Hiç Sigorta Girişi Olmayan Nasıl Emekli Olur ?

Hiç sigorta girişi olmayan nasıl emekli olur ? Bu soru son yıllarda okurlarımız aracılığı ile en çok aşırı sorulan soruların başında gelmekte. Bildiğiniz benzeri Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre emeklilik için bazı şartların sağlanması ve belirgin prim gün sayısı ödenmesi gerekebilir. Fakat bazı istisnai pozisyonlarda hiç sigorta başlangıcı olmayanlar da emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Bu paylaşımımızda hiç sigorta girişi olmayanların nasıl emekli olabileceği, toplu nakit yatırarak emekli olma yolları, dışarıdan sigorta ödeme yolu ve konu meselesi için merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz .

Hiç sigorta başlangıcı olmayanlar nasıl emekli olur ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz bu gibi ilk defa prim ödemeye başladığınız tarihe göre emeklilik için lüzumlu olan prim günü, sigorta zamanı ve ıslak kurallarını sağlamanız biçiminde emekli olabilirsiniz. Fakat daha evvelinde hiç prim ödemesi olmayanlar da toplu ödeme ile emekli oluyor. Sigorta girişi olmayanların toplu ödeme ile emeklilik metodları ayrı başlıklar altında aşağıda verilmiştir.

1- Yurtdışı borçlanma

Yurtdışında Memleketimiz ile uzun vade sözleşmesi imzalamış ülkelerde resmi şekilde çalışan ya da ikamet eden Türk vatandaşları bu süreleri toplu borçlanmak kaydı ile Türkiye’de emekli bulunmaktadır. Yurtdışı emeklilik koşulları ve başvuruda izlenecek yol alanında bütün ayrıntılara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2-Tevfikata istinaden geriye dönük tescil

Adınıza 2008/Ekim ayından evvelinde tarımsal ürün sattıysanız ve bu ürünlerden ötürü tevkifat Öbür adıyla tarımsal kesinti yapıldıysa bu kesintiye istinaden geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuzu ödeyebilir ve emeklilik için lüzumlu şartların sağlanması şeklinde aylık hakkı elde edebilirsiniz. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açtırma işlemleri ve konu meselesi için bütün ayrıntılara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

3- 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik

Evlilikte 25 yılı tamamlamış ev kadınlarına güncellemenin kabul edilmesi mecburiyetinde toplu borçlanma ile emeklilik hakkı verilmesi gündemde.

4-SGK borçlanma

Kanunda erkek ve hanım sigortalılar için borçlanma yapılacak süreler aleni belirtilmiştir. Bu süreler borçlanılarak emeklilikte noksan günler tamamlanabilir. Belki tamamına yeterli olmamakta fakat 1 yönünü borçlanma yolu ile kapatabilirsiniz. Erkek sigortalılar için askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması en önemli borçlanma hakları arasında sayılabilir.

Annemin hiç sigortası bulunmaz nasıl emekli olabilmektedir ?

Yukarıda ev hanımları için toplu borçlanma ile emeklilik yollarına söz ettik. Bu yöntemlerden annenize uygun olan bir tanesi ile annenizi emekli edebilir ve toplu borçlanma ile emeklilik hakkından yararlandırabilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile nasıl bulunur ?

Ev hanımları 25 yıl emeklilik yasası çıkarsa pratik olarak emekli olma hakkına sahip olabilecek. Bununla beraber yurtdışında ikamet eden ev hanımları bu sürelerini borçlanarak Türkiye’de emeklilik hakkı elde edebilirler. Buna ilaveten emeklilikte noksan günlerini sigorta başlangıcından sonrasında doğan çocukları için 2160 güne kadar doğum borçlanması yaparak da tamamlayabilirler.

Ev hanımları nasıl emekli olur ?

Yukarıda toplu prim ödeme yollarına söz ettik. Bunun haricinde sigortalı çalışan, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeyen ya da isteğe bağlı sigorta kollarından birisinde prim ödemesi yapanların için emeklilik kurallarını öğrenmek adına sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar