İdarece Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır, Yetki Nasıl Alınır ?

İdarece borç sorgulama uygulaması Halk şirket ve Kuruluşları ile Bankaların yüklenicilerin Sosyal Güvenlik prim borcu sorgulamasını yaptığı uygulamadır. Bu uygulama aracılığı ile idareler hakediş aşamasında yüklenicinin sosyal sigortalar kurumu borcuna bakar şayet borç olmadan ona göre hakedişini öder. Borç olması mecburiyetinde da borç tutarı kadar kesinti yaptıktan sonrasında hakedişi öder.

Bu paylaşımımızda idarece borç sorgulama uygulaması başvurusunun nasıl yapıldığı, sosyal güvenlik kurumu idarece borç sorgulamasının nereden ve nasıl yapılacağı ile kısa bir şekilde konu meselesinde merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

SGK İdarelerce e borç sorgulama başvurusu nasıl yapılıyor ?

İlgili Halk Kurumu ya da Kuruluşu ve ya banka nedeniyle e idarelerce borç sorgulama uygulaması üstünden borç sorgulaması yapılabilmesi için herşeyden önce idarelerce borç sorgulama SGK yetkisinin alınması gerekebilir. Yeni yetki talebinde bulunmak ya da daha evvelinde yetki var ise dahi şifrenizi unuttuysanız ve tekrardan müracaat yapmak için aşağıda 1 örneği verilen İdarelerce e borç sorgulama yetki rica formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız gerekiyor. Bu forma ilave şekilde üst ova da yazılması gerekmektedir.

Başvurudan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilendirmeyi yapar. Yetkilendirmenin ardından uygulamaya giriş yaparak idarenin borç sorgulamasını 23 haneli işletme sicil numarası ile yapabilirsiniz. İşyeri sicil numarasını size verilen tahakkuk belgesi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu işletme tescil belgesinde gözlemleyebilirsiniz. Örnek SGK işveren işletme sicil numarasına göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İdarelerce borç sorgulama yetki rica formu

İdarece borç sorgulama ekranında yetki almak için yetki rica formu ile müracaat yapmanız gerekebilir. İdarece borç sorgulama rica formunu buradan indirebilirsiniz: .

İdarelerce borç sorgulama girişi nasıl düzenlenmektedir ?

Yetki taleplerine istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu rica edilen kullanıcıyı idarelerce borcu bulunmamakta sistemine tanımlar. Bu zamandan sonrasında bundan sonra idarelerce Sosyal güvenlik kurumu borcu sorgulama uygulamasına giriş yapabilirsiniz. İdarece Sosyal güvenlik kurumu borç sorgulamasına adresinden giriş sağlamanız gerekmekte.

İdarelerce Sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmamaktadır uygulamasına İlk defa girişte kullanıcı ismi ve parola T.C. numaranız olacaktır. İlk girişin ardından sistem şifrenizi yenilemenizi ister. Şifreyi yeniledikten sonrasında bundan sonra uygulama üstünden borç sorgulaması yapabilirsiniz.

İdarelerce sosyal güvenlik kurumu borç sorgulama şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

Şifrenizi unutmanız biçiminde tekrardan yetki rica formu ile beraberinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu e borç sorgulama sistemi üstünden parola yenileme işlemi maalesef yapılamamakta.

Sgk idarelerce borç sorgulama borç var ise nasıl işlem yapılıyor ?

Sorgulama akibeti borç çıkması şeklinde borcu karşılayacak miktar kadar kesinti yapıldıktan sonrasında kalan hakedişin yükleniciye ödenmesi gerekebilir. Şayet borç olmadan hakedişin tamamının ödenmesinde 1 sakınca bulunmamaktadır. Tabi ihale mevzuatı gereği sırf işveren sosyal sigortalar kurumu prim borcuna değil vergi borcuna da bakılmakta. Vergi borcu için de tıpkı uygulama geçerli.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar