İhaleli İşlerde Asgari İşçilik Hesaplama 2021

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama işlemleri baş karıştırıcı olabilmekte. Ama merak etmeyin. Biz oluşturduğumuz hesaplama programı ile bu işi sizin için epey bir kolaylaştırdık. İhaleli 1 meslek aldığınızda Şayet bu işte işçi çalıştıracaksanız herşeyden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya açtırmanız gerekebilir. İhaleli meslek sona erdikten sonrasında ihale makamındaki teminatı çözdürmek için ise ihaleli meslek için işçilik hesaplamasını yaparak SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçiliği bildirmeniz ve sonra teminat için SGK’ya müracaat yapmanız gerekir.

Tabi ihaleli meslek teminat iadesi için asgari işçilik hesaplaması ciddiyet arz etmektedir. Alt taraftaki ihaleli işlerde asgari işçilik hesaplaması programımız aracılığı ile sosyal güvenlik kurumu asgari işçilik hesaplamasını rahatça yapabilirsiniz. Bununla beraber paylaşımımızın devamında asgari işçilik oranları 2021 tablosunu da excel formatında bulabilirsiniz.

Yazımızın devamında ihaleli işler için hesaplamanın nasıl yapılacağı meselesinde bilgi verilecektir. Şayet siz yapı için yapım işlerinde Sosyal güvenlik kurumu hesaplaması yapacaksanız bu durumda  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İhale işçilik hesaplaması nasıl yapılıyor ?

İhaleli işlerde işçilik hesaplaması;

  • İhale makamı nedeni ile ödenen KDV dış hakediş bedeli üstünden yapılmakta.
  • Bu bedel üstünden SGK’ya bildirmeniz gereken asgari işçilik tutarı asgari işçilik oranının %25 eksiğidir.
  • Bir örnek ile somutlaştırmak gerekirse: A şirketi Kamu’dan okul binası inşaatı tamiratı işi almıştır. İşin KDV dış yekün hakediş bedeli 100 bin liradır. Asgari işçilik oranları tablosuna göre inşaat inşaatı tadilat ve tamirat asgari işçilik oranı %13’tür. Siz bu oranın %25 eksiği üstünden yani 9,75 üstünden hesaplama yapacaksınız. Buna göre bildirmeniz gereken asgari işçilik hesaplaması 100.000,00*9,75/100=9.750,00 TL olacaktır.
  • Asgari işçilik hesaplamasının nasıl yapıldığı konusu için daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari işçilik oranları 2021 excel tablosu

Bildiğiniz bunun gibi ihale asgari işçilik hesaplaması işin KDV dış hakediş bedeli üstünden asgari işçilik oranı uygulanmak sureti ile hesaplanmaktadır. Asgari işçilik oranları yapılan işin niteliği, durumu, insan gücü ya da makine ile yapılması durumlarına göre değişmekte ve kimi güncellenebilmektedir. En son resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre güncel 2021 Sosyal güvenlik kurumu işçilik oranları tablosunu excel şekilde buradan indirebilirsiniz:

İhaleli işlerde asgari işçilik hesaplama programı

İhaleli işlerde asgari işçilik oranı hesaplamasını alt taraftaki asgari işçilik hesaplama programımız aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

  • İhaleli meslek işçilik hesaplaması için ihale makamı nedeniyle ödenen KDV dış banko hakediş bedeli ve Sosyal güvenlik kurumu asgari işçilik rakamlarını bilmeniz gerekiyor.
  • KDV dış son hakediş tutarını ihale makamından öğrenebilirsiniz. Asgari işçilik oranı ise yapılan işin haline göre farklılık göstermektedir.
  • Aşağıdaki asgari işçilik oranları 2021 excel tablosundan yapılan işin oranını tetkik edebilirsiniz.
  • Hizmet ve yapım işlerinde asgari işçilik hesaplama programındaki asgari işçilik oranı tarafına excel tablosundaki oranın %25 eksiğini yazın.

İhale Sosyal güvenlik kurumu hesaplama işlemlerinin ardından teminat iadesi yazısı için müracaat yapmanız gerekiyor. Teminat iadesi yazısı müracaat dilekçesi ve süreci konusundaki bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tadilat işlerinde asgari işçilik hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Eğer yapılan meslek ihaleli 1 meslek değilse yani özel inşaat inşaatında tadilat yapacaksanız;

  • Eğer yapı için daha evvelinde SGK’dan ilişiksizlik dosyası alarak inşaat inşaatı dosyasını kapatmadıysanız bununla beraber SGK’ya 1 bildirim yapmanız gerekmiyor. Varolan dosya üstünden güncel metrekare ve bina sınıfı gurubunu esas alarak bildirim yapabilirsiniz.
  • Eğer yapı için SGK’dan ilişiksizlik ve Belediye’den de bina kullanma izin belgesi aldıktan sonrasında tadilat ruhsatı aldıysanız bu halde metrekarede artış var ise artan kısım üstünden işçilik bildirimi yapılması gerekebilir. Şayet metrekare tıpkı ise ve fatura karşılığı 1 meslek de değilse bu halde sizin bildiriminiz yeterli olacaktır.

İhale ile alınan tadilat işlerinde ise işçilik hesaplamasının KDV dış ödenen istihkak tutarı ve %13 asgari işçilik oranının %25 eksiği yani %9,75 üstünden üst kısımda belirtilen Sosyal güvenlik kurumu işçilik hesaplama hükümleri esas alınarak işçilik bildirimi yapılması gerekmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar