Her Webmasterin Bilmesi Gereken 4 Trend

Webmaster sadece sitenin görselini oluşturmakla kalmayıp ziyaretçilere kesintisiz, eğlenceli ve kullanışlı bir şekilde hizmet veren siteler oluşturmalıdır. Bu yazıda şu anda internette gerçekleşmekte olan en büyük ve en popüler değişikliklerin bazılarından bahsedeceğiz.

  1. Ses ve sohbetin yükselişi

Müşteri hizmetleri chatbot’ları yaklaşık 2000 ‘li yılların başından beri var olmuştur. Ancak son zamanlardaki yapay zekanın gelişmesiyle chatbotlar akıllanmaya başladı. Şu anda çoğu chatbot bir web formu üzerinden çalışır. Ancak ileride ses tanıma teknolojileriyle birleştirildiğinde chatbotlarla sesli sohbet gibi olanaklarda çıkacaktır. Bunlar biraz bilim kurgu gibi gelebilir. Ancak durum bunu gösteriyor. Google geçen sene I / O’da mobil sorguların yüzde 20’sinin sesle yapıldığını ortaya koydu.

  1. Streaming devrimi Canlı video akışı da webin geleceği olacaktır. Çünkü kullanım oranlarına bakıldığında insanlar bu canlı yayın özelliğini seviyor.

YouTube Live, Instagram, Snapchat, Twitch, Livestream, YouNow and UStream gibi canlı yayın yapabilen uygulamaların rekabetinden söz etmeye bile gerek yok.

  1. Reklamcılıkta son durum Reklam engelleme hizmetleri, ücretsiz olarak sunulduğundan birçok kişi tarafından benimsendi. Ancak artan reklam engelleme hizmetlerinin kullanımı site sahipleri için olumsuz yönde etki yapıyor. Reklam engelleme hizmetleri sitelerin reklam olmadan yüklenmesini sağlıyor. Bu da site gelirinin düşmesine yol açıyor.

Bunun yanında son zamanlarda internet reklamcılığına yatırılan paranın arttığını da belirtelim. Bu işin kaymağını Google ve Facebook yiyor.

  1. VR web VR, web içeriğini deneyimlemenin yeni bir yolunu sunar. Yine VR teknolojisinin de geleceğinin iyi olduğu söyleniyor.

Sanal gerçekliğin gelip geçici bir şey olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama büyük şirketlerin stratejilerine bakarsak: Örneğin Facebook’un Oculus’u satın alması bu sektörde geleceğin olduğunu gösterir. (Sanal gerçeklik teknolojisindeki potansiyeli fark eden Facebook, Oculus VR firmasını satın aldı.) Bu makalede webin geleceği olabilecek bazı trendlerden bahsettik. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar