Hizmet Tespit Davası Dilekçe Örneği

Hizmet tetkik davası dilekçe örneği. Hizmet tetkik davası 1 işyerinde çalışırken herhangi 1 gerekçe ile sigortası yapılmayanlar aracılığıyla açılabilecek 1 davadır. çoğunlukla Avukat aracılığı ile açılan bu dava için siz Avukat tutmayacaksanız aşağıda örneği verilen hizmet tespiti davası dilekçe örneği ile başvurunuzu ilgili adli birime gerçekleştirebilirsiniz.

Hizmet tetkik davası nedir ?

İsminden de anlaşılacağı üzere herhangi 1 işyerinde herhangi 1 gerekçe ile sigortasız yani kayıt dışı çalışma ile ilgili sürelerin, prim gün sayısı ve kazancın tespiti amacı ile açılan davalardır. Bu dava akibeti yargı işçiyi haklı görürse kararda belirlenen gün ve prim gün sayısı kadar hizmet kazandırılır.

Hizmet tetkik davası süreç aşımı zamanı kaç yıldır ?

Hemen her davada bulunduğu bunun gibi hizmet tetkik davalarında da adalet düşürücü vakit bulunmakta. Belirli koşulların varolan olması şartı ile bu davanın beş yıl arasında açılması gerekmektedir.  beş yıldan fazla geriye dönük hizmet tespiti dava talepleri adli birim anlamında reddedilebilir. Her ne kadar kanunda belirtilen vakit beş yıl ise bu durumun bazı istisnaları bulunmaktadır.  Hizmet tetkik davasında adalet düşürücü vakit hususunda istisnai durumlar ise şunlardır;

  • İşçi nin verilmesi fakat hizmetlerin verilmemiş olması,
  • verilmiş olmasına karşın sisteme girilmemiş olması,
  • Eski 4 aylık bordro döneminde bordroların verilmiş fakat sisteme işlenmemiş olması,
  • İşyerindeki çalışmanın daha evvelinde denetmen ya da müfettiş raporuna göre tetkik edilmiş olması.

Yukarıdaki ve bu gibi durumların varlığında beş senelik süreç aşımı zamanı işlemez. Fakat bunun dışında tetkik davası açmak için beş yıl içerisinde müracaat yapılması zorunludur.

Hizmet tespiti dava dilekçesi örneği

Hizmet tespiti davası dilekçe örneğini buradan word şekilde indirebilirsiniz ⇒ . Bazı okurlarımız bir gündelik hizmet tetkik davası dilekçe örneğini bununla beraber istemekte. 1 gündelik hizmet tetkik davası dilekçe örneği de aynıdır daha doğrusu tıpkı dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Hizmet tetkik davası dilekçesinin görseli aşağıda paylaşılmıştır.

hizmet tespiti davası dilekçesi

Sgk hizmet tespiti dava dilekçesini doldururken;

  • Eksiksiz olmasına İtina gösterin. Noksan olması zorunda yargı direkt red verebilir.
  • Dilekçeyi durumunuzu esas alarak doldurmanız gerekiyor.
  • Arabulucuya gerek yapılmaksızın direk hizmet tetkik davaları açılabilmektedir.
  • Avukata nakit vermek istemiyorsanız bu dilekçeyi doldurarak kendiniz başvurabilirsiniz.
  • Davayı meslek mahkemesine açmanız gerekmektedir.

Sigorta başlangıcının tespiti davası dilekçesi

Eğer sigorta başlangıç tarihiniz sistemde hiç olmadan ya da hatalı girilmişse bunun tespiti ile alakalı şekilde meslek mahkemesine başvurabilirsiniz. üst kısımda örneği verilen dilekçeyi uyarlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar