Geriye Dönük Sigorta Girişi Yapılabilir mi ?

Geriye dönük sigorta organize edilmektedir mı ya da nasıl yapılıyor soruları okurlarımız sebebi ile mesafe dizi sorulmaktadır. Vize işlemleri, ustalık/çıraklık belgesi alabilmek v.b. işlemler için bazan bizden belirgin 1 prim günü olması şartı aranabilmekte. Böyle 1 halde ise sigortalılar geriye dönük sigorta yaptırma talebinde vardır. Bu paylaşımımızda geriye dönük sigorta yapılabilir mi,  sosyal sigortalar kurumu en fazla kaç gün öncesine girilebilir bu gibi geriye dönük sosyal güvenlik kurumu girişi meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Geriye dönük sigorta girişi yapılabilir mi ?

Normal şartlarda işverenler işe başlayan çalışanlarının sigorta giriş bildirgelerini en geç sigortalı çalışmaya başlamadan 1 gün bundan öncesinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek zorundadırlar. Bunun bir takım istisnaları bulunur. Örneğin ilk kere Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya tescili açanlarda işe giriş için tescil zamanından itibaren bir aylık vakit bulunmakta. Bununla birlikte tarım, inşaat, balıkçılık işyerleri ile pazartesi günü işe başlayan çalışanların işe girişleri tıpkı gün verilebilmekte. İşe giriş verilme süreleri ve bütün istisnai durumlar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen istisnai durumlar haricinde işverenler işe giriş bildirgelerini geç vermeleri biçiminde idari nakit cezasına tabi tutulurlar. İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden ötürü işverenler meselesinde her 1 sigortalı için brüt asgari ücret kadar idari nakit cezası uygulanır. İşe giriş en fazla geriye dönük bir yıl için verilebillir. Öncesi için sistem izin vermeyebilir.

1 ay geriye dönük sigorta yapılıyor mı ?

Yukarıda belirtildiği bunun gibi işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi cezası verilmek şartı ile geriye dönük bir ay için beyanname verilebilir. İşe giriş için aylık brüt asgari ücret kadar, ek bildiri için ise brütün 1/8’i kadar ceza uygulanır. Güncel brüt asgari ücret tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Geriye dönük prim ödemesi nasıl yapılıyor ?

Gelelim geriye dönük sigorta ödemesinin yapılıp yapılmayacağına ve geçmişe yönelik sigorta düzenlenmektedir mı sorusunun cevabına. İşverenlerin işe giren çalışanlar için işe giriş bildirgesi eda sürelerine üst kısımda yer verdik. İşe girişin ardından ise prim gün sayısı ve kazançlarını içeren beyannamelerin her ay için takip eden ayın sonuna kadar elektronik ortamda verilmesi zorunludur. Bu süreden sonrasında verilmesi şeklinde geç bildirimden ötürü idari nakit cezası uygulanır.

Geriye dönük şekilde sosyal sigortalar kurumu bildirgesi cezalı şekilde verilebilir. Burada 2 uygulama mevcut.

  • İşveren verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak üç ay arasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirgeyi verirse işe giriş bildirgesi olması koşulu ile SGK bu alakayı dikkate alır ve cezalı şekilde bildirgeleri işler. Şöyle ki Şubat ayında başlayan 1 çalışan için geç bildirgenin Haziran ayı sonuna kadar SGK’ya verilmesi zorunda SGK denetime tabi tutmadan işleme alarak hizmetleri işler ve idari nakit cezasını uygular.
  • Bir diğeri uygulama ise verilmesi gereken son tarihin ay sonundan başlayarak üç aylık süreden sonrasında verilen geriye dönük ek bildirgeler direk şekilde işleme alınmaz. Denetim yapılıyor Şayet gerçekten fiili çalışma var ise hizmetler işlenir yok ise rica reddedilir.

Geriye dönük sosyal sigortalar kurumu prim ödemesi nasıl yapılıyor ?

Yukarıda belirtilen sürelerde bildirgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na geç verilse dahi bunlar işleme alınır ve işleme alınan bildirgeler prim günü şekilde çalışanın hesabına yansır. Yani Şayet fiili çalışma var ise işveren sebebi ile geriye dönük dört ay öncesine kadar cezai işleme de katlanmak koşulu ile aylık prim ve hizmet belgesi verilebilir.

Ssk mesafe boşluk ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Sigortada borçlanma yapılacak süreler Kanunda açık ve net şekilde belirtilmiştir. Örneğin beyler için askerlik süreleri, kadınlar için doğumdan sonraki 24 aylık sürelerde prim ödenmeyen süreler için doğum borçlanması bunlara örnek verilebilir. Bunun haricinde boşta geçen sürelerin Kanuna göre borçlanılabilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Geriye dönük sigorta primi düzeltmesi nasıl yapılıyor ?

Geçmişe dönük sosyal güvenlik kurumu girişi zamanı dışında yapıldığında Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle ceza uygulanır. Fakat bildiri verilip sonradan düzeltme istendiğinde çoğunlukla düzeltme bildirgeleri için idari nakit cezası uygulanmaz. Tabi burada istisna durumlar da söz konusu.

Eğer geriye dönük düzeltme işleminde prime esas yatırım ya da gün sayısında 1 artış var ise bu halde Sosyal Güvenlik Kurumu denetmeni vasıtasıyla araştırma yapıldıktan sonrasında işleme alınması gerekmektedir. Yatırım ya da gün sayısına 1 artış yok ise genellikle düzeltme talepleri cezasız şekilde yerine getirilir.

Geriye dönük sigorta parası alabilmek mümkündür müdür ?

İşveren geriye dönük sigorta yapabilir mi ile alakalı araştırılan 1 Öbür husus ise geriye dönük sigorta primlerinin iadesinin alınıp alınamayacağı hususu olabilmektedir. Şayet ilk defa sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıcınıza göre emeklilikte zaruri olan ıslak şartını sağladıysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na 1 dilekçe ile başvurarak adınıza yatan primlerin iadesini rica edebilirsiniz.

Bilerek sigortasız çalışmak nasıl netice doğurur ?

Geçmişe dönük sigorta yapılıyor mı konusu için teferruatlı bilgi verdikten sonrasında gelelim bilerek ve isteyerek sigortasız çalışmanın işçi açısından yaratacağı olumsuzluklara. İşçinin sigortasız çalıştırılması ve bunun tespiti sonucunda işverene yüksek miktarlarda uygulanır. Bununla beraber bildiği durumda sigortasız çalışmaya göz yuman işçi konusu için da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurunda bulunmakta ve haklarında soruşturma açılır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar