Google Classroom Artık Herkese Açık !

Hepinize merhaba arkadaşlar, Google‘nin çıkardığı araçların ne kadar bilindiği ve kullanıldığını az çok tahmin edebilirsiniz. Google Play, Youtube, Street View, Google Earth, Google Adsense vs. uygulamaları milyonlarca indirmeye sahip. Bir de bunun yanında herkese açık olmayan ve bilinmeyen uygulamaları da var. Bugün çok fazla duyulmayan ve revaşta  olmayan bir uygulamayı sizlere tanıtacağım. Adı Google Classroom. Uygulama klasik bir okul sınıfı gibi ama interaktif yoldan işlemekte. Öğretmen bir sınıf oluşturur. Buraya öğrencilerini ekler. Google Classroom üzerinden videolar oyunlar ve ödevlerle öğrencilerini eğitir. Öğrenmenin eğlenceli ve evden olabilen kısmına belki katkıda bulunabilir. Ancak bu uygulamayı daha önce duymamış olabilirsiniz, ki sizi kesinlikle suçlayamayız. Çünkü sadece Google’nin G suite for Education üyeliği bulunan müşterilerine açıktı. Mutlu haber ise bu uygulamanın herkese açık hale gelmesi. Her Google ürünü gibi kaliteli ve patlamaya hazır hissediyorum. İşin bir diğer güzel kısmı burada öğretmenin sizi eklemesi de gerekmiyor. İstediğiniz dersi, başlamamış veya halihazırda devam ediyor olsun katılma hakkınız bulunuyor.

Kendi sınıfını başlatmak isteyenler için, ekranın sağ üst köşesinde bulunan + düğmesine tıklayarak Sınıf Oluştur’u seçmeniz yeterlidir. Buradan, gerekli bölümleri doldurun ve Oluştur düğmesine tıklayın. Sınıfınızı oluşturduktan sonra, ana Sınıf gösterge tablosu adlı alana getirilirsiniz. Buradan sınıfın ihtiyaçlarını ayarlayın ve öğrencileriniz eğitime katılsın.

Google, bir okulda ne olabilirse her türlü olayın listesini çıkarmış ve buna göre uygulama yapmış. Sınıfa yeni malzeme eklemeye kadar bir sınıf kurma süreci oluşmuştur. Classroom, G Suite platformunda çalıştıkça, Classroom’daki bazı özellikler kendi Google Hesabınıza senkronize edilir. Bazı örnekler, kendi kişisel Google Takviminizle senkronize edilen Sınıf takvimlerini veya Google Drive’larda senkronize edilen dosyaları içerir.

Öğrenci tarafında ise bir sınıfa katılmak için sınıf kodunu girmesi veya arkadaşları tarafından davet edilmesi yeterlidir. Google Classroom bu bölümde sınıfın kapısını kapatmışsa sınıfa izin alarak girmeniz gerekeceği için herkese yayın yapmıyor. Sorularınız olursa yorum yapmayı unutmayın. En yeni yazılarımızdan haberdar olmak isteseniz sağ üst tarafta yer alan mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar