Google Play Judy Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz günlerde Play Store üzerindeki en büyük kötü amaçlı reklam yazılımını keşfettiklerini iddia ettiler. Judy, ön adlı oyunlarda 36.5 milyon kişinin maruz kalmış olduğu kötü amaçlı reklamlar, virüsün bulaştığı cihazlardan kötü amaçlı reklamlara otomatik olarak giriyor ve bu tıklamalardan ciddi gelir elde ediyor.  Kore merkezli Kiniwini tarafından geliştirilen ve takma adı ENISTUDIO Corp altında yayınlanan tüm kötü amaçlı uygulamalar, reklamlardan gelir elde etmek için ve sahte tıklamalar üretmek için kullanılan ve Judy olarak adlandırılan bir reklam programı içeriyordu. Bunlarla beraber eş zamanlı çalıştıkları düşünülen birden fazla uygulama da Play Store üzerinde mevcut ve net bir bilgi alındıktan sonra kullanıcılara blog üzerinden bilgi makalesi olarak yayınlanacak.

Araştırmacılar, bir geliştiricinin diğerinden “bilerek veya bilmeyerek” kod ödünç alıp vermesinin mümkün olduğuna inanmasına rağmen, iki kuruluş arasındaki bağlantı halen belirsizliğini koruyor. CheckPoint araştırmacıları, “Mobil malware’in arkasında gerçek bir kuruluş bulmak çoğu zaman olağan dışı bir şey olarak gözüküyor ; çünkü bunların çoğu tamamen kötü niyetli yazılımcı yani hackerler tarafından geliştirildi.”
Hedef yazılımlar, Google Bouncer üzerinden geçebilecek bir kod parçası da içermiyor. Ancak uygulama indirildikten sonra, sessizce kullanıcı cihazını uzak bir komuta ve kontrol sunucusuna kaydeder ve buna karşılık, gerçek zamanlı zararlı işlemi başlatan bir ,JavaScript kod parçacığı, malware programı almış olur.

Buradan da anlaşılacağı üzere uygulamaların hepsi Google korumasından başarılı olarak geçemiyor. Uygulamaları indirirken, sizin de çok dikkatli olmanız gerekiyor. Üstte bahsettiğimiz Judy bulaşmış yazılımların bilinen listesini de sizlerle paylaşalım ve bugünlük burada bitirelim.

Fashion Judy: Snow Queen style Animal Judy: Persian cat care Fashion Judy: Pretty rapper Fashion Judy: Teacher style Animal Judy: Dragon care Chef Judy: Halloween Cookies Fashion Judy: Wedding Party Animal Judy: Teddy Bear care Fashion Judy: Bunny Girl Style Fashion Judy: Frozen Princess Chef Judy: Triangular Kimbap Chef Judy: Udong Maker – Cook Fashion Judy: Uniform style Animal Judy: Rabbit care Fashion Judy: Vampire style Animal Judy: Nine-Tailed Fox Chef Judy: Jelly Maker – Cook Chef Judy: Chicken Maker Animal Judy: Sea otter care Animal Judy: Elephant care Judy’s Happy House Chef Judy: Hotdog Maker – Cook Chef Judy: Birthday Food Maker Fashion Judy: Wedding day Fashion Judy: Waitress style Chef Judy: Character Lunch Chef Judy: Picnic Lunch Maker Animal Judy: Rudolph care Judy’s Hospital: Pediatrics Fashion Judy: Country style Animal Judy: Feral Cat care Fashion Judy: Twice Style Fashion Judy: Myth Style Animal Judy: Fennec Fox care Animal Judy: Dog care Fashion Judy: Couple Style Animal Judy: Cat care Fashion Judy: Halloween style Fashion Judy: EXO Style Chef Judy: Dalgona Maker Chef Judy: ServiceStation Food Judy’s Spa Salon

Sorularınız olursa yorum yoluyla bize bildirin. Üstte yer alan mail aboneliği kısmından abone olmayı unutmayın. Herkese iyi günler. 🙂

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar