İhbar Tazminatı Hesaplama 2021

İhbar tazminatı hesaplamasının nasıl yapıldığı meselesinde işveren ya da çalışanlar zorluk yaşayabilmekte.Yürürlükteki meslek kanununa göre işçinin işyerindeki çalışma süresine göre işçinin işten ayrılma talebini ve ya işverenin işçiyi işten çıkaracağı tarihsel kanunen belirlenen süreleri dikkate alarak evvelden bildirmesi gerekiyor. Bu süreler ihbar zamanı şekilde adlandırılmakta ve ihbar sürelerine uymayan işçi ya  da işverenin karşı tarafa tazminat ödemesi gerekebilir. İşte ödenmesi gereken bu tazminat da ihbar tazminatı şekilde adlandırılmaktadır.

İhbar tazminatı hesaplaması işçinin son günlük olarak brüt kazancı esas alınarak yapılıyor. Asgari ücret ihbar tazminatı hesaplaması 2021 brüt asgari ücret tutarları esas alınarak hesaplanması gerekirken ücreti asgari ücret üstünde olanlar için ise son brüt kazancına göre hesaplanması gerekiyor.

Yazımızın devamında ihbar süreleri,  ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır örneklerle teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Şayet kıdem tazminatı hesaplaması da yapacaksanız sayfamızı da ziyaret ederek rahatça alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplayabilirsiniz.

2021 ihbar tazminatı hesaplama nasıl yapılıyor ?

İhbar tazminat hesaplaması yapılırken işçinin işten ayrılıştaki son brüt kazancı esas alınıyor. Aşağıda belirtilen ihbar sürelerine uyulmayan gün sayısı ile gündelik brüt yatırım çarpılarak brüt ihbar tazminatı hesaplanıyor. Brüt ihbar tazminatı üstünden gelir vergisi dilimine göre ( %15,17,20 v.s.) ne ise gelir vergisi kesintisi yapılır. Bununla birlikte %7,059 oranında damga vergisi kesintisi de yapılır ve net ihbar tazminatı hesaplaması yapılabiliyor.

İhbar tazminatı hesaplama örneği

  • Günlük brüt asgari ücret 2021: 119,25  TL
  • Uyulmayan ihbar gün sayısı dört hafta yani 28 gün:
  • Brüt ihbar tazminatı tutarı 28×119,25TL=3339,00 TL,
  • Gelir vergisi kesintisi %15 (Birinci vergi dilimine göre): 3339,00 x%15= 500,85 TL,
  • Damga vergisi kesintisi %0,66 = 3339 x 0,66= 23,57 TL.

İhbar tazminatı koşulları 2021

İhbar tazminatında koşullar basittir. Aşağıda belirtilen sürelere uymayan işçi ya da işveren tazminat ödemesi yapmak mecburiyetindedir. Onun haricinde 1 Şart aranmamaktadır. Sürelere uymadan meslek sözleşmesini fesheden karşı tarafa ihbar parası hesaplamasına göre tazminat ödemesi yapmak zorundadır.

İhbar zamanı hesaplama 2021

Peki ihbar zamanı nasıl hesaplanır ? İşçi ve ya işverenin meslek sözleşmesini fesih zamanını karşı tarafa en geç aşağıda belirtilen sürelerden evvelinde bildirgesi gerekebilir. Ters durumda geç bildirilen vakit kadar ihbar tazminatı ödenmesi gerekiyor. İhbar zamanı işçinin kıdemine göre belirleniyor. 4857 Sayılı Kanun’a göre ihbar süreleri hesaplaması kıdeme göre alt taraftaki bunun gibi olmaktadır;

  • 6 aydan az çalışan sigortalı için iki hafta,
  • 6 ay ile 1,5 yıl arasında çalışan işçi için dört hafta,
  • 1,5 yıl ile üç yıl bünyesinde çalışanlar için 6 hafta,
  • 3 yıldan fazla çalışanlar için ise sekiz haftadır.

İhbar süreleri, ihbar tazminatı zamanı hesaplama ile ihbar tazminatı meselesinde daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var ? İhbar tazminatı almanın ya da ödememenin püf noktaları ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhbar zamanı hesaplama örneği

İhbar zamanı gün hesaplama örnekleri aşağıda verilmiştir.

Örnek bir : Mehmet BEY’in işyerinde 01 Ocak 2017 zamanından bu güne kadar çalışan Hasan BEY 31 Temmuz 2019 tarihinde işten ayrılmayı planlamaktadır. Mehmet BEY’in yekün hizmeti 31 aydır. Böylece Mehmet BEY’in en geç 31 Temmuz 2019 zamanından 6 hafta evvelinde işverene yazılı şekilde işten ayrılma talebini bildirmesi gerekiyor. Varsayalım ki 6 hafta evvelinde değil de üç hafta kala bildirim sağladı. Bu halde Hasan BEY Mehmet BEY’den üç haftalık ihbar tazminatı rica edebilir.

Örnek iki : Serkan BEY işyerinde 01 Ocak 2019 tarihinde işe aldığı Murat BEY’i 31 Mayıs 2019 tarihsel itibarı ile meslek sözleşmesini feshetmek istemektedir. İhbar sureleri hesaplamasına göre meslek çıkışını vereceği Murat BEY’e en geç 31 Mayıs 2019 zamanından iki hafta evvelinde meslek çıkışını yapacağını yazılı şekilde bildirim sağlaması gerekebilir. İşveren Şayet işten çıkış ihbar süresine uymayıp hemen çıkış verirse  iki haftalık ihbar tazminatı ödemesi zorunludur.Gördüğünüz üzere ihbar süreleri hem işvereni hem de çalışanı bağlamaktadır. İşten ayrılırken ihbar süresine uymayan işçi ya da işten ayrılma ihbar süresine uymayan işveren karşı tarafa tazminat ödemesi yapmak zorundadır.

Çıkış parası hesaplama 2021

İşçinin işten çıkması zorunda ödenmesi gereken oldukça çok ödenek olmaktadır. Bunların başında ödenmeyen maaş tutarları, kullanılmayan yıllık izinlere ilişkili olarak ödemeler, fazla mesai ödemeleri, ihbar tazminatı ve en önemlisi kıdem tazminatı gelmektedir.

Yukarıda kıdem tazminatı hesaplamak için sayfamızın linkini verdik. Zaten ihbar tazminatınızı üst kısımda vermiş olduğumuz program aracılığı ile hesap edebilirsiniz. Yıllık izin ücreti hesaplayacaksanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar