Google Analytics Sertifikasını Aldım – Nasıl Alınır ve Önemi Nedir?

Google Analytics, bizlere çok sayıda farklı veriyi içeren birçok raporu sunar. Günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi sayınızdan tutun da mobil cihazlar aracılığı ile sitenize gelen kullanıcıların hedef dönüşüm oranlarına kadar çok sayıda geniş çaplı bilgiyi takip edebilirsiniz. Verileri segmentlere ayırıp analiz edemezseniz bu veri karmaşası içerisinde kaybolursunuz. Ziyaretçilerinizi farklı segmentlere ayırıp bu segmentleri birbiri ile karşılaştırabilme imkanı Google Analytics’in sunduğu en güçlü özelliklerdendir.

  Google Analytics’in size sunduğu hizmetler şunlardır;

Ziyaretçi istatistikleri; Ziyaretçilerinizin lokasyonunu, hangi araçla başlandığını, hangi tarayıcıyı kullandığı, hangi dilde ziyaret ettiğini.

Günün hangi saatinde sitenizde daha çok trafik olduğunu öğrenebilirsiniz.

Müşterilerinizin sitenizde ortalama olarak ne kadar kaldığını, kaç farklı sayfayınızı ziyaret etkilerini ve en son hangi sayfaya girdikten sonra çıkış yaptıklarını izleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin sitenize nereden geldiğini (arama motor, sosyal medya veya URL’niz üzerinden) görebilirsiniz.

Kampanyalarınızın etkisini, dönüşüm oranlarını ve satışlarınız ile ilgili istatistikleri bulabilirsiniz.

Bununla beraber, sitenizdeki arama motorunda hangi kelimelerin aratıldığı bilgisini de toplar. Bu da müşteri ihtiyaçları ile ilgili bir fikir edinmenize yardımcı olur. Analytics, sayfanızdaki hangi alanın daha çok tıklandığı bilgisini de size sağlar. Böylece hangi bölümün sizin için daha değerli olduğunu ve en önemli bilgileri/kampanyaları hangi alanda başlatmanız gerektiği ile ilgili ipuçları vermiş olur. Google Partners Akademi Google Partners Akademi eğitimleri ajans çalışanları, freelance çalışanlar ya da AdWords öğrenmek isteyen herkese açık, tamamen ücretsiz olan eğitimlerdir. Eğitimler Kağıthane’de bulunan Dome İstanbul‘da gerçekleşmektedir ve kayıtlar kapasite ile sınırlıdır. Google’ın sertifika sınavlarına girebilmek için, Google Partners‘e kaydolmanız gerekiyor.  Her bir sınavı geçmeniz için gereken puan %80’dir. Sınavların soru sayısı ve süreleri değişmektedir. Eğer sınavı geçemezseniz, 1 hafta sonra tekrar sınava girebilirsiniz. Sertifikanın geçerlilik süresi 18 aydır.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar