İhaleye Girmek İçin SGK Borcu Ne Kadar Olmalı 2021

İhaleye girmek için sosyal güvenlik kurumu borcu ne kadar olmalı ? Halk anlamında yapılan 1 ihaleye katılmak için ihale tarihsel itibarıyla sosyal güvenlik kurumu e borcu yok sistemi üstünden ya da sosyal güvenlik kurumu ihale borcu bulunmaz dilekçesi dilekçesi ile SGK’ya başvurarak ihaleye katılmak üzere Memleketimiz geneli sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmamakta yazısı almanız gerekiyor.  Yazımızda ihalede sosyal güvenlik kurumu borcu limiti 2021 konusu için bilgi bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak üzere ihale tarihsel anlamında e borcu yok sosyal güvenlik kurumu sistemi üstünden ya da SGK’dan yazıyı alabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuzun belirlenen limitin altında olması gerekiyor. Bu paylaşımımızda ihalelerde vergi ve sosyal güvenlik kurumu borcu sınırı (2021 yılı) güncel tutarlarını bulabilirsiniz.

İhaleye katılmak için SGK borcu sınırı 2021

İhaleye katılmak için aranan Sosyal güvenlik kurumu borcu ihale sınırı gerçek ve tüzel insanlarda farklılık gösterir. ihale sosyal güvenlik kurumu borç limiti hesaplaması yapılırken gerçek insanda hem ödeme vadesi geçmiş 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarına hem de işçi çalıştırıyorsa işveren sosyal sigortalar kurumu prim borçlarına bakılır. Tüzel şahısda yani şirketlerde ise yalnızca var ise sosyal sigortalar kurumu işveren prim borçlarına bakılır.

  • İşveren 4a sosyal sigortalar kurumu prim borçlarında üst limit ihale tarihsel sebebi ile geçerli olan prime esas yatırım tavanının üç katıdır. Yani 2021 yılında tavan prime esas yatırım 26.831,25 TL bulunduğu için ödeme vadesi geçmiş ve 80.493,75 TL ye kadar olan tutarlar kesinleşmiş borç kabul edilmez ve bu tutara kadar olan borçlar için ihale borcu yoktur yazısı alabilirsiniz.
  • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarında ise ihaleye katılmak için ihalelerde sosyal güvenlik kurumu borç limiti brüt asgari ücretin üç katıdır. Brüt asgari ücret 2021 yılında 3.577,50 TL bulunduğu için ihaleye katılmak için alınacak SGK borcu yoktur yazılarında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için ihale Sosyal güvenlik kurumu borç sınırı 10.732,50TL olacaktır. Şayet son ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu belirlenen ihalede Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu limiti üstünde ise borcu yoktur yazısı verilmez.
  • İhale borcu bulunmamakta yazısı başvurusu, örnek ova ve yazıyı alabilmek için gerekenler dalında bütün bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.
  • Eğer e borcu bulunmamakta aktivasyonunuz olmadan hemen müracaat yapıp aktifleştirerek SGK borcu bulunmamakta yazılarınızı online alabilirsiniz. E borcu bulunmamaktadır aktivasyon başvurusu için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhale mevzuatında dikkate alınacak kesinleşmiş sosyal güvenlik kurumu borçları 2021

Yukarıda belirlenen tutara kadar olan borçlar ihaleye katılmak için SGK borcu yoktur yazısı almaya mani değildir. Ayrıca;

  • Yapılandırma ya da taksitlendirme kapsam gereğinde olup düzenli ödenen prim borçları yukarıdaki yekün borç hesabına dahil edilmez.
  • Yine tebliğ zamanından itibaren 15 günü geçmeyen SGK idari nakit cezası borçları da henüz kesinleşmemiş alacak şekilde sayıldığından ihale borcu almada mani değildir.
  • Son ödeme vadesi geçmemiş cari prim borçları da kesinleşmiş alacak şekilde değerlendirilmez.

İhale tarihsel itibarı ile sosyal güvenlik kurumu borcu olanlar daha doğrusu kesinleşmiş borçları yukarıdaki tutarların üstünde olanların ihaleyi kazansa dahi ihale sözleşmesinin onaylanması maalesef mümkündür bulunmamaktadır. Sonradan ödense dahi ihale makamı ihale tarihsel itibarı ile bu yazıyı isteyeceğinden ihale tarihsel sebebiyle borç çıkacak ve dolayısıyla yazıyı alamayacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak borcu bulunmamakta yazılarına müracaat için örnek dilekçeyi hemen sayfamızı ziyaret ederek indirebilirsiniz.

İhale tarihsel vasıtasıyla sosyal güvenlik kurumu borcu olanlar

İhale size kaldıktan sonrasında ihaleyi adalet edebilmeniz için ihale makamı sizden ihale tarihsel tarafından ihale borcu bulunmamaktadır yazısını ister. İhalenin yapıldığı tarih nedeni ile yekün prim borcunuz üst kısımda belirtilen sınırın altında ise borcu yoktur yazısını alabilirsiniz. Üzerinde ise alamazsınız ve dolayısıyla ihale hakkınız da yanar.

Ödemelerde SGK borcu bulunmamakta limiti 2021

İhalelere katılmak için alınacak borcu bulunmamaktadır yazısında aranan üst limitler 2021 yılı için güncel şekilde üst kısımda verilmiştir. İhale sektör 1 yükleniciye hakediş ( istihkak) ödemesi yapılabilmesi için son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması, var ise dahi yapılandırılmış ya da taksitlendirilmiş olması ve taksitlendirme/yapılandırma ödemelerinin düzenli yapılır olması gerekmektedir.

İhaleye girmek için vergi borcu sınırı 2021

İhalelerde vergi borcu sınırı ihale sosyal güvenlik kurumu borcu limitine göre muhtelif biçimde hesaplanmaktadır. İhalelere katılmak için 2021 yılında son ödeme vadesi geçmiş vergi borçlarınızın 5000 TL altında olması gerekiyor. ihalede vergi borcu limiti 2020 yılı için 5455,00 TL üstünde olan ödeme vadesi geçmiş borçlar ihale vergi borcu bulunmamakta yazılarında kesinleşmiş borç şekilde değerlendirilir ve borcu bulunmamakta yazısı alamazsınız.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar