İndirimli Elektrik Saatleri 2021

İndirimli elektrik saatleri 2021 yılında Koronavirüs ile yanında en çok aşırı araştırılan konuların başında gelmekte. Covid-19 ile yanında kişilerin evlerinde daha aşırı süreç geçiriyor olması Öbür bütün harcama ürünleri ile yanında elektrik tüketimini de arttırmıştır. Bu sebepten dolayı bilhassa içerisinde bulunduğumuz süreç diliminde meyilli elektrik saatlerini bilmek faturada %30-40 bünyesinde tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Peki elektrik hangi saatlerde hesaplı , elektrik hangi saatlerde indirimli ve saat kaçtan sonrasında elektrik meyilli ? Bütün bu soruların yanıtını paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Elektrik indiriminden nasıl yararlanabilirim ?

Aşağıda belirtilen  elektrik hesaplı saatlerinde indirimden yararlanabilmeniz için;

 • Eski sayacınızı değiştirmeniz ve akıllı sayaca geçmeniz gerekiyor.
 • Eğer sayacınız eski ise elektrik tasarrufu saatlerinde elektrik kullansanız dahi normal tarife üstünden fatura hesaplanmaktadır.
 • elektrik saatinizi elektrik dağıtım firmanıza müracaat yaparak değiştirebilir ve bu zamandan sonrasında bundan böyle elektriğin en elverişli bulunduğu saatlerde elektriği kullanarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik faturasında tasarruf nasıl sağlanır ?

Aşağıdaki tavsiyelerimize uymanız şeklinde elektrikte en az %30’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • Özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrik harcayan diğeri cihazlarınızı aşağıda belirtilen elektrik indirimli saatlerinde çalıştırmanız gerekebilir. Örneğin evinizde şohben ya da kombi kullanıyorsanız banyonuzu elektrikte indirimli saatlerde yapmanız faturada çok aşırı büyük oranda ayrım yaratacaktır.
 • Eğer evinizde aydınlatmada kullandığınız ampuller led değilse, eski usulse bunları da değiştirin. Özellikle aşırı çok kullanmadığınız banyo, wc bunun gibi yerlerde daha düşük wattlı ampuller kullanın.
 • Beyaz eşya alırken A+++ olmasına İtina gösterin. Bu basit benzeri görünür lakin çok aşırı büyük oranda tasarruf sağlar.
 • Akşam TV seyrederken odanın ışığını kapatabilirsiniz. Hem gözünüzü yormaz hem de tasarruf sağlar.
 • Ütü işlemini gece tarifesinde yapabilirsiniz.

Elektrikte t1 t2 t3 nedir ?

Aslında elektrik saat kaçta hesaplı sorularının cevabı bu parametrelerde gizlidir.

 • T1 gündüz tarifesidir, 06:00 – 17:00 saatleri aralığında geçerlidir.
 • T2 akşam tarifesidir, 17:00 – 22:00 saatleri aralığında geçerlidir.
 • T3 gece tarifesidir 22:00 – 06:00 saatleri arasında geçerlidir.

Peki elektrik saat kaçtan sonrasında ucuz, elektrik hangi saatler meyilli ve daha az ödeniyor ?

Elektrik indirim saatleri

Elektrik en hesaplı saatler T3 tarifesidir yani saat 22.00-06.00 arasındadır. Bu saatler bünyesinde harcanan elektrik yaklaşık şekilde %30-40 daha ucuzdur. Bu tarifeden sonraki en hesaplı tarife T1 gündüz tarifesidir. En yüksek bedelli ise T2 akşam tarifesidir. Bu sebepten dolayı elektrik tasarruf saatlerinde ütü yapmanız, çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırmanız büyük oranda tasarruf sağlar.

Elektriğin hesaplı bulunduğu saatler 2021

Elektrik harcama saatlerini üst kısımda verdik. Gördüğünüz benzeri üç ayrı tarife olmaktadır. Gerçekte elektrik hangi saatlerde daha meyilli sorusunun yanıtını üst kısımda verdik lakin yeniden belirtmek gerekirse en hesaplı elektrik gece 22.00-06.00 saatleri arasında uygulanan elektriktir.

Elektrik gece tarifesi saat kaçta başlıyor 2021

Elektrikte gece tarifesi saat 22.00’de başlar ve sabah 06.00’da sona erer. En uygun ve tasarruflu elektrik bu saatler aralığındadır. Şayet ağırlıklı tüketimi bu saatlere yüklerseniz faturanızda büyük oranda indirim olur. 1 sonraki tarife gündüz tarifesidir ve akşama göre daha ucuzdur.

Elektrikte devlet desteği ne kadar, kimler yararlanıyor ?

Devlet sosyal yardım saha binlerce insanın elektrik faturasını da ödemekte. Aranan Şart muhtaç olmak yani hane halkı şahıs başı gelirinin net altında olması. Şayet bu Şart sağlanıyorsa ve sosyal yardım alınıyorsa faturanın belirgin 1 tutara kadar olan tarafını devlet ödemekte. Aylık şekilde 2021 için karşılanan fatura tutarı 80 lira olmaktadır.

Destekten yararlanma hakkı olan şahıslar adına devlet PTT’ye kontör/bakiye yüklemekte. şahıs faturasını ödemeye PTT’ye gider ve oradaki bakiye yekün fatura tutarından düşer. Var ise kalan bakiye ödenir ve böylece destek sağlanmış olur.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar