İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar 2021 ?

İlk emekli maaşı ne süreç yatar ? Emekliliğe müraacat edenlerin en çok aşırı sordukları sorulardan biri de bu.  Emeklilik için lüzumlu olan prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve ıslak şartını yerine getirdikten sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na sosyal güvenlik kurumu emeklilik rica formu ile müracaat yapmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonrasında hepimiz için merak konusu olan soru ise emekli maaşı ne süreç bağlanır, ilk maaş ne süreç alınır sorusu. Bu paylaşımımızda emekli maaşı bağlanma süresi, emekli maaşı kaç günde bağlanır, sosyal güvenlik kurumu birikmiş aylık tutarı ne demek konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli dilekçesi ne süreç verilmekte ?

Çalışanların merak ettiği konulardan biri de emeklilik başvurusu ne süreç yapılmalı konusu. Emekliliği adalet ettiğiniz yani ilk sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. başlangıcına göre emeklilik için lüzumlu olan sigortalılık süresi, ıslak şartı ve prim gün sayısı kurallarını adalet ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. SGK gelir, aylık ve rica belgesini nasıl dolduracağınızı adım adım anlattık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek formu indirebilir ve nasıl dolduracağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Peki ilk emekli maaşı nereye yatar ? Emeklilik talebinde bulunurken emeklilik dilekçesinde herhangi 1 banka adı yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Lakin SGK tahsis rica formunda herhangi 1 banka adı belirtmediyseniz, bu bölümü boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir.

İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Emekli maaşı hesaplaması karmaşıktır ve oldukça çok parametre esas alınır. Aylık bağlama oranı, ortalama prime esas kazanç, sigorta primleri alınacak emekli maaşında en ciddi parametreler arasında yer alır. Burada biz basit anlamıyla emekli maaşının ne süreç ve kaç aylık bağlanıyor bulunduğu meselesinde bilgi vereceğiz. Hem nasıl hesaplandığı konusu için ayrıntıları öğrenmek hem de Ortalama alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar yatar ?

Emekli aylıkları rica zamanını takip eden ay başından itibaren bağlanır. Yani örnek olarak 04 Ocak 2021 tarihinde müracaat yaptığınızda 04 Ocak anlamında kuralları sağlıyorsanız emekli maaşınız 01 Şubat 2021 zamanından itibaren bağlanır. Alınacak emekli maaşı ise prim ödeme dönemleri, primlerin ödendiği sigorta kapsamı ve ayrıcalıklı kriterlere göre farklılık gösterir.

İlk emekli maaşı kaç gündelik ödenir ?

İlk emekli maaşı alınan tarihte çoğunlukta 2,5 aylık peşin ödenmektedir. Yani yukarıdaki örnekte belirtilen Mehmet BEY’in aylık emekli maaşına 1000,00 TL dersek Nisan ayında 2600 TL ilk emekli maaşı toplu nakit ödemesi alabilecektir.

Tabi üst kısımda belirtilen vakit maaş bağlanabilecek en hızlı süredir. Şayet tek sigorta kolunda hizmet varsa, müracaat yaptığınız SGK meslek yoğunluğu azsa yukarıdaki zamanda bağlanır. Lakin aniden fazla sigorta kolunda hizmet varsa, memleket dışı borçlanma yolu ile emekli olacaksanız ya da müracaat yaptığınız SGK meslek yoğunluğu fazla ise emekli aylığı bağlanma zamanı de uzayabilir.

İlk emekli maaşı ne süreç alınır ?

Gelelim asıl konumuz olan ilk emeklilik maaşı ne süreç yatar sorusunun cevabına. Emekli dilekçesi verdikten sonrasında SGK maaşınızı bağlar ve bağlandığına dair size ova yollar. Gönderdikleri yazıda aylık tutarı ile birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne süreç ve tam şekilde hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz.

Daha bundan önce o bankada hesabınızın olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zaten ilgili bankaya maaşınız havale şekilde gelir siz daha sonrasında bankadaki varolan hesabınızı emekli maaş hesabı şekilde tanımlayabilir ya da dilerseniz emekli maaşı ile ilgili yeni hesap açabilirsiniz. Dilekçe verdikten sonrasında maaşınızı ne süreç alabileceğinizi öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir ?

Emekli olunca ilk maaş ne süreç bağlanır sorusunun yanıtını üst kısımda teferruatlı şekilde verdik. üst kısımda da teferruatlı şekilde değindiğimiz üzere ilk emekli maaşı hesaplama talepte bulunulan tarihten sonraki ay başı sebebi ile bağlanır. Ay başından emekli maaşı ödenme tarihine kadar geçen vakit için ise birikmiş ödeme hesaplanır. İşte emekli maaşı ile beraberinde 1,5 aylık şekilde yapılan bu ödeme birikmiş ödeme şekilde tanımlanır.

Birikmiş aylık tutarı ne süreç alınır ?

Emekli maaşı başlangıç zamanından aylık ödenme tarihine kadar geçen zamanda yeni emekli olanların birikmiş tutarı ilk emekli maaşı ödenme tarihinde emekli maaşı ile yanında ödenir.

Birikmiş aylık tutarı nasıl çekilir ?

İlk emekli maaşı ile yanında çekileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ova geldikten sonrasında yazıda belirtilen tarihte, birikmiş maaş tutarı ile ilk emekli aylığınızı banka gişesinden toplu şekilde alabilirsiniz.

İlk emekli maaşı neden fazla ?

Aslında üst kısımda teferruatlı şekilde bilgilendirme yaptık. Lakin yeniden bahsetmek gerekirse ilk maaş talepten sonraki ay başı vasıtasıyla bağlanmakta ve emekli maaşı ilk alınış tarihine kadar geçen vakit için de maaş hesaplanarak ödeme yapılmakta. Bu sebepten ilk emekli maaşı birikmiş biçimde ödenmekte ve fazla olmakta.

Birikmiş emekli maaşı sorgulama

İlk emekli maaşı ile yanında birikmiş şekilde yapılan ödeme tutarlarını e-devlet emeklilik sorgulama menülerinden yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle aşağıda verilen bağlantılardan giriş yaparak ilk emekli maaşı yattığını öğrenme ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

  • ,
  • ,

Emekli maaşı ne kadar zamanda bağlanır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşım ne süreç bağlanır sorusunun cevabına. Emeklilik dilekçesinden sonrasında maaş ne süreç bağlanır ile alakalı tereddüt yaşanan bazı kısımlar olduğundan yeniden bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli aylığı rica zamanını takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Şöyle ki 15 Şubat 2021 tarihsel aracılığı ile emekliliği adalet ediyorsunuz ve bu tarih nedeni ile maaşa başvurdunuz diyelim. Maaşınız 15 Şubat itibarı ile değil takip eden ayın başından yani 01 Mart 2021 zamanından itibaren bağlanır. Arada geçen 15 gündelik vakit için herhangi 1 ödeme yapılmaz.

Genelde extra 1 vaziyet olmaması halinde emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında maaş SGK aracılığı ile takip eden ay başından itibaren bağlanır ve siz de ilk maaşı birikmiş biçimde Öbür ay alırsınız.

Yukarıdaki örnekten devam edelim. Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emekliliği 15 Şubat 2021 tarihinde adalet eden Mehmet BEY 15 Şubat 2021 tarihinde emeklilik rica formu ile SGK’ya başvurmuştur. SGK lüzumlu incelemeyi yaparak emekli maaşını 01 Mart 2021 tarihsel itibarı ile bağlamıştır. Bu şahıs ilk maaşını birikmiş biçimde en erken Nisan ayında alabilecektir. Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşları sicil numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’ı arasında ödenir. Buna göre bu şahıs de Nisan ayında 17-26’sı arasında herhangi 1 tarihte maaşını alabilecektir.

İlk emeklilik maaşı nasıl alınır ?

Emekli maaşı talebinde bulunduktan ve Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle emekli maaşınız bağlandıktan sonrasında size hem güncel maaş tutarı hem de birikmiş ödemeleri gösterir ova gönderilir. Bu yazıda emekli maaşınızı ne zaman, nereden ve ne kadar alabileceğiniz dalında bilgi yer alır. Belirtilen tarihte gene belirtilen bankaya kimliğiniz ile müracaat yaparak hem Sosyal güvenlik kurumu ilk emekli maaşınızı hem de biriken maaş tutarlarınızı alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında çalışma

Kimi halde çalışmaya devam ederken ssk emeklilik dilekçesi vermeniz gerekmektedir. Böyle 1 halde işverenizin sigorta çıkışınızı yapması ve “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” şekilde yine giriş yapması gerekiyor. Yani 15 Şubat’ta sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde maaşa başvuracak Mehmet BEY tıpkı sürede çalışmaya devam edecekse işvereni 14 Şubat 2021 tarihinde SGK işten ayrılış bildirgesini vermeli ve 15 Şubat 2021 tarihsel itibarıyla “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar”  kodu ile yine işe almalı. Böylece maaş bağlanmada 1 mesele olmamaktadır ve maaş bağlandıktan sonrasında da herhangi 1 kesinti olmaz.

Emeklilik dilekçesi takibi nasıl organize edilmektedir ?

SGK doküman takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. Emeklilik talebiniz ile ilgili süreci izlemek, doküman takibi ve bütün teferruatları öğrenmek için hemen sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yapabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar