HTML Reference – En İyi HTML5 Klavuzu

HTML öğrenmek için piyasa birçok kaynak var. Ancak bir de HTML Reference kaynağına bakmanızı tavsiye ederim. Bu sitede tüm HTML etiketleri ve bu etiketlerin hangi özellikleri olduğunu gösteriyor. Bu makalede internette dolaşırken gördüğüm ve çok beğendiğim bir siteyi tanıtacağım. Bu site HTML geliştiriciler için çok yararlı olacağını düşünüyorum. HTML Reference tüm html taglarının hangi özellikleri içerdiği ve bu özellikleri örnekleriyle gösteren bir web sitesidir. Bu site sayesinde derli toplu bir biçimde hangi etiketin nasıl kullanabileceğine bakabilirsiniz. Bence geliştiriciler ve yeni öğrenenlerin yer imlerinde bulunması gereken bir kaynak.

Online eğitimlerden ve ücretsiz YouTube videolarından her zaman HTML temellerini öğrenebilirsiniz. Ancak, HTML hakkında bilmek istediğiniz her şeyi kapsayan gerçekten ayrıntılı bir rehber bulmak zordur. Neyse ki, tüm bu etiketleri içeren ve kullanımı kolay bir arayüz ile ücretsiz olarak sunulan bir site mevcut. Sitenin anasayfasında A’dan Z’ye tüm HTML etiketlerinin olduğunu göreceksiniz. Bu etiketlere tıklayarak o etiketin kullanımıyla alakalı özelliklere ve örnekleri göreceksiniz. HTML Reference, HTML’nin doğal yapısını ele alır ve W3C tarafından çıkarılan bir sitedir. HTML hakkında bilgi edinmek için W3C’nin sitesine göz atabilirsiniz ancak düzgün ve basit olarak HTML Reference’e bakmanız sizin için daha pratik olacaktır. Her HTML öğesinin dört özelliği olabilir:

meta self-closing inline block

Tüm meta etiketleri, genel olarak sayfa gövdesi yerine başlıkta kullanılır. Kapanış etiketlerinin kapanması için ikinci bir etiket gerekmez ve çoğu geliştirici yalnızca hangi etiketlerin kendiliğinden kapandığını ve hangilerinin kapanmadığını ezberler.

HTML Reference ayrıca, HTML listeleri ve formlar gibi konuları kapsayan daha derin sayfaları da sunmaktadır; hepsi doğru ve HTML5 sözdizimini kullanarak örneklerle beraber bulunuyor. Bu kılavuz, gerçekten HTML becerilerini geliştirmeye çalışan veya öğrenmeye çalışanlar için çok iyi bir kılavuz. Ve en iyisi, proje tamamen açık kaynak, bu nedenle makinenizde bir kopyasını istiyorsanız yerel olarak indirebilirsiniz. Bunu yapmak için projenin GitHub sayfasına gidip indirmeniz yeterlidir. Bu makalede HTML öğrenenler ve geliştirenler için çok iyi bir kılavuz olacak HTML Reference sitesini tanıttık. Bu konudaki görüşlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar