Galeri Yetki Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Galeri yetki belgesi oto alım satımı ile uğraşanlar için mecbur bir hale gelmiştir. İkinci el araç satış yetki belgesi şekilde da isimlendirilen bu belgeyi almak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sebebi ile yetkilendirilen ilgili işletmenin yapacağı yazılı İmtihan ve sonra mülakatta başarılı olunması gerekmektedir.

Bu paylaşımımızda galeri yetki belgesi zorunluluğunun tam şekilde hangi tarihte başlayacağı, galericilik belgesi nasıl alınır ve nereden alabileceğiniz, galericilik belgesi İmtihan soruları ile konu meselesi için sorulan bütün sorular ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

Galeri yetki belgesi koşulları nelerdir ?

Yetki belgesinin oto alım satımı ile uğraşan işletmeler sebebi ile yönetmelikle belirlenen son tarihe kadar alınması zorunludur. Yetki belgesi almak için 1 Şart aranmamakta. Vergi levhanızın olması ve vergi levhasında oto alım satım ibaresinin geçiyor olması yeterli.

Kimler galeri yetki belgesi alabilmek durumundadır ?

Resmi şekilde oto alım satımı oluşturan esnaflar ve diğeri tüzel kişiliklerin bu belgeyi alması zorunludur. Tüzel kişide yani şirketlerde kuruluş yetkililerinden en az kimsenin bu belgeyi alması zorunludur.

Galeri yetki belgesi başvurusu nereye organize edilmektedir ?

Başvurular Gümrük ve Ticaret Bakanlığı nedeniyle yetkilendirilmiş özel işletmelere yapılacaktır. Başvuruda ofis sahibinin mezuniyet belgesi ve oto alım satıma ilişkili olarak nace kodunu içeren vergi levhası fotokopisi istenmektedir. Müracaat ücreti de ödendikten sonrasında belirlenen tarihte yazılı İmtihan ve sözlü İmtihan yapılmakta ve başarılı olanlara yetki belgeleri verilir. Başarılı olamayanlar ise 1 sonraki sınava yeniden girme hakkına sahiptirler.

Galeri yetki belgesi nasıl alınır ?

Yetkilendirilen İmtihan kuruluşu nedeniyle yapılan yazılı ve sözlü sınavda başarılı olanların yetki belgeleri düzenlenir ve evrak İlgili Kuruluştan alınır.

Galeri yetki belgesi İmtihan soruları

Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. Birincisi yazılı sınavdır ve yoğun şekilde basittir. Arabadan ve oto alım satım işlemlerinden az çok fazla anlayan biri yazılı sınavda kolaylıkla başarı sağlayabilir. İşte arabanın yağ değişimi, otomobil ile ilgili genel sorular ve oto alım satımı genel süreci meselesi için basit sorular iletilmekte. Burada önemli olan mülakat ve mülakatta sorulan sorulardır.

Mülakat kamera karşısında yapıldığından ve bu kayıtlar Bakanlığa verildiğinden mülakat sorularına cevap veremeyenler başarısız sayılmakta ve bu konu ile ilgili 1 kolaylık sağlanmamaktadır. Aşağıda mülakatta sorulan soruları sizin için derledik. Yazılı İmtihan için şu anda sorular yoktur elimizde ama ilerleyen süreçte paylaşılacaktır.

Galeri yetki belgesi örnek mülakat soruları

Mülakat için galericilik sınavı soruları otomobil alım ile satım sürecini kapsamakta. Genel anlamda herkese tıpkı soruları iletmekteler. Örnek galericilik yetki belgesi İmtihan soruları ve vermeniz gereken yanıtlar alt taraftaki gibidir;

  • İşletmenizi sabah ilk açtığınızda ne yaparsınız ? Cevap: İlk şekilde işletmenin genel düzenine bakarım. Personele işletmenin genel temizliği ile vasıtaların temizliğini yaptırırım. Masamı düzenlerim ve gün arasında yapacaklarımı kontrol ederim.
  • Size 3 otomobil gösterilir. Hasarsız, hasarlı, ağır hasarlı. Bu araçlardan hangisini tercih edersiniz ve nedeni nedir ? Siz hasarsız olanı seçeceksiniz. Neden bunu seçiyorsunuz diye soru yöneltilir ? Hasarsız araçlar kullanıcı vasıtasıyla tercih sebebibir, pratik satılır hem de işletmemizin güvenini zedelemez diye cevap vermeniz yeterlidir.
  • Araç alım sürecini anlatır mısınız ?  Cevap: Alacağım vasıtası çevremden ya da araç ilan sitelerinden bulurum. Satıcı ile iletişime geçerim. Aracın genel durumunu, işletmemize uygun olup olmadığını en önemlisi kar edip edemeyeceğimiz ile ilgili genel değerlendirmeyi yaparım. Şayet ederi ve aracın genel durumu uygunsa satıcı ile araca görmek için randevulaşırım. Sözleştiğimiz gün satıcı ile buluşarak vasıtası oto ekspertize götürürüm. Burada da beyan edilenin dışında birşey çıkmazsa Notere geçeriz.
  • Araç resmi sorgulamalarını nasıl yaparsınız ? Cevap: Araç eksperinden evvelinde ya da sonrasında aracın hasar kaydı sorgulaması ile kilometre sorgulamasını yaparım. Hasar kaydı olup olmadığını öğrenmek için aracın plakasını boşluk yapılmaksızın yazarak 5664’e sms gönderirim. Km tespiti için ise PTT HGS sistemini kullanırım. Şayet hasar kayıt durumu işletmemize uygunsa ve km ile oynanmadı ise diğeri alım sürecine geçerim.
  • Noterde araç alım sürecini anlatır mısınız ? Cevap: Notere gittitiğimizde ilk şekilde kimliklerimiz ile araç ruhsatını personele veririz. Noter personeli aracın satış engeli olup bulunmadığı ile ilgili sorgulamayı yapar. Şayet 1 mesele yok ise ödeme işlemini tamamlamamızı ister. Ben satıcının iban numarasına EFT yolu ile ödemeyi gönderirim. Araç sahibi ile ödeme gönderdiğim şahıs hesabının tıpkı şahıs olmasına dikkat ederim. Ters durumda ödemeyi göndermem. Ödeme açıklamasına aracın plakasını yazarak bunun ilgili aracın satış bedeli olduğunu belirtirim. Ödeme hesaba geçtikten sonrasında aracın satış işlemlerinin tamamlanması için tekrardan noter personelinin yanına gideriz. Burada kayıt tamamlanır. İmzalar atıldıktan ve vezneye de ödeme sağlandıktan sonrasında aracın ruhsatını alırım. İşletmeme geçtikten sonrasında noter satış sözleşmesini esas alarak aldığım şahıs esnaf değilse Gider Pusulası düzenlerim. Şayet esnafsa zaten onlardan fatura alırım.
  • Araç satış sürecini anlatır mısınız ? Cevap: Vasıtası aldıktan sonrasında herşeyden önce teferruatlı temizliğini yaptırır, fotoğraflarını çeker ve satış için hazırlarım. İşletme politikamız gereği aracın bize yekün maliyeti üzerine %7 kar marjı ve 1500 lira da pazarlık payı ilave ederek vasıtası ilan sitesine koyarım.
  • Araç satış sürecini anlatır mısınız ? Cevap: Müşteri bize çoğunlukla oto alım satım ilan sitelerinden ulaşır. Araçla ilgili müşteri ile fiyatta anlaşırsak satış için 1 gün belirleriz. Alıcıya son yaptırdığımız eksper raporunu gösteririz. Kendisi de dilerse yanında diğeri 1 oto eskpere ekspertiz yaptırabilmekte. Müşteri ile her konu ile ilgili mutabakat sağladıktan sonrasında Notere geçeriz. Kimliklerimizi ve araç ruhsatını notere veririz. Noter aracın satışına mani 1 vaziyet yok ise ödeme işlemimizi hallettikten sonrasında gelmemizi ister. Ben işletmemizin Kurumsal hesabına ilişkili olarak iban numarasını alıcıya veririm. Ödemeyi bu hesaba müşteri hesabından gönderilmesini isterim. Ödeme hesaba geçtikten sonrasında satış işlemini tamamlarız.
  • Araç satışından sonraki süreci anlatır mısınız ? Cevap: Vasıtası sattıktan sonrasında müşteri ile işletmemize geçeriz. Burada var ise aracın yedek anahtarları, kitapçıklarını v.s. alıcıya teslim ederim. Faturamı keserim ve böylelikle satış sürecini tamamlamış olurum.

Gördüğünüz benzeri mülakat süreci tamamıyla otomobil alım satım ile ilgili süreci kapsamakta. Şayet araç alım satım sürecine hakimseniz mülakatı da kolayca geçebilirsiniz.

Oto alım satım yetki belgesi ederi nedir ?

Fiyatlar yetkilendirilen İmtihan Kuruluşunun politikasına göre farklılık gösterebilmekte. Genel şekilde fiyatlar şu anda 700-1000 TL aralığında değişmekte.

Son düzenlemelerle araç alım ve satım işlemlerinde değişenler,  resmi kayıt yapılmaksızın alınabilecek  ve satılabilecek araç, bir yılda en fazla kaç araç satabileceğiniz ve konu meselesinde ayrıntılara sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar