Google Ek Oltalama Önlemi Almaya Başlıyor

Google, oltalama için yüzlerce saldırı aldı. Artık yapılan saldırılar o kadar normal oldu ki, Google bile aldığı saldırıların hepsini açıklamamaya başladı. Açıklamasalar bile haliyle yeni güncellemelerle bu saldırıların önüne geçmeleri şart. Google tarafından yapılan açıklamalara göre ise Gmail’e yeni gelecek güncelleştirmenin oltalama saldırısının önüne geçmesi planlanıyor.

Bu gelecek güncelleştirme tamamen Machine Learning ile alakalı olacak ve backend kısmında filtre olacak şekilde ve yapay zeka olarak çalışacak. Ancak bu uygulamadan dolayı titiz bir analiz yapılacağından, mail gönderme veya alma ayağında bir takım ufak çaplı gecikmeler yaşanabilecek.

Melbourne, Australia – May 23, 2016: Close-up view of Google apps on an Android smartphone, including Chrome, Gmail, Maps.

Baştan aşağı bir proje olarak lanse edilmeyecek çünkü Google Safe Browser’in bir entegre sistemi olarak çalışacak bu sistem Google’nin gözdeleri arasına şimdiden girmiş durumda. Sisteme ek olarak zararlı URL’ler bir bir analiz edilecek ve bunun sonucunda bize zararlı veya yararlı olarak sunulacaktır. Örneğin Google, kaynağı bilinmeyen bir adrese mail atmaya çalıştığında maile izin çıkmayacak ve istenmeyen dış yanıt olarak sonuçlandırılacaktır. İçeriksel istihbarat programını kullanarak mail adreslerinin de şüpheli veya güvenli olarak ayrılmasını güzel bir şekilde açıklayabiliyor.

Bir diğer nüans ise ransomware veya polimorfik yapıda olan içeriklere karşı kendi savunma sistemini devreye sokacak ve bu sistemi ileriye taşıyacak. Sorularınızı yorum yoluyla bizlere bildirmekten çekinmeyin. Mail abonesi olarak en yeni yayınlarımızdan ilk olarak siz haberdar olabilirsiniz. Herkese iyi akşamlar 🙂  

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar