Hemşire Maaşları Ne Kadar 2021

Hemşire maaşları ne kadar oldu ? Hemşirelik sağlık alanında en önemli uğraş grupları arasında yer alıyor. Ülkemizin sağlık dalında kaydetmiş bulunduğu büyüme ile beraberinde yeni hastaneler ve sağlık hizmet sunucularının açılacak olması türkiyede hemşire ihtiyacını bugün de ati de arttırmış olabilmektedir. Bu kısmı tercih edecek olanların ne kamuda ne de özelde meslek kaygısı olmayacaktır. Bu paylaşımımızda özel sektör, halk ve Öbür çalışma sahalarında hemşire maaşı ne kadar sorusunun yanıtını ayrı başlıklar şeklinde bulabileceksiniz.

Hemşire çalışma saatleri

Hemşirelerin çalışma saatleri çalışılan yere göre farklılık gösterir. Hemşireler bazı işletmeler harici çoğunlukta nöbet usülü ve 3 vardiya olacak biçimde çabalamaktalar. Haftanın yedi günü ve 24 saat sistemli bu çalışmada çoğunlukta vardiyalar 08.00-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 olacak biçimde ayarlanır. İşyeri hemşiresi şekilde çalışanlar ya da aile hekimliklerinde çalışanlar için ise nöbet sistemi olmaması nedeniyle çoğunlukla mesai saatleri 08.00-16.00 saatleri arasında olmaktadır.

Hemşire maaşı ne kadar 2021

Hemşirelik maaşı devletle özel saha arasında yoğun şekilde farklılık göstermektedir. Hemşirelerin oldukça çok çalışma sahası bulunmakta. Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler, özel poliklinikler, müşterek sağlık birimi merkezlerinde işletme hemşireliği benzeri çok sayıda çalışma sahası bulunur. Onun için hemşireler ne kadar maaş alır sorusunun tek ve banko 1 cevabı olmayacaktır. Biz de bu nedenden dolayı hemşirelerin maaşını aşağıda ayrı başlıklar biçiminde ve ortalama verileri esas alarak sunduk. Şimdi hemşireler ne kadar maaş almaktadır sorusunun yanıtını aşağıda vermeye çalışacağız.

Devlette hemşirelik maaşları ne kadar 2021

Kamuda hemşirelerin maaşları mezuniyet durumu, kademe ve derecesi esas alınarak ve çalıştığı birim de göz önünde bulundurularak hesaplanır. Aşağıda ilk kere 2021 yılı itibarı ile güncel zamlarla yanında bekar ve çocuksuz hemşirelere ödenen net maaşlar belirtilmiştir.

  • Üniversite mezunu hemşire maaşları: 4.687,00 TL,
  • Önlisans mezunu hemşirelik ücretleri net : 4.608,24 TL,
  • Lise mezunu hemşire maaşı 4.362,51 TL,
  • Ortaokul mezunu hemşirenin maaşı: 4.198,00 TL.

Yukarıda belirtilen maaşlar bekar ve çocuksuz hemşireler içindir. Şayet eş çalışmıyorsa, çocuk da var ise aile yardımı ve çocuk parası ile beraberinde ilave 500-600 TL ödeme alınacaktır. Net maaşa ilave şekilde bununla birlikte döner sermayeden de ödeme alındığından maaşlar daha yüksek bulunur. üst kısımda belirtilenler taban aylıklardır.

Özel hastane hemşire maaşları 2021

Özel hastanelerde hemşire maaşları deneme ve sağlık hizmet sunucusu politikası esas alınarak belirlenmektedir. Yeni mezun olan ve toy birisine ödenecek maaşla tecrübeli olanlara ödenecek olan maaşlar arasında ayrım bulunmakta. Özelde ilk kere 2021 yılı itibarıyla işe başlayan toy hemşirelere ortalama 3500-4000 TL arasında maaş ödenmektedir. beş yıldan fazla deneme sahibi olanlara ödenen maaşlar ise ortalama 4500-5000 TL arasında olmaktadır.

Aile hekimliğinde çalışan hemşire maaşları

Aile hekimliklerinde çalışan hemşirelerin maaşları oradaki hekimler anlamında ödenmektedir. Dolayısıyla hemşireler ile hekimlerin arasındaki anlaşmaya göre ödenecek maaş tutarları değişmektedir. Ortalama maaşlar genel anlamda 3500-4000 TL bünyesinde değişmektedir.

Hemşir maaşları

Bildiğiniz üzere bundan böyle erkek hemşir sayısı da memleketimizde 1 hayli artmıştır. Kamuda, özel sektörde ya da diğeri işletmelerde erkek hemşire maaşları üst kısımda belirtilen tutarlarda olacaktır. Yani üst kısımda belirtilen maaş tutarları bütün hemşire ve hemşirler için geçerlidir.

Başhemşire maaşları

Başhemşireler hemşirelerden mesul olan kişilerdir. Bu mesuliyet itibarıyla kafa hemşire maaşları normal hemşire maaşlarına göre daha yüksek olabilmektedir. Kamuda, özelde ve Öbür sağlık hizmet sunucularında kafa hemşire aylıkları paylaşımımızda belirtilen maaş tutarlarının çoğunlukla %20-25 üstünde vardır. Tam 1 miktar belirtmek doğru olmayacaktır.

Hemşirelerin emeklilik şartları

Hemşireler çalıştıkları işyerine göre türlü sigorta kolunda sayılırlar. Devlette kadrolu şekilde çalışanlar emekli sandığı, sözleşmeli şekilde çalışanlar ise sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar. hususi sektörde çalışanların sigorta kolu da gene sskdır. Durum böyle olunca hem sigorta kapsamı hem de ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik kuralları muhtelif olabilmektedir. İlk kere prim ödenen tarihi, doğum tarihinizi ve sigorta kapsamınızı bize yorum kısmından yazarsanız ne süreç emekli olacağınızı hesaplayabiliriz. Bununla beraber hemen sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de emeklilik hesaplaması yapabilir ve şartlarınızı öğrenebilirsiniz.z. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar