Güncel Sgk Teşvikleri, Şartları, Sorgulama İşlemleri 2021

SGK teşviklerini sizin için tek başlıkta topladık. Sigorta prim teşvikleri önceki dönemlerde bulunduğu bu gibi işverenlerin artan sigorta prim maliyetlerine ilaç olmaya devam ediyor.Hükümet anlamında işverenlere ilave istihdam sağlanması şeklinde sağlanan sigorta prim indirimleri sigorta teşviği şekilde tanımlanır.  İşverenlerin yararlanabilecekleri ciddi sigorta teşvikleri vardır.

2021 yılında yararlanabileceğiniz bütün bu teşvikler konusu için bilgi sahibi olabilirsiniz. Malumunuz 2015 yılından bu yana işverenlere 6661 Sayılı Kanun’la verilen asgari ücret desteği uygulaması devam etmektedir.  Bu paylaşımımızda yürürlükteki Sosyal güvenlik kurumu teşviklerinden işverenler açısından önemli olanlarına değineceğiz.  Bununla birlikte yeni Sosyal güvenlik kurumu teşvikleri meselesinde bilgi de bulabilirsiniz. 

Potansiyel teşvik sorgulama 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu 2018 yılı sebebiyle bu konu ile ilgili önemli 1 uygulama geliştirdi. Bu uygulama ile işe aldığınız çalışanın hangi teşvikten yararlanabileceğini kolayca sorgulayabilirsiniz. Tek tek kuralları incelemektense bu uygulama aracılığı ile tek seferde hangi şartlara uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Teşviklerin teferruatlı koşullarına geçmeden evvelinde hangi teşvikten yararlanma hakkınız olduğunu öğrenmek istermisiniz ?  Sosyal güvenlik kurumu potansiyel teşvik sorgulaması yapmak içinsayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Sigorta teşvikinden yararlanma kuralları 2021

İşverenlerin yararlanabilecekleri oldukça çok Sosyal güvenlik kurumu prim teşvikleri bulunmakta. Bütün Sosyal güvenlik kurumu işveren desteği ve teşviklerden yararlanabilmek için aranan müşterek Şart geçmiş döneme prim borcunun olmaması var ise dahi yapılandırılmış/taksitlendirilmiş olması ve ödeme yükümlülüklerinin düzenli şekilde yerine getiriliyor olması, bununla beraber aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin süresinde gönderilmesi koşulları aranır. Teşvik için genel ve olmazsa olmamaktadır koşullar bunlardır.

Teşvikten yararlanmak için genel koşullar üst kısımda belirtilmiştir. Aşağıda her 1 sigorta teşviğinden yararlanmada aranan özel koşulları da bulabilirsiniz.  Tabi teşvik çok fazla lakin biz sizin için ciddi olan dört tanesinden bahsedeceğiz.

5510/ beş puanlık prim indirimi 2021

Bu destekten yararlanabilmeniz için üst kısımda belirtilen genel koşulları sağlamanız yeterli haricinde 1 Şart aranmaz. Bu kapsamda işveren brüt yatırım üstünden %37,5 yerine beş puanlık indirimle yanında %32,5 oranında prim ödemesi yapar.  Bu teşvikten yararlanmak için borcun olmaması, süresinde ödenmesi gerekiyor. İndirimden yararlanmak için başvuruya gerek bulunmuyor. İşçi bildirgesinin 05510 Kanun numarası seçilerek gönderilmesi yeterli olacaktır.

6111 sayılı kanun teşvik 2021

6111 teşviki Öbür ismi ile 4447/10. madde teşviği için üst kısımda aranan genel Şart haricinde alt taraftaki 6111 teşvik şartlarının da işveren ve sigortalı açısından sağlanması gerekiyor. 6111 Sosyal güvenlik kurumu teşvik koşulları şu şekildedir;

 • İşe alınan çalışanın daha evvelinde diğeri 1 işyerinde bu teşvikten yararlanmaması ve işe alındığı tarihten evveli son 6 aylık devirde sigortalı çalışmasının olmaması, 18-29 ıslak arasında olması gerekiyor. Şayet bayan ise ıslak şartı aranmaz. İşkur’a kayıtlı işsiz ise erkek olması biçiminde gene ıslak şartı aranmaz fakat bu halde yalnızca 6 ay teşvikten yararlanırsınız.
 • İşe alınan insanın işyerindeki son 6 aylık yekün işçi sayısının ortalamasına ilave şekilde işe alınmış olması ve çalıştığı vakit boyunca da bu ortalama sayısının sağlanması gerekir. Yeni tescil edilen işyerlerlerinde ve ya son 6 aylık devirde çalışanı olmayan işyerlerinde ortalama “0” şekilde esas alınır.
 • Yukarıdaki koşullar sağlanıyorsa işçi 24 ay vakit ile teşvikten yararlanır. Ödenecek prim tutarı brüt kazancın %17’sidir. Yani %20,5’lik işveren payı hazine sebebi ile karşılanır. Şayet işçi İŞKUR’a kayıtlı ise ek 6 ay, mesleki yeterlilik belgesi, diploma var ise ve bu belgeye uygun 1 işte istihtam ediliyorsa ek 24 ay daha teşvik alabilirsiniz.

7103 sayılı kanun sosyal güvenlik kurumu teşvikleri

Bu teşvik ilk defa 7103 sayılı Kanun ile yanında 2018 yılında uygulanmaya başlangı. Çok önemli 1 teşvik uygulaması olduğunu bilhassa belirtmek istiyorum. Zira bunda primlerin tamamını devlet ödüyor. Teşvikten yararlanabilmek için aranan genel şartların haricinde alt taraftaki özel koşulları da sağlamanız gerekiyor. Şartlar şu şekildedir;

 • Özel sektörde etkinlik belli eden işletme olmanız,
 • İşe alınan çalışanın işe aldığınız tarihten önceki son üç aylık devirde 10 günden fazla ssk, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. hizmetinin olmaması gerekiyor. İsteğe bağlı sigortalılar hariç.
 • İşe alınan çalışanın 1 önceki takvim yılındaki yekün çalışan sayısı ortalamasına ilave olması ve teşvikten yararlanma zamanı boyunca da bu şartın sağlanması gerekiyor. İlk kere tescil edilen işyerleri ve Ek9 10 günden fazla işyerlerinde ya da 1 önceki takvim yılında çalışanı olmayan işyerlerinde ortalama “0” şekilde esas alınır ve bu işyerlerindeki çalışanlar da işe giriş zamanından sonraki üç. aydan itibaren bu destekten yararlanabilir.
 • Teşvik zamanı normalde 12 aydır lakin işe alınan şahıs 18-29 ıslak arasında ise ya da kadın ise ya da engelli ise 18 ay vakit ile yararlanabilirsiniz.
 • Bu kapsamda primlerin tamamını devlet ödüyor.

17103 teşvik kuralları 2021

7103 sayılı Kanun ile getirilen teşvik düzenlemesi 1, iki ve üç olmak üzere üç ayrı biçimde uygulanmakta ve destek tutarlarına göre işletmelerden özel koşullar istenmekte. 17103, 27103 ve 37103 Teşvik meselesi için daha teferruatlı bilgi edinmek, tanımlama işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek ve daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet sigorta desteği 2021

27103 sayılı kanunda koşulları veren işverenler için primin tümü en az 12 ay vakit ile devlet anlamında karşılanmakta ve dolayısıyla bu teşvik devlet sigorta desteği şekilde tanımlanmakta. Teşvik kuralları üst kısımda detaylı şekilde verilmiştir.

6661 teşvik 2021

Destekten yararlanabilmek için prim borcu olmaması ve primlerin süresinde ödenmesi şartı dışında bu yıl istisnai 1 vaziyet daha var. Bu da ortalama şartı.

 • 2020 senesinde çalışanı olan işyerlerinin ilgili çağda asgari ücret teşvikinden yararlanabilmesi için 2021 senesinde tıpkı dönemdeki çalışan sayısının 2019 senesindeki tıpkı devre eşit olması ya da çalışan sayısının üstünde olması gerekir. Çalışan sayısı 1 önceki yılın tıpkı dönemindeki çalışan sayısından az ise teşvik oluşmayacak.
 • 6661 asgari ücret hesaplaması otomatik organize edilmektedir ve işverenlerin yararlandıkları tutarlar otomatik şekilde borçlara mahsup edilebilmekte. Dolayısı ile 1 müracaat şartı aranmıyor. Yararlanma hakkı olanlara teşvik alacakları borçlara otomatik şekilde mahsup ediliyor.

6661 sayılı kanun gereği asgari ücret destek tutarları 2021

Asgari ücret desteği 2021’de bütün işyerleri için işçi başına 75 lira şekilde uygulanacak. Paylaşımımızda belirtilen bütün Sosyal güvenlik kurumu işveren teşviklerinden geriye dönük şekilde da yararlanma hakkınız var.

6661 asgari ücret desteği 2021 sorgulama

6661 asgari ücret desteği kapsam gereğinde yararlanmış olduğunuz asgari ücret destek tutarlarına SGK işveren sisteminden sorgulama yaparak erişebilirsiniz. Teşvikten yararlanmış olduğunuz tutarları öğrenmek için ve 6661 teşvik sorgulaması yapmak için;

 • sayfasından e sosyal güvenlik kurumu parola kullanıcı bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonrasında İşveren-Müfredat Kartı-Seçim-6661 Asgari Destek menülerinden yararlanmış olduğunuz destek tutarlarına çağa döneme ulaşabilirsiniz.

İşkur işveren teşvikleri 2021

Yukarıdaki bütün teşviklerin genel şekilde müşterek koşullarından bir tanesi işe alınan işçinin İşkur kaydının olması. Bu halde hem teşvikte ilave vakit sağlanmakta bazı teşvikler için de olmazsa olmamaktadır şart şekilde istenmekte.

İşkur işverene maaş desteği 2021

İşkur’un işbaşı eğitim programlarını tamamlayanları işyerinde istihdam etmeye devam edenlere en az bir yıl vakit ile asgari ücret esas alınarak hem maaş hem de sigorta primi desteği sunulmakta.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar