Hazırlanan Programa Ait Veri Tabanı İşlemlerini Yapmak

Hazırlanan programa ait veri tabanı işlemleri yapmak aslında yaptığınız programın, sistemin veya web sitesinin en temel ve en önemli parçasıdır. Günümüzde kullanılan belli başlı bazı veri tabanı işlemleri vardır. Bunlar kullandığınız dil uygulama veri tabanı çeşidine göre değişiklik gösterir fakat bunların hiçbir önemi yok. Önemli olan yaptığınız projenin veritabanını iyi tasarlabilmesidir.

Veri tabanı tasarımı nedir ? Nasıl yapılır ?

Veritabanı tasarımını yapılırken hangi sisteme hizmet edeceğine yönelik bir araştırma yapılması gerekir. Neler gerekli, neler olmazsa olmaz? neler saçma ve gereksiz ayrımını yapmanız lazım? Veri tabanının çok iyi normalize olmuş olması gerekir. Normalizasyonu düzgün yapılmamış bir sisteme eziyet edersiniz. Hem sisteminiz yorulur hem de sistem verimli bir performans gösterememiş olur.

Normalizasyon Nedir ?

Normalizasyon veritabanınızda çok fazla tekrar edecek verilerin parça parça, bölüm bölüm tablolara ayrılması işlemidir. Veritabanınızda çok fazla tablo olmasından korkmayın, önemli olan fazla tabloların kendi başına önemli bir işi üstlenebilmesidir. Akılda kalması için  ufak bir örnek vermek gerekirse, facebook veya twitter gibi bir sistemininiz olduğu düşünün. Bu sistemin veritabanını nasıl inşa ederdiniz? (şirketler işe eleman alırken mutlaka bu ve benzerlerini sorar). Öncelikle sistemde neler var ve neleri nerede tutmam gerekir? Neleri nereden çekersem sistem daha hızlı çalışır? Tweet attırdığınızı düşünün. Attığınız tweet veritabanına kaydoldu. Bu kayıt işlemi gerçekleştirilirken hangi parametreleri kayıt ettirdiniz. Bunlar çok önemlidir. Tweeti kaydederken kullanıcının bilgilerini örneğin yaşını adını soyadını kullanıcı adını veya adresini kaydettirdiniz mi? Normalizasyon dediğimiz olay burda devreye girmeli. Tweeti dair bilgileri kayıt ettirdikten sonra bu tweeti hangi kullanıcının attığını da kayıt ettirirsek. Kayıt ettirdiğimiz bu kullanıcın id sini kullanıcılar tablosundan görebiliriz. Bu sebepten  dolayı tekrar tekrar kullanıcı adıydı ismiydi cart curt herşeyi kayıt ettirmemeliyiz. Sistem için bunun analizini ne kadar çok iyi yaparsak o kadar iyi bir veritabanı sistemi oluşturmuş oluruz.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar