılı bina yaklaşık birim maliyetleri tablosunda yer piyasa maliyete göre hesaplama yapmanız gerekiyor.
 • Birden fazla yıl devam eden inşaatlarda ise  bitim zamanından önceki yılın metrekare maliyetleri esas alınarak işçilik hesaplaması yapılıyor. Örneğin 2010 yılında SGK tescili yapılıp 2021’de biten 1 yapı için 2020 yılının metrekare maliyetlerini esas alarak hesaplama yapmanız gerekiyor.

İnşaat sigorta primi hesaplaması akibeti bildirmeniz gereken miktar brüt prime esas kazançtır. Yani işveren şekilde ödeyeceğiniz prim tutarları değildir. Inşaat inşaatı için brüt yatırım üstünden ödemeniz gereken prim oranları ve 2021 sigorta prim tutarları aşağıda güncel şekilde verilmiştir. Şayet hesaplamayı yapamadıysanız ve nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tadilat işlerinde asgari işçilik hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Tadilat ruhsatlarında tescil ve prim bildirim işlemlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ana ruhsat için tescil edilen dosya kapatılmadan yani bitiş dilekçesi verilmeden tadilat işlemi gerçekleşti ise ve tadilat ruhsatı alındıysa bununla birlikte dosya açtırmaya gerek bulunmamakta. Varolan dosya üstünden ve son metrekare esas alınarak asgari işçilik hesaplaması yapılır.
 • Ancak ana dosya kapanışı verilip ilişiksizlik belgesi alındıktan sonrasında tadilat ruhsatı alındıysa tadilat ruhsatı için yeni dosya açılması zorunludur. Şayet tadilat ile inşaatın metrekaresinde 1 artış var ise yani ilave kısım var ise ilave kısım için hesaplama yapılması gerekiyor. Şayet metrekare tıpkı kaldı ise ve herhangi 1 değişiklik yok ise yalnızca dosyanın açılıp prim bildirimi yapılması yeterli olacaktır. Böyle 1 vaziyet var ise bir günlük olarak bildirim dahi yeterlidir.

İnşaat işçilik hesaplama excel

İnşaat maliyeti hesaplamasını dilerseniz geliştirmiş olduğumuz işçilik hesaplama yapı excel programını indirerek de yapabilirsiniz. Excel şekilde oluşturmuş olduğumuz yapı sosyal sigortalar kurumu hesaplama dosyasını buradan indirebilirsiniz ⇒ .

Sgk yapı metrekare birim maliyetleri 2021

inşaat sigorta hesaplamasında ciddi parametrelerden bir tanesi yapı bina yaklaşık birim maliyetleridir. İnşaat Sosyal güvenlik kurumu hesaplamasında hangi yılların birim maliyetlerinin esas alınacağı inşaatın SGK’da tescil ve kapanış tarihine göre belirlenmektedir. hususi inşaat inşaatı asgari işçilik hesaplamasında esas alınacak metrekare birim maliyetleri yıllara göre aşağıda verilmiştir.

 • .
 • ,
 • ,
 • ,

İnşaat asgari işçilik oranları 2021

İnşaat sigorta prim hesaplamasında esas alınacak oranlar inşaatın yapılış türüne göre farklılık gösterir. Sosyal güvenlik kurumu yapı maliyetleri hesaplamasında aşağıda belirtilen oranların %25 eksiği üstünden özel yapı işçilik hesaplaması yapmanız gerekiyor. Buna göre inşaat işçilik hesaplamasında esas alınacak 2021 yılı yapı asgari işçilik oranları şu biçimde olacaktır;

 • Kargir/Yığma: %12,
 • Karkas: %9,
 • Prefabrik: %8.

Asgari işçilik hesaplama formülü 2021

Sgk yapı maliyet hesaplama formülü basit şekilde şu şekildedir; İnşaatın yekün metrekaresi X maliyet x ( karkas ise 6,75/kargir ise %9)/100= bildirilmesi gereken prime esas kazanç. 

Yukarıda sizin için hizmet sunmuş olduğumuz yapı maliyet hesaplama tablosu ve  yapı maliyet hesaplama tablosu excel  tablosunda da zaten varolan şekilde bu formül tanımlı. Dilerseniz asgari işçilik hesaplama programından İnşaat Sosyal güvenlik kurumu prim hesaplama yaptıktan sonrasında kendiniz de bu formülü kullanarak ayrım işçilik hesaplamasını teyit edebilirsiniz.

İnşaat sigorta maliyeti hesaplama 2021

Özel inşaat inşaatı işçilik hesaplaması konusu için çok sorulan sorulardan biri de İnşaat işçisi sigorta primi ne kadar olmaktadır. İnşaat prim hesaplaması yani ödemeniz gereken miktar yukarıdaki uygulamada hesaplamış olduğunuz brüt yatırım üstünden yapılmakta. Bildirmeniz gereken brüt yatırım üstünden normalde SGK’ya prim ödeme oranı %37,5’dir. Fakat bu oran teşvikten yararlanma niteliğine göre değişir.

 • Eğer primlerinizi düzenli öderseniz ve geçmiş borcunuz olmazsa prim ödeme oranı %32,5 olur. Aylık prim tutarı 2021 yılı için: 1.162,69 TL dir. 
 • Çalışanınız 4447/10. madde teşviğinden yararlanırsa prim ödeme oranı brüt miktar üstünden %17 olur. Aylık prim tutarı 2021 yılı için: 608,18TL dir. 
 • Eğer çalışanınız 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirse hiç prim ödemezsiniz.
 • Ayrıca üst kısımda belirtilen aylık tutarlar üstünden 75,00 TL indirim uygulanacaktır. Aylık teşvikli ve teşviksiz sigorta primleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel yapı asgari işçilik hesaplamasını yapıp lüzumlu bildirimi sağladıktan sonrasında yapı için bina izin kullanım belgesi alabilmeniz için ilişiksizlik belgesi başvurusu yapmanız gerekiyor.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar