Genel Sağlık Sigortası Başvuru 2021

Genel sağlık sigortası başvuruları herhangi 1 sosyal güvencesi olmayan herkesi ilgilendiriyor. İlk defa 01 Ocak 2012 zamanından sonrasında uygulamaya konulan genel sağlık sigortası sistemi güvencesi olmayan herkesi güvence altına edinmeyi amaçlamıştır. Sisteme 01 Ocak 2012 zamanından sonrasında herhangi 1 güvencesi olmayan bütün insanlar otomatik şekilde dahil edilmiştir.

Genel Sağlık Sigortasında şu anda 2 tip uygulama varolan. Bunlardan ilki aylık brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödeyerek sağlıktan yararlanma, öbür ise bedava şekilde prim ödemesi yapılmadan yararlanılan yeşil kart sigortası. Şimdi her 2 sistem meselesinde teferruatlı bilgi verecek hem de genel sağlık sigortası başvurularının nasıl yapılacağı ve genel sağlık sigortası başvurusu için istenen belgeler konusu için bu paylaşımımızda detaylara değineceğiz.

GSS 60g Nedir ?

Giriş kısmında da belirtildiği üzere bu sisteme ilk defa 01 Ocak 2012 tarihinde başladı. Sistemle beraberinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yürütülen bütün yeşil kart işlemleri de Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredildi. tur işlemi ile yanında yeşil kart tescil işlemleri de SGK sebebiyle yapılmaya başlandı.

GSS sistemi ile güvencesi olmayan hepimizin kapsama alınması amaçlanmıştır. Sistem ilk etapta 3’lü gelir sisteminden oluşturulurken ve aylık primler de bu sisteme göre ödenirken sonradan sistemde değişiklik yapılarak ikili sisteme geçilmiştir. Birincisi 60G-1 denilen ve brüt asgari ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yapılan sistem, öbür ise 60C-1 eski ismi ile yeşil kart sistemi.

Aslında sisteme otomatik şekilde alınan çok sayıda şahıs borç meselesi için mağduriyet yaşamakta. Geçtiğimiz senelerde torba kanunla borçların gecikme zammı silinerek tekrardan yapılandırma imkanı sağlanmış olsa da bu pek çözüm olmadı. Sistemde borçlu olanların tek müşterek kanısı kalıcı 1 çözüm üretilmesi. Neyse gelelim asıl konumuza.

Genel sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılıyor ?

Zaten 01 Ocak 2012 tarihind sonra  herhangi 1 kapsamda sosyal güvenceniz yani aktif sigortanız olmadan ve bakmakla yükümlü şekilde da anne, baba, eş ya da yavrunuzun sigortasından yararlanmıyorsanız müracaat yapmadıysanız dahi SGK aracılığı ile re’sen yani otomatik şekilde tescil kaydınız açılmıştır. Adınıza genel sağlık sigortası tescili açılıp açılmadığını e devlet sisteminde sorgulayabilirsiniz. Aşağıda sorgulamayı nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır.

İşten ayrıldıktan sonra, 18 yaşını tamamladıktan ya da işsizlik maaşı sona erdikten sonrasında yani kısacası güvenceniz sona erince tescil işlemi için SGK’ya uğramanızda yarar var. Şayet güvenceniz sona erdiyse SGK size 2 alternatif sunacaktır. Birincisi Şayet aylık prim ödemesi yapmak istiyorsanız sizden müracaat formu alarak 60g kapsam gereğinde sigortanızı başlatırlar. Güncel aylık GSS prim tutarlarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yok ben bunu ödeyemem derseniz tescil kaydınız gene açılır ya da tescil kaydı açılmadan gelir testine başvurursunuz. Gelir testi için müracaat bağlı olunan Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak. Gelir testi başvurusu sonucunda Şayet gelir akibeti 60C-1 yani yeşil kart şekilde belirlenirse prim ödemeden bedava şekilde sağlıktan yararlanabilirsiniz. Akibet 60g şekilde belirlenirse aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.Gelir testi başvurusunda izlenecek yol, lüzumlu evraklar ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir akibeti göze çarpan olduktan sonrasında tescil işlemi için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor. SGK tescilinizi başlatacak prim ödeyecekseniz prim ödeme yolu ile, parasız yararlanacaksanız yeşil kart ile sağlıktan yararlanmaya devam edeceksiniz.

E devletten gss başvurusu organize edilmektedir mı ?

GSS müracaat işlemleri e devlet sistemi üstünden yapılmamakta. Başvuruda izlemeniz gereken yol üst kısımda detaylı açıklanmıştır. GSS ile ilgili bütün başvuru, tescil ve takip işlemleri ikamet şekilde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi anlamında yapılacaktır. E devlet sistemi üstünden sadece GSS Tescil ve Borç Sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Genel sağlık sigortası başvurusu için lüzumlu evraklar

Tescil açtırma işlemi için kimliğiniz ile beraberinde bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapmanız yeterli olacaktır. SGK aracılığı ile gss müracaat formu ve ihtiyaç duyulan diğeri evraklar size verilecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Şayet aylık prim ödeme imkanınız yok ise ve yeşil kart çıkartmak istiyorsanız herşeyden önce gelir tespiti başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu başvuruyu yaptıktan ve gelir testi akibeti dikkat çekici olduktan sonrasında kimliğiniz ile SGK’ya uğrayarak tescili başlatabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası sorgulama 2021

01 Ocak 2012 zamanından itibaren adınıza GSS tescili olup olmadığını, son gelir testi başvurunuza istinaden tescil işleminin yapılıp yapılmadığını, güncel borç tutarınızı kısacası bütün GSS geçmişinizi e devlet sistemi aracılığı ile rahatça sorgulayabilirsiniz. E devlet gss borç sorgulaması için e devlet şifresi gerektiğini ve parolanız olmadan PTT’den temin etmeniz gerektiğini yeniden hatırlatmak isteriz.

GSS tescil ve borç sorgulaması yapmak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsünden ya da direkt  bağlantısını kullanarak giriş sağlayınız.
  • Kimliğimi şimdi doğrula dedikten sonrasında T.C. numaranız ve E devlet şifrenizi yazınız.
  • Eğer herhangi 1 kaydınız yok ise sorgulama sonucunda “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.” neticesi alacaksınız.
  • Tescil var ise tescilin başlama bitim tarihleri ve güncel borç durumunuz önünüze gelecektir.

Genel sağlık sigortası borcu ödenmezse ne olur ?

Genel sağlık sigortası borcu ödenmezse her ay için gecikme zammı ve faizi yüklenir. Ödenmeyen borç tutarı 2 aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapatılır. Bununla beraber GSS borcu varken bu borcu kapatmadan diğeri isteğe bağlı sigorta kollarına geçenler GSS borcunu kapatmadan sağlıktan yararlanamaz. Bu sebepten dolayı borçların düzenli şekilde ödenmesi ciddiyet arz etmekte.

Genel sağlık sigortası borcu ne süreç ödenir ?

Her ayın prim borcu için son ödeme tarihsel takip eden ayın sonudur. Örneğin 2021/Mayıs ayı genel sağlık sigortası aylık prim ödemeleri için son tarih 30 Haziran 2021’dir. Bu tarihe kadar ödeme yapılmazsa ve bu biçimde ödenmeyen borç 2 ayı aşarsa aktif güvence kapatılacaktır.

Genel sağlık sigortası primi nasıl ödenir ?

Ödeme işlemleri T.C. numarası ile organize edilmektedir. Ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bütün banka ve PTT şubelerinden, ATM ve ya mobil ile internet bankacılığı sistemlerinden yapılabilmektedir. Ödeme menüsü ise SGK-GSS Prim Ödeme menüsüdür. Bu menü aracılığı ile T.C. kimlik numarası kullanılarak ödeme işlemi yapılabilmektedir.Ödeme yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borcu kredi kartı ile ödeme

GSS prim borcu ödeme yöntemlerinden bir tanesi de SGK kart ile ödeme sisteminden ödeme yapmaktır. Kredi kartı ile GSS prim ödemesi için gene e devlet şifresi gerekebilir. E devlet şifresi yapılmaksızın kredi kartı ile SGK prim ödemesi mümkündür yok. Kredi kartı ile GSS borcu ödemesi için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  •  bağlantısını kullanarak kart ile ödeme sistemine giriş sağlayın.
  • Uygulamaya Git dedikten sonrasında kimlik doğrulamasını da yaparak devam edin.
  • Sisteme giriş sağladıktan sonrasında açılan ana sayfada Sorgu Türü: Öbür Tahsilatlar, Sorgu Tipi: GSS Prim menülerini seçin.
  • Aşağı kısma zaten T.C. otomatik şekilde gelecektir. Borç Sorgula dedikten sonrasında çıkan borcu seçerek ve sonra kredi kartı bilgilerinizi de girerek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kart ile prim ödeme sisteminden şahıs sırf kendi borcunu ödeyebilir. Başkasına ait prim borçları ödenmez.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar