Gelir Testi Nasıl Yapılır ?

Gelir testi nasıl yapılır ? Bu soru herhangi 1 sosyal güvencesi olmayanların ve mecbur şekilde GSS’ye geçmeleri gerekenlerin sordukları soruların başında gelmekte. Genel Sağlık Sigortası terimini duymuşsunuzdur. 01 Ocak 2012 zamanından itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için mecbur duruma gelmiştir. Şayet aktif 1 güvenceniz yok ise Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek zorundasınız. Tabi gelir testi yaptırmadan GSS ödemesi yapmak mümkün. Brüt asgari ücretin aylık tutarının %3’ü kadar GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.  Güncel aylık gss prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ben prim ödeyemem, ödeme gücüm bulunmamaktadır diyorsanız işte tam da bu aşamada gelir testi hususu devreye girer. Gelir testi başvurusu yaparsanız ve gelir testi araştırması neticesi gelir durumunuz belirlenen tutarın altında olursa prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bunun ismi da yeşil karttır.

SGK yeşil kart başlıklı paylaşımımızdan yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, nereye düzenlenmektedir ile alakalı daha teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu paylaşımımızda gelir testi başvurusu nasıl yapılır, gelir testi sonucuna nasıl itiraz edilir, gelir testi akibeti sorgulaması nasıl yapılır, gelir testi yaptırdıktan sonrasında ne yapılacak bu gibi konularda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK Gelir testi nedir ?

Gelir tespiti nedir sorusu yoğun olarak bize sorulmakta. Kaymakamlık, Vakıf ya da Sosyal Hizmetler sebebiyle gelir bağlanması gereken durumlar ile SGK yeşil kart sigortası için yapılması gereken ve tıpkı hanede yaşayanların bütün gelirlerinin esas alınarak yapıldığı testtir.

GSS Gelir testi nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuru işlemleri e-devlet üstünden yapılamamakta. Yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına birebir müracaat ile yapılabilmekte. Başvuruda izlemeniz gereken yol alanında ayrıntılar aşağıda verilmiştir. Bununla birlikte müracaat sonucunu e-devletten nasıl sorgulayabileceğiniz konusu için bilgi verilmiştir.

Gelir testi başvurusu e-devletten organize edilmektedir mı ?

Başvurular elektronik ortamdan yapılamamakta. Başvuruyu aşağıda belirtilen gelir testi için istenen belgeler ve müracaat formu ile Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirsiniz. Gelir testi yapma süreci tamamlandığında sonucuna e-devletten bakabilirsiniz.

Gelir testi internetten nasıl yapılıyor ?

İnternette 1 çok aşırı sitede ” Gelir Testi Başvurusu Yap Online” bunun gibi haberler yapılmakta. Maalesef bilgi kirliliğinden başka şeyler değil. Şu lahza için başvuruların online yapılabilmesi ne yazık ki olasıdır değil. İlerleyen süreçte müracaat ekranı açılırsa ayrıntılar meselesinde burada bilgilendirme yapılacaktır.

Gelir testi nerede organize edilmektedir ?

Gelir testi nereden düzenlenmektedir ? Gelir testi yaptırmak için  ikamet adresinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmanız gerekiyor.  Gelir testi başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında gelir testi müracaat formunu doldurursunuz. Size burada Halk Kurumlarına onaylatmanız için doküman verilmekte. İşte örnek olarak tapuda kayıt var mı yoktur mu, SGK’dan emekli aylığı ya da geliri var mı yoktur mu, çiftçilik kaydı var mı bulunmamaktadır mu bunun gibi araştırmalar için bu formu formda belirtilen ilgili Kurumlara onaylatmanız ve istenen diğeri lüzumlu belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

Başvuruda istenen bütün belgeleri temin ettikten sonrasında yeniden Vakfa müracaat yaparsınız. Evraklarınızı aldıktan sonrasında başvurunuzun Kurulda değerlendirileceğini ve beklemeniz gerektiğini belirtiler.

Gelir testi için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Gelir testi yaptırmak için lüzumlu belgeler  devamlı güncellenmektedir. Siz sırf vakfa ön başvurunuzu yapın onlar size zaten gelir testi lüzumlu belgelerini verecek.  Onlar gelir tespiti müracaat formu ve temin etmeniz gereken belgelere ilişkili olarak güncel listeyi verecektir. çoğunlukla gelir testi için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • SGK Tescil ve Hizmet kaydı,
 • Tapu kayıtları,
 • Banka hesap bilgileri,
 • Son şekilde Gelir Testi Müracaat Formu.

Gelir testi ne süreç düzenlenmektedir ?

Gelir testi yaptırmak istiyorum ancak ne süreç yapacağımı bilmiyorum diyen çok sayıda ziyaretçi var.  üst kısımda adım adım gelir testi için gerekenler ve gelir testi nedir nasıl yapılıyor ile ilgili bilgi verdik. Gelir testi yapmak yapmamaktan her süreç daha avantajlıdır. Zaten hiç yapmadığınızda ya da gelir yüksek çıktığında ödenecek olan gelir seviyesi her halde 60g’dir. Bu yüzden;

 • Aktif sosyal güvenceniz olmadan zaman kaybetmeden başvurun.
 • Eğer işten çıktıysanız ve sağlıktan yararlanma zamanı dolduysa zaman kaybetmeden hemen başvurun.
 • Yapılandırma zamanlarında başvurmak en avantajlı olandır. Şayet bugüne kadar GSS kapsamına alınmadığınız SGK vasıtasıyla size tebliğ edilmediyse yapılandırma başvurusu yaptığınızda akibet yeşil kart çıkarsa bütün borçtan kurtulabilirsiniz.

Gelir testi sonucuna itiraz nasıl düzenlenmektedir ?

Gelir testi nasıl düzenlenmektedir sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre gelelim itiraz işlemlerine. Gelir testine başvurdunuz ve gelir testi akibeti G0 yani yeşil kart şekilde belirlenmedi. Tabi ki itiraz hakkınız var. İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ova almanız gerekiyor. Bu ova ile beraber yine itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucunda gelir testi neticesi G0 çıkarsa buradan devam edersiniz. Fakat 60g yani GSS kapsam gereğinde ücretli şekilde belirlenirse yine 6 ay geçmeden tekrardan itiraz etme hakkınız yok.

Gelir testi yaptırmadan gss açtırılabilir mi ?

Gelir testine başvurmadan aylık şekilde prim ödemesi yaparak hemen genel sağlık sigortalısı olabilirsiniz. Bunun için ikametinizin bağlı olduğu SGK’ya başvurmalısınız. gelir testi yaptırmadan gss başvurusu yapmak için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır ?

Bu vaziyet biraz müracaat yaptığınız Vakfın meslek yoğunluğu ve toplantı tarihsel ile alakalı. Bazı vakıflar üç günde akibet çıkarabilirken birileri için 20 güne kadar vakit bilmekte. Başvurunun ardından ortalama sonuçlanma zamanı genel şekilde 10-15 gün arasıdır.

Gelir testi neticesi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Gelir testi müracaat akibeti sorgulamasını e devlet sisteminden pratik olarak yapabilirsiniz. gss gelir testi akibeti sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı-Gelir Testi Akibeti Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu gelir testi sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ .

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) manası nedir ?

G0 ya da Öbür ismi ile 60/C-1 gelir sonucu gelir testi asgari ücretin 1/3 kadar olanlar için belirlenir. Yani bu netice hane halkı ortalama gelirinizin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu, sağlıktan prim ödemesi yapmadan yararlabileceğiniz manasına gelir. Bu zamandan sonrasında bundan sonra yapılacak tek işlem gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) sonucuna göre SGK aracılığıyla yeşil kart tescilinin yapılması.

Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu gelir testi müracaat sonucuna göre Genel Sağlık Sigortası tescilini kendisi yapmakta ancak bu biraz gecikebilir. Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonrasında bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescilinizi yaptırmanızda yarar var.

Gelir testi neticesi g0 yeşil kart ne demek ?

Eğer SGK sizi GSS kapsamına otomatik şekilde aldıysa, daha evvelinde de hiç gelir testi başvurusu yapmadıysanız ve gelir sonucunuz yeşil kart şekilde belirlendiyse Genel Sağlık Sigortası tescil zamanından itibaren yeşil karta çevrilir ve borçların tümü silinir.

Ancak daha evvelinde gelir testiniz var ise ve akibet ücretli çıkmışsa ya da SGK ücretli tescil edildiğinize dair size tebligat göndermiş ve siz herhangi 1 müracaat yapmadıysanız netice yeşil kart çıktığında geçmiş borçlar silinmez. Gelir testinin sonuçlandığı tarih itibarıyla GSS tescil edilir. Önceki borçları ödemeniz gerekir. Ha borç olsa dahi yeşil karttan yararlanabilirsiniz ama nema işler .Hemen SGK yeşil kart sigortası başvurusu yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Hesaplama yapılırken;

 • Aynı hanede oturan bütün insanların gelirlerine, emekli maaşlarına bakılır.
 • Taşınır ve taşınmaz mallar, sahip olunan eşyalar ve Öbür maddi varlıklar belirgin oranlarda hesaplamaya dahil edilir.
 • Yapılan hesaplama sonucunda hanede şahıs başına düşüş gösteren net gelir hesaplanır.
 • Kişi başı net gelir asgari ücretin 1/3’ü altında ise kişiler muhtaç sayılır. Çıkmazsa muhtaçlık kriteri sağlanmamış olur.

Gelir testi hesaplama formülü

Hane halkı şahıs başı gelirleri hesaplanırken her 1 gelir kalemi Kanuna göre belirlenmiş olan hesaplama yöntemi ile hesaplanır ve gelire dahil edilir. Bunu kendiniz yapamazsınız. Vakıf anlamında belirlenen yöntemle hesaplama gerçekleştirilir.

Gelir testi sonuçlandıktan sonrasında ne yapılmalıdır ?

Peki gelir testi yapıldıktan sonrasında ne yapılacak ? Şayet Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sağlık sigortası için müracaat yaptıysanız sonuçlandıktan sonrasında genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu otomatik şekilde yeşil kartı başlatmakta. Fakat bazı pozisyonlarda açılmayabilmekte. Bu sebepten sonuçlandıktan sonrasında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne müracaat yapmanız gerekiyor. Şayet sosyal yardım için gelir testi başvurusu yaptıysanız bu halde da sonuçlandıktan sonrasında ilgili birimden sosyal yardımın son durumu ile ilgili teferruatlı bilgi alabilirsiniz.

Gss gelir testi yaptırmayanlara yaptırım uygulanıyor mu ?

Eğer Türk vatandaşıysanız, bir. ikamet adresiniz Türkiye’de ise ve 01 Ocak 2012 tarihsel ve ya sonra sosyal güvenceniz olmadan ve hiç gelir testi başvurusu yapmadıysanız;

 • SGK anlamında otomatik ve mecbur şekilde kapsama alınırsınız.
 • Gelir testi başvurusu yok ise 60g gelir seviyesi yani her yıl için o çağın brüt asgari bedelinin %3’ü üstünden borç çıkartılır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar