Hitap Hizmet Dökümü Nedir, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Hitap hizmet dökümünün ne bulunduğu ve sorgulamayı nasıl ve nereden yapabileceğiniz konusu için bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan resmi açıklamaya göre bundan böyle devlet memurları hitap hizmet dökümünü e devlet sistemi üstünden de alabilecek. Daha evvelinde yalnızca hitap hizmet programı üstünden alınabilen hitap hizmet dökümü bundan böyle online şekilde da alınabilecek. Bu paylaşımımızda hitap hizmet dökümü nasıl alınır, hitap hizmet dökümü neden istenir benzeri konularda bilgi edinebilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü nedir ?

Hitap kelime şekilde Hizmet Takip Programı kelimelerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Hitap takip programı ile devlet memurlarının ilk defa çalışmaya başladığı tarihten itibaren bütün hizmet ayrıntıları (hizmet, öğrenim durumu, olduğu unvan, askerlik bilgileri, Öbür sigortalılık hizmetleri ve süreleri, borçlanma süreleri, fiili hizmet zammı ile itibari hizmet zammı, makam-temsil ve vazife tazminat) benzeri detaylı şekilde oldukça çok bilginin tutulduğu programdır.

Yukarıdaki bilgiler esas alınarak program üstünden imal edilen Hizmet  Belgesi bundan sonra e devlet sistemi üstünden de alınabilecek. Hali hazırda hitap programı üstünden alınabilen doküman SGK sebebi ile yapılan duyuruya göre bundan böyle e devletten alınabilecek. SGK anlamında konu sahasında yapılan resmi İzah alt taraftaki gibi;

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4C’si (Emekli Sandığı) kapsam gereğinde halk idarelerinde aktif şekilde vazife oluşturan sigortalılar ile bu kapsamda misyon yapmakta iken görevden ayrılmış olan sigortalıların hizmet başlangıcından itibaren bütün hizmet belgesi bilgilerinin elektronik ortama alınması amacıyla Hizmet Takip Programı (HİTAP) uygulamaya konulmuştu.

Hizmet Takip Programı’na, sigortalının halen yahut son defa vazife yaptığı halk kurumu tarafından, hizmet başlangıcından itibaren bütün hizmet ayrıntıları (hizmet, öğrenim, unvan, askerlik, Öbür sigortalılık süresi, borçlanma, fiili ve itibari hizmet süresi, makam-temsil-görev tazminatı, açık vakit ile ıslak tashihi ve kaza-i rüşt bilgileri) aktarılmaktadır.

Programa aktarılan bilgiler esas alınarak “Hizmet Belgesi” oluşturulmakta olup, söz konusu hizmet belgesinin e-Devlet üstünden görüntülenmesine (14 Nisan 2012 zamanından evvelinde emekli aylığı bağlananlar hariç) başlandı.

Sigortalılarımız e-Devlet üstünden görüntülenen hizmet belgelerinden, hizmet bilgilerini, bu hizmet bilgilerine göre yekün hizmet süresini ve son defa 4C’ye tabi misyon yapmış olmaları şeklinde de emekli olabilecekleri ıslak ve/veya tarihsel öğrenebileceklerdir.

Hizmet belgesi bilgilerinde hata yahut eksiklik tetkik edilmesi durumunda, hata yada eksikliğin düzeltilmesi hususunda halen ya da son kere vazife yaptığı halk kurumlarının personel birimlerine başvuru edilmesi, fakat Kurumumuzca programa aktarılan borçlanma kayıtlarında hata olması zorunda ise müracaatın Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yapılması gerekmektedir.

Sgk hitap sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Hitap Sosyal güvenlik kurumu belgesini e devlet sistemi üstünden rahatça alabilmek mümkün. E devlet hitap sorgulamasını;

  • www.turkiye.gov. tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş sağladıktan sonrasında SGK-Hitap Hizmet Dökümü menüsünden,
  • Ya da buradan T.C. numaranız ve e-devlet ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz ⇒.
  • İlgili sayfadan e devlet hitap hizmet dökümünü görüntüleyebilir dilerseniz barkodlu hitap dökümü alabilirsiniz.
  • başlıklı makalemizden ne süreç emekli olabileceğiniz meselesinde dilerseniz hesaplama yapabilirsiniz.

Hitap hizmet dökümü hatası veriyor

Bazı durumlarda sistemden kaynaklı sebeplerle hizmet dökümü alınamamakta ve sistem hata verebilmekte. Bu tür pozisyonlarda daha sonrasında tekrardan kullanmanız gerekebilir. Şayet gene hata alıyorsanız ve döküm alamıyorsanız size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

Hitap belgesi konusundaki merak ettiklerinizi yazının sonundaki Yorum kısmından sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar