Gss Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

GSS borç sorgulama işlemleri meselesinde bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. GSS yani genel sağlık sigortası sistemi ilk şekilde 01 Ocak 2020 tarihsel nedeniyle kendi adına ya da bakmakla yükümlü şekilde herhangi 1 Sosyal Güvencesi olmayan ve bir. ikamet adresi Türkiye’de olan bütün Türk vatandaşları için mecbur duruma gelmiştir.

Bu kapsamda kendisi tescil açtıran ya da Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle kapsama alınanlar genel sağlık sigortası tescil durumlarını ve borç durumlarını online şekilde sorgulayabilmekte. Bu paylaşımımızda borç sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz meselesinde bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz.

GSS prim borcu ne manasına gelir ?

GSS Genel Sağlık Sigortası kelimelerinin kafa harflerinden oluşur. Türkiye’de ikamet eden ve 01 Ocak 2012 zamanından itibaren herhangi 1 kapsamda sosyal güvencesi olmayan şahısların mecbur şekilde dahil edildiği sistemdir. Şayet sizin de 01 Ocak 2012 zamanından itibaren herhangi 1 süreç diliminde kendi üzerinizden ya da anne, peder ve ya yavrunuz üstünden aktif sosyal güvenceniz yok ise sistem otomatik şekilde borç çıkartacaktır.

GSS borcu sildirme nasıl yapılıyor ?

Borcu sildirebilmeniz için genel sağlık sigortası borcu çıkartılan çağda aktif sosyal güvencenizin bulunduğu ve ya sigortalı, bağkurlu olduğunuzu ve ya er/erbaş şekilde kapsama alındığınızı ya da Türkiye’de ikamet etmediğinizi ispatlamanız gerekiyor. Kısa bir şekilde GSS borcu çıkartılan dönemde;

  •  Resmi şekilde Türkiye’de ikamet etmiyorsanız,
  • Anne, peder ya da yavrunuz üstünden aktif güvenceniz varsa,
  • Erkekler için askerlik zamanı ile çakışıyorsa,
  • Öğrenci olmanıza, anne ve ya babanızın güvencesi olmasına karşın borç çıkartıldıysa,

Kısaca GSS kapsamına alınmamanız gereken 1 çağa için tescil açıldıysa kanıtlayıcı belgeler ve dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yaparak borçları sildirebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borçlarının yeni 1 bağış yasası ile silinmesi gündemde.  GSS borç yapılandırma ve GSS affı ile ilgili olup bitenleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur ?

Prim borcu ödenmediğinde icra takibi ya da haciz uygulaması v.s. yapılmamakta. Borç 2 aydan fazla olursa sağlık güvenceniz kapatılır. Bununla birlikte her ay borç üstünden gecikme zammı ve faizi uygulanır.

Aylık Gss primi ne kadar ?

Aylık şekilde ödenecek genel sağlık sigortası primi brüt asgari ücretin aylık tutarının %3’ü üstünden ödenmektedir. Asgari ücrete bağlı şekilde da her yıl artış göstermektedir. Güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Genel sağlık sigortası tescil ve prim borç durumu bilgisi sorgulamasını online şekilde e-devlet üstünden yapabilirsiniz.

  • Ayrıca mobil ve ya internet bankacılığı kullanıyorsanız buradan da SGK Ödeme-GSS Prim Ödeme menüsünden borç sorgulaması ve Sosyal güvenlik kurumu borç ödemesi yapabilirsiniz.
  • E-devlet sisteminde sayfasını kullanarak Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Güncel Borç Bilgisine ulaşabilirsiniz.

Gss borç sorgulama tc kimlik no ile yapılabilir mi ?

SGK borç sorgulama T.C. ile yapılamamakta. E devletten sorgulama için e devlet şifresi gerekir. Bunun haricinde e devlet parolanız olmasa dahi mobil ve ya internet bankacılığı üstünden de e devlete giriş sağlayabilir ve üst kısımda belirtilen menüden sorgulama yapabilirsiniz. Bununla birlikte e devlete bağlanmaya gerek olmaksızın mobil ve ya internet bankacılığı ekranında SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden de güncel borcunuzu ya da başkasına ait borcu sorgulayabilirsiniz.

Gss borç sorgulama parolasız nasıl organize edilmektedir ?

Şifresiz şekilde ve yalnızca kimlik ayrıntıları ile online borç sorgulaması yapabileceğiniz 1 uygulama yoktur. Sorgulama işlemini üst kısımda belirtilen menülerden belirtildiği biçimde yapabilirsiniz.

GSS borç sorgulama ziraat bankası’ndan nasıl yapılıyor ?

Ziraat bankası internet ya da mobil bankacılık kanallarından genel sağlık sigortası borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini hem internet hem mobil ve ATM’lerde SGK Ödemeleri-GSS Prim ödemeleri menüsünden yapabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borç ödemesi nasıl yapılıyor ?

GSS prim borçlarınızı bütün banka ve ya PTT şubelerinden, online bankacılık şubelerinden, ATM’lerden pratik olarak ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi T.C. numarası ile SGK Ödeme-GSS Prim menüsünden yapılmaktadır.  Prim borcunu ödemesi yapmak ve kredi kartı ile GSS nasıl ödenir öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar