Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar 2021

2021 Genel sağlık sigortası ne kadar oldu ?.Herhangi 1 Sosyal güvenceniz yok ise mecbur şekilde genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Genel Sağlık Sigortası kapsam gereğinde ödeyeceğiniz aylık 2021 gss primi ise gelir durumunuza göre belirleniyor.

Eğer gelir testi neticesi hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünden az olursa prim ödemeden yeşil kartlı şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Şayet gelir testi neticesi gelir sonucunuz net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olursa ya da hiç gelir testi başvurusu yapmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmeyi rica ederseniz bu halde ise GSS G1 kapsam gereğinde prim ödemesi yaparsınız. Bu paylaşımımızda gelir testi g1 ne kadar öder , genel sağlık sigortası aylık ne kadar,  genel sağlık sigortası hesaplama işlemleri ve gss primi ne kadar konusu konusundaki bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Gss nedir ?

Genel Sağlık Sigortası kelimelerinin birleşmesinden oluşan GSS uygulaması herhangi 1 kapsamda sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sağlık sigortası sistemidir.

2021 gss primi hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Gss hesaplaması yani ödenecek aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücrete göre hesap edilir.  G1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla) gelir seviyesinden prim ödemesi yapanlar aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparlar.  Bu hesaplamaya göre güncel aylık prim tutarları aşağıda verilmiştir. 

Gss g1 primi ne kadar 2021

Peki genel sağlık sigortası primi ne kadar oldu ? 01 Ocak 2021 zamanından itibaren genel sağlık sigortası primleri zamlandı. Brüt asgari ücret üstünden aylık gss prim hesaplamasına göre;

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında 60g gss aylık  primi 107,32  lira şekilde ödenecek.
 • GSS kapsam gereğinde güncel tescil bilgilerinizi, genel sağlık sigortası fiyatları üstünden güncel prim borç durumunuzu e-devlette menüsünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Yeşil kart aylık ödeme 2021

SGK yeşil kart sigortalısı 5510 Sayılı Kanunun c-1 bendi kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar ve gelir seviyesi 60/c-1 olanlar prim ödemeden parasız şekilde sağlıktan yararlanırlar. Ben genel sağlık sigortası ödeyemem 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar kapsam gereğinde bedava sağlık hizmeti alabilmek istiyorum diyorsanız müracaat ve 60/c-1 sorgulama işlemleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En düşük gss primi 2021

Sadece sağlıktan yararlanabilmek için ödenecek en düşük aylık sigorta primi 2021’de 107,32 TL’dir. Bunun dışında ise bedava yararlanabilmek için üst kısımda da belirttiğimiz benzeri gelir testi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Mavi kart gss primi 2021

Türk vatandaşlığından izinle ayrılan Mavi Kartlı şahıslar de Türkiye’de ikamet ediyor olmak şartı ile genel sağlık sigortası kapsam gereğinde prim ödeyerek sağlıktan yararlanma hakkına sahipler. Lakin bu şahıslar 60g-3 gelir seviyesinden prim ödemesi yapmakta. 2021 yılı için mavi kartlıların ödeyecekleri aylık genel sağlık sigortası ücreti 706,32 TL olacaktır.

Yabancı uyruklu gss primi 2021

Yabancıların gss primi de mavi kartlılar benzeri G3 gelir seviyesinden prim ödemesi yaparlar. Bu şahısların en düşük gelir seviyesi olan 60/g-1 kapsam gereğinde prim ödemeleri olasıdır bulunmaz. Bu şahısların 2021 aylık gss ücreti 2021’de 852,53 TL olacaktır.

Gss g2 primi ne kadar 2021

Okurlarımız 60/g-2 ne kadar öder sorusunu son senelerde bize iletmekte. üst kısımda da belirttiğimiz üzere genel sağlık sigortasında 60/g-2 gelir seviyesi kaldırılmıştır. Yalnızca 60g yani G1 gelir seviyesi ve yabancı uyruklular ile mavi kartlılar için G3 gelir seviyesi uygulanmaktadır. Önceden SGK vasıtasıyla otomatik şekilde 60/g-2 kapsam gereğinde genel sağlık sigortalısı seviyesinde kapsama alınanların da prim borçları geriye dönük şekilde ilgili yılların GSS primi üstünden 60g gelir seviyesine güncellenmiştir. Aşağıda yıllara göre GSS prim tablosu verilmiştir.

Asgari ücretin 1/3′ ne kadar 2021

Yukarıda da belirtildiği bunun gibi hane halkı şahıs başı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yeşil kartlı sayılmakta ve bu bireyler prim ödemeden genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilmekte. Bu sebepten bu durumdakiler için asgari ücretin netinin üçte bir tanesi ciddiyet arz etmekte. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası asgari geçim indirimi dış net asgari ücret 2557,59 TL, 1/3’ü ise 852,53 TL.

Gelir seviyesi 60/g-2 2021

Genel sağlık sigortası sisteminde 60G-2 ve 60-G3 gelir seviyesi uygulamasına son verildi. Sırf 60g ve yeşil kart sistemleri varolan. Daha evvelinde 01 Ocak 2012 zamanından sonrasında otomatik şekilde GSS 60g2 ve ya 60g3 gelir seviyeleri kapsam gereğinde tescilleri açılanların prim borçları da 60g gelir seviyesi esas alınarak borç dönemindeki primler üstünden güncellendi.

Gss başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Genel sağlık sigortası kapsamına geçerek prim ödemesi yapmak istiyorsanız müracaat işlemi yoğun şekilde pratik. Bulunmamaktadır ben prim ödemesi yapmak istemiyorum yeşil kartlı şekilde bedava sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bunun için izlemeniz gereken yol da epey bir basit.

Genel sağlık sigortası 53 tl nasıl organize edilmektedir ?

Genel sağlık sigortası ilk çıktığında aylık prim tutarı 53 TL şekilde ödenmekteydi. Bu sebepten bu kapsamda sigortalılık çoğu şahıs aracılığıyla SGK 53 TL sigortası şekilde da adlandırılmaktadır. 2021 yılı için güncel tutarı ise 107,00 TL’dir.  Genel sağlık sigortası kapsamına mı geçmek istiyorsanız. O durumda başvuruda izlemeniz gereken yol dalında detaylı bilgiyi sayfamızdan edinebilirsiniz.

Gss özel hastanelerde geçerli mi 2021

Genel sağlık sigortası özel hastanelerde geçerli mi sorusu yoğun olarak sorulan soruların başında gelmektedir. Genel Sağlık Sigortası özel hastaneler de dahil olmak üzere her yerde geçerli. Fakat 60-c-1 kapsam gereğinde iseniz diğeri adı ile yeşil kartlı iseniz özel hastanelerde sigortadan yararlanamazsınız.

60/c-1 kapsam gereğinde yani yeşil kartlı şekilde özel hastaneden yararlanamıyor musunuz ? Yeşil kart hangi hastanelerde geçerli detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gss borcu ödenmezse ne olur 2021

Her ayın Genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Genel sağlık sigortası primi ödenmezse gecikme zammı ve faizi işler borçlar için. Bununla birlikte ödemediğiniz kısım iki aydan fazla olursa sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız. Peki genel sağlık sigortası ödenmezse ne olur, icra takibi yapılır mu sorusuna gelince Genel sağlık sigortası borçları borçları için SGK şu anda haciz takibi yapmıyor.

Genel sağlık sigortası nasıl ödenir ?

Ödemeler T.C. numarası ile yapılıyor. Bütün bankalarda, mobil ve ya internet bankacılık kanallarında, ATM’lerde ödemeler T.C. numarası üstünden SGK Mosip Ödemeleri- GSS Prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Gss borcu hangi bankaya yatırılır ?

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınızı SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığı sistemlerinden, ATM’lerden ve kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden T.C. Kimlik numaranız üstünden SGK Ödemeleri-GSS Prim Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz. Genel sağlık sigortası hangi bankaya yatırılıyor, genel sağlık sigortası ücretleri ödemesi yapılabilen başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • T. İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • SGK ile anlaşmalı diğeri bankalar.

SGK’dan gelen GSS borç bildirim mesajı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan genel sağlık sigortası prim borçlularına alt taraftaki formatta borç bildirim mesajı gönderilmektedir:

S.n. Ali VELİ, …/…/…. tarihsel itibarıyla Genel Sağlık Sigortası kapsam gereğinde …….. T.L. prim borcunuz bulunmakta. Borcunuzu Kurumumuz ile anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Ödenmeyen prim borçları için Kurumumuzun hukuki takip hakkı saklıdır.

Eğer size ya da yakınlarınıza da bu sms geldi ise GSS kapsam gereğinde tescilinizin bulunduğu ve prim borçlusu olduğunuzu anlamanız gerekir. Şayet tescilin ya da prim borcunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız hiç süreç kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Gelir testi hesaplama 2021

Gelir testi sosyal yardımlar ve SGK yeşil kart sigortası açısından büyük ciddiyet arz etmektedir. Hane halkı şahıs başı net geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar hem sosyal yardımlardan yararlanırlar hem de Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sigortasından yararlanma hakları olur. Sosyal yardımlardan yararlanabilmeniz için hane halkı şahıs başı gelirinin üst kısımda belirtilen tutarın üstünde olması gerekiyor.

Kısmi zamanlı çalışanların genel sağlık sigortası 2021

30 günden az çalışanların genel sağlık sigortası işlemlerinde 26.03.2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7226 sayılı kanunla değişiklik yapılırdı. Buna göre 06 Kısmi İstihdam, 07 Puantaj Kaydı noksan gün kodları ile bildirimleri yapılanların alt taraftaki hususlara dikkat etmesi gerekiyor.

30 günden az bildirim yapılanların gün sayısı Şayet sekiz günden fazla ise bununla beraber genel sağlık sigortası kapsam gereğinde 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmaz. Lakin bildirim üst kısımda belirtilen kodların biri ile sekiz gün ve daha az olduysa kalan günlerin Genel Sağlık Sigortası kapsam gereğinde 30 güne tamamlanması mecbur olacak.

06-Kısmi istihdam kodu ile bildirilenler zaten 20 günden fazla bildirim zorunluluğu olduğundan bu kişilere bununla birlikte genel sağlık sigortası prim borcu çıkmayacak. Fakat 07 Puantaj ile  bildirilenlerin gün sayısı sekiz ya da az ise 30 günden az kalan günler için bakmakla yükümlülük özelliğine göre GSS kapsam gereğinde 30 güne tamamlanması gerekiyor.

SGK’ya bildilen prim gün sayısı sekiz ve ya daha az olan kişilerden anne, baba, kardeş ya da eş üstünden aktif sosyal güvencesi bulunanların GSS kapsam gereğinde 30 güne tamamlama zorunluluğu bulunmuyor. Fakat prim gün sayısı sekiz gün ve daha az ise ve bakmakla yükümlü şekilde da herhangi 1 kapsamda güvencesi bulunmuyorsa 30 güne tamamlanması gerekiyor.

07 Puantaj, 06 Kısmi istihdam ya da 17- Ev hizmetlerinde 30 günden noksan çalışma kodlarından bir tanesi ile bildirilen bireyin şayet kuruluş ortaklığı, aktif vergi ya da tarım kaydı var ise 30 günden az süreleri Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde tamamlamaları gerekiyor.Kısmi sürelilerin GSS kapsam gereğinde prim tamamlamaları için bir güne ödeyecekleri miktar ise 2020 yılı için 2,80 liradır.

İşsizlik maaşı bittikten sonrasında sağlıktan yararlanma 2021

İşsizlik ödeneği zamanı boyunca bireyler sağlık hizmetlerinden işsizlik maaşı üstünden yararlanmaya devam eder. İşsizlik ödeneği bittikten sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak 60g kapsam gereğinde prim ödeyerek ya da gelir testine başvurarak yeşil kart şekilde belirlenmesi biçiminde yeşil kartlı şekilde sağlıktan yararlanmaya devam edebilirler.

Bakmakla yükümlü şahıs şekilde güvence olmadan genel sağlık sigortasına geçiş zorunludur. Şayet bakmakla yükümlü şekilde sigorta var ise sistem otomatik şekilde o bireyin üstünden sağlığı başlatır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar