Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?

Halk Bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılıyor konusu için sisteme dahil edilenler merak içerisindeler. Otomatik ya da mecbur bireysel emeklilik sistemi şekilde tanımlayabileceğimiz sistem ilk defa 2017 senesi itibarı ile uygulamaya konulmuştur. Bu sisteme dahil edilenlerin brüt maaşları üstünden otomatik şekilde katkı payı kesilmekte ve sistemde dikkat çekici 1 vakit kaldıklarında ise kendilerine BES kapsam gereğinde maaş bağlanmaktadır. Bu paylaşımımızda ise Kamu Bankası BES sisteminden nasıl çıkılır, bireysel emeklilik iptali nasıl yapılıyor meselesi için bilgi edinebilirsiniz.

Bireysel emeklilik iptali nakit iadesi nasıl alınır ?

Bireysel emeklilik sisteminden arzuladığınız herhangi 1 süreç ayrılabilirsiniz. Fakat Mecbur Bireysel emeklilik sistemine dahil olduysanız ilk 6 ay ayrılmanız zorunda herhangi 1 kesinti yapılmamaktadır. Paylaşımımızın devamında Kamu Bankası bireysel emeklilik iptalinin nasıl yapılacağı konusuna değineceğiniz. Şayet sizin muhtelif 1 şirkette BES hesabınız var ise ayrılma işlemini nasıl yapacağınız, lüzumlu belgeler ve bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank bireysel emeklilik iptali nasıl düzenlenmektedir ?

Zorunlu BES mobil şubeden iptal, SMS ile iptal ve çağrı merkezi ile iptal edilmektedir. Paylaşımımızın devamında internetten, çağrı merkezinden ya da SMS ile Halkbank bes iptali işlemini nasıl yapabileceğiniz meselesinde bütün teferruatları bulabilirsiniz.

İnternetten kamu emeklilik iptali nasıl yapılıyor ?

Zorunlu BES’i iptal etmenin en kolay yöntemlerinden bir tanesi internet şubesi kanalı ile iptaldir. Bu metod için sisteme giriş şifrenizin olması gerekiyor. Bu işlem için herşeyden önce https://internetsube.halkemeklilik.com.tr/ adresinden sisteme T.C. numaranız ve parolanız ile giriş sağlayın. Sisteme giriş sağladıktan sonrasında iptal işlemi için sırasıyla alt taraftaki adımları takip edin;

 • Online İşlemler menüsünde yer piyasa Bireysel İşlemler bölümünden giriş sağlayın.
 • Halk emeklilik internet sistemine giriş sağladıktan sonrasında üstteki menülerden Otomatik Katılım menüsüne tıklayın. Buradan Seç diyerek giriş sağladığınızda mecbur bes konusundaki katkı paylarınız, ne kadar ödediğiniz, biriken paranız bunun gibi bilgiler yer alacaktır.
 • Ekranın solunda “BES Sözleşme Detay Bilgileri”  ve “Değişiklik Talepleri” menüsünü göreceksiniz. Buraya giriş sağlayın.
 • Açılan sayfadan Ayrılma Talebi yönünü seçiniz ve sonra Kaydet diyerek devam ediniz. Son şekilde Onayla dedikten sonrasında sistemden çıkış talebiniz bankaya iletilecektir.
 • Çıkış talebinin ardından ortalama şekilde en geç bir hafta içerisinde kesilen katkı payları banka hesabına aktarılmaktadır.

Sms ile kamu bankası bireysel emeklilik iptali nasıl düzenlenmektedir ?

Sistemden çıkış yöntemlerinden 1 öbür ise SMS yöntemidir. Bu metod internet şubesinden talepten daha kolaydır. SMS ile kamu bankası bireysel emeklilik iptali için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz.

 • Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne büyük harflerle AYRILMA yazıp boşluk bırakarak 11 haneli T.C. kimlik numaranızı yazın. Örnek:  AYRILMA 99999999999
 • Yazmış olduğunuz bu mesajı 2560’a gönderin.
 • SMS gönderdikten sonrasında şayet detayları doğru girdiyseniz size 1 onay mesajı gelecektir. Bu mesajı da EVET yazarak cevaplamanız gerekiyor.
 • Evet yanıtını kısa mesaj ile gönderdikten sonrasında son şekilde işleminiz başarı ile tamamlanmıştır biçiminde 1 onay mesajı alacaksınız.
 • Böylece çıkış alakayı sms ile yapılmış olacaktır.

Telefon ile kamu bireysel emeklilik iptali nasıl organize edilmektedir ?

Sistemden çıkış talebini iletmek için son metod ise çağrı merkezini arama yaparak iptal alakayı iletmek. İnternet ya da sms yolu ile işlem yapamayacak olanlar için çıkış talebini iletmek için kamu bireysel emeklilik telefon numarasını arama yaparak yapılabilir. İşlem ise epey bir basit.

 • Öncelikle 0 850 800 44 00 numarasından Kamu Bankası Çağrı merkezini arayın.
 • Çağrı merkezi görevlisine bağlandıktan sonrasında görevli size güvenlik amacı ile birkaç soru soracaktır. Sonrasında sistemden çıkmak istediğinizi iletin.
 • Çalışanın yönlendirmeleri ile bireysel emeklilik Halkbank  sisteminden çıkış yapılmış olacaktır.
 • Bireysel emeklilik kesintileri, çalışanlardan yapılan güncel kesinti tutarları, ayrılmanız şeklinde ne kadar kesinti yapılacağı bu gibi bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Halkbank bireysel emeklilik meselesi için bilinmesi gerekenler

İki çeşit bireysel emeklilik uygulaması bulunmakta. Birincisi insanların kendi tutkusu ile katılarak katkı payı ödediği sistem öbür ise çalışanların otomatik şekilde dahil edildiği mecbur bireysel emeklilik sistemi. Gerçekte her 2 sistemin de aşağı yukarı işleyişi tıpkı lakin devlet katkısı ve sistemden çıkış süreleri mecbur bes’te biraz daha farklı.

Biz bu paylaşımımızda mecbur bes sistemi üstünde duracağız. Zira sisteme otomatik şekilde dahil edilen çalışanlar sistemden nasıl çıkacakları ile ilgili net bilgi sahibi değiller. üst kısımda da belirttiğimiz üzere bu sistem ilk kere 01 Ocak 2017 tarihsel itibarı ile uygulamaya konulmuş ve sisteme 45 ıslak altı çalışanlar otomatik şekilde dahil edilmiştir. Bu sistemde çalışanların brüt maaşları üstünden %3 oranında katkı payı kesilmektedir.

Sistemde 10 yıl katkı payı ödeyen ve 56 yaşını tamamlayanlar iki. 1 emeklilik hakkı elde edebilmektedirler. Mecbur BES sahasında daha fazla ayrıntı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sisteme dahil edilenlere sistemde kalmaya devam etmeleri mecburiyetinde 1 defaya mahsus 1000 lira devlet katkısı sağlanıyor. Bununla beraber her ay kesilen katkı payları üstünden de %25 ek devlet katkısı sağlanıyor. Sistemde 56 ıslak ve 10 yıl kaldıktan sonrasında emeklilik geliri bağlananlara ise yekün biriken tutarın ilave şekilde %5’i kadar devlet katkısı sağlanıyor.

Sisteme dahil edilenler ilk 6 ay ayrıldıklarında kesilen katkı paylarından herhangi 1 kesinti yapılmaksızın katkı paylarının tümü iade edilmekte. Bu sebepten dolayı ilk 6 ay arasında ayrılma talebini iletmek mantıklı olacaktır. İptal ilgiyi için birkaç alternatif bulunmakta.

Halk emeklilik iletişim numarası kaç ?

Önceden 444 44 00 numaralı Kamu emeklilik telefonundan çağrı merkezine  ulaşılabilmekte idi. Kamu emeklilik alıcı hizmetleri numarası değiştirildi. Çağrı merkezinin yeni numarası 0 850 800 44 00. Halkbank bireysel emeklilik iletişim numarasından ulaşarak kamu emeklilik iptali, katkı payı değişiklikleri ve sözleşmeniz konusundaki bütün ayrıntıları alabilirsiniz.

Halkbank bireysel emeklilik sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Halk emeklilik bes sorgulaması için en pratik metod internet üstünden sorgulama yapmaktır. Dilerseniz akıllı cihazınıza Kamu emeklilik uygulamasını indirerek kolayca Kamu emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz. Bununla birlikte üst kısımda verilen iletişim numarasını arama yaparak çağrı merkezi aracılığı ile de bütün bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Bundan dış şekilde e-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sisteme giriş yaparak bireysel emeklilik devlet katkısı sorgulaması yapabilirsiniz.  Bireysel emeklilik sistemi ile Mecbur bireysel

Halk emeklilik tc ile giriş nasıl düzenlenmektedir ?

Halk emeklilik giriş işlemi yapabilmeniz için kuruluş anlamında kullanıcı ismi ve şifrenizin tanımlanmış ve onaylanmış olması gerekiyor. Şayet onaylı üyeliğiniz var ise internet şubesi ya da uygulama üstünden giriş sağlayabilirsiniz.

Halk bireysel emeklilik iptali nakit iadesi ne süreç yapılıyor ?

Sisteme dahil edildikten sonrasında sözleşmeyi tebliğ aldığınız andan itibaren 6 ay arasında çıktığınızda ödediğiniz katkı payları size herhangi 1 kesinti yapılmadan iade edilebilir. Genel şekilde çıkış talebinden itibaren en geç 10 meslek günü içerisinde kesilen katkı paylarının iadesi sağlanmakta. İlk 6 aydan sonrasında sistemden çıkanlardan kesinti yapılıyor. Kesinti tutarları sistemde katkı payı ödenme süresine göre farklılık göstermekte.

Kısaca Halkbank bireysel emeklilik iptali nakit iadesi ortalama 10-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bireysel emeklilik iptali nakit iadesi Halkbank’ta hesap var ise ekseriyetle o hesaba yapılıyor. Fakat talebiniz muhtelif 1 hesaba gönderilmesi yönünden olursa muhtelif 1 banka hesabına da gönderim sağlanabilmektedir.

Bireysel emeklilik avantaj ve dezavantajları

Sistem birikim yapmak ve emeklilikte iki. 1 gelir elde etmek adına avantajlıdır. Bu sistemde kesilen katkı payı brüt maaşın sırf %3’üdür. Sağlanan ek %25’lik devlet katkısı, sisteme kalmaya devam edildiğinde sağlanan ilave 1000 liralık devlet katkısı ve 56 ıslak 10 yıllık katkı payı ödeme zamanı şartı sağlanarak emekli olunduğunda verilecek olan %5 ilave katkı payı sistemin avantajları şekilde nitelendirilebilir.

Tek dezavantaj ise çalışanların zaten maaşlarının düştüğü, maaşlardan bırakın birikimi devamlı eksiye düştüğü 1 çağda katkı payı kesintisinin ek yük sağlaması. Haricinde sistem avantajlı şekilde nitelendirilebilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar