Git ve Github Kullanımı

Git ve Github Nedir?

Bu tarz makaleler pek çok var fakat ben biraz daha günlük hayattan örnekler vererek git ve github’ı oldukça basit olarak anlatacağım. Geliştiricilerin açık veya kapalı kaynak kodlarını depoladığı bir ortamdır. Örneğin twitter’da tweet paylaşarak bizim yazdığımız yazıları takipçilerimiz görebilir. Github’da ise yazdığımız kodları paylaşarak hem kodumunuz yedeğini almış oluruz hemde kodumuzu insanlarla paylaşmış oluruz. Bilgisayarımızda bir proje üzerinde birden fazla değişiklik yapabiliriz fakat yaptığımız her değişiklik güzel olmayabilir ve illaki projenin eski haline dönme gereksinimi duyabiliriz. Bu noktada eski usül olarak  proje adlandırmasını “projeson”,”projeson1”,”projeson2”,”projeenson”,”projeennnnson” gibi abuk subuk isimlendirmelerle hem kafa karışıklığına sebep olabiliriz hemde bilgisayarımızın alanından çok fazla yer kullanırız. Bu noktada versiyon kontrol sistemi olan git sayesinde projelerimizi adım adım geliştirip, eski adımlara da dönebilirz. Bunun yanında bir projeyi tek kişi geliştirmek zorunda değildir. Eğer ki ortak bir proje yaptığımızı düşünecek olursak, ekipteki diğer kişiler ile birlikte hareket ederep düzenli ve kontrollü bir şekilde geliştirme yapabiliriz. Özet olarak durum bundan ibarettir.

Git Nasıl Kullanılır?

Git ile işlem yaparak github a kod göndermek için öncelikle bilgisayarımızda git kurulu olması gerek. Adım adım işlemler ile basit ve akılda kalıcı bir şekilde anlatmaya başlayalım.

git clone

hazır githubda var olan bir projeyi kendi bilgisayarımıza dahil ederiz. Örneğin “git clone repository linki”

git init

github üzerinde yeni bir repository oluşturmak için “git init” yaparız.

git add .

yapım aşaması bitmiş bir projeyi github repository’imize gönderme aşamasındaki yapacağımız il adım “git add .” dir

git commit -m “gönderim işlemi için ufak hatırlanabilir bir yazı”

bu noktada dosya göndereceğimizi belirttik

git push origin master

herşey tamamsa kodlarımızı github da görmek için gerçekleştireceğimiz son adım

git pull origin master

git olan klasörümüz içerisine githubdaki kodlarımızın en güncel halini bilgisayarımıza çektik.

git checkout -b “branch-adi”

branch’ler ile çalışmak projenin masterda çalışır halde bulunan koduna dokunmadan dallara ayrılarak projeye ek özellik eklemek amacıyla çalışılan bir kısımdır.

Temel olarak çok fazla detaya inmeden gitten ve githubtan bahsettim. Bunun yanında git kullanımı hakkında gözlerde fazla büyütülen işlemlerin aslında ne kadar sade olduğunu anlatma amacıyla kendi fikir ve düşüncelerime göre tanımladım fakat dediğim gibi pek fazla detaya inmedim. Detaylar hakkında sorusu olan arkadaşlarım bu postun altına yorum bırakabilir veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirler :)

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar