Front-End vs Back-End

Tasarım ve geliştirme arasındaki farklar, aslında Front-End ve Back-End web çalışması hakkında daha fazla tartışmaya yol açar.Sizin için Front-End,Back-End ve ikisi arasındaki farkı inceledik. Bu makale sektördeki teknik terimlere hızlı bir bakış açısı sunacaktır. Bu terimleri bilmek iletişiminizde size yardımcı olacak ve daha verimli ürünler oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

Front-End Developer Kimdir?

Web’in “Front-End” ini tartıştığımızda gerçekten konuştuğumuz şey, web’in görebildiğiniz ve etkileşimde bulunduğuz bölümleri. Ön uç genellikle iki bölümden oluşur: web tasarımı ve front-end geliştirme. Geçmişte web geliştirme konuşulduğunda genellikle back-end’e değinilirdi ancak son yıllarda kesinlikle Photoshop‘ta çalışan tasarımcılar ile HTML ve CSS‘yi kodlayabilen tasarımcılar arasında ayrım yapmak için gerçek bir ihtiyaç vardı. Tasarımcılar çizgiyi JavaScript ve jQuery ile çalışmaya getirince daha da ilerledi. Şimdi, “web tasarımı” terimini tartışırken, Photoshop, Fireworks ve ya Sketch ile çalışanlardan ve HTML, CSS, JavaScript ve ya jQuery‘yi kullananlardan bahsediyoruz. Web’i kullanırken gördüğünüz her şey HTML, CSS ve JavaScript‘in birleşimidir ve bunların hepsi bilgisayarınızın tarayıcısı tarafından kontrol edilmektedir. Bunlar, yazı tipleri, açılır menüler, düğmeler, geçişler, kaydırıcılar, iletişim formları vb. öğeleri içerir. Front-End Developer Ne İş Yapar? Front-End geliştiriciler için çeşitli iş pozisyonları vardır. Unutulmamalıdır ki, bir unvanı bir şirkette belirli görevler gerektirebilir; Bir başkasında tamamen farklı bir şey ifade edebileceği için, bu belirli rolün gerektirdiği şeyleri net bir şekilde anlamak en iyisidir. Bu unvanlar şunlardır:

Front-End Developer Web Designer

UI / UX tasarımcıları sırasıyla Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi üzerine odaklanan ön uç geliştiricidir. UI tasarımcıları, sitenin tasarımının görsel yönlerini vurgularken, UX tasarımcıları sitenin tercih edilen kullanıcılar ile iyi çalıştığından emin olmak için birden çok kullanıcı testi gerçekleştiriyor.

Şimdi bunların hepsini gerçeğe dönüştürmek ve front-end öğelerine koyduğunuz bilgileri depolamak için bunun gerçekleşmesi için arka planda çalışan teknolojiye ihtiyacımız var. Back-End Developer Kimdir?

Back-End genellikle üç bölümden oluşur: bir sunucu, bir uygulama ve bir veritabanı. Bir uçuş rezervasyonu yaparsanız ve ya konser biletleri satın alırsanız, genellikle bir web sitesi açıp front-end kısmıyla etkileşim kurarsınız. Bu bilgileri girdikten sonra, uygulama bir sunucuda oluşturulan bir veritabanında saklar. Kolaylığı sağlamak için bir veritabanını bilgisayarınızda dev bir Excel elektronik tablosu olarak düşünün, ancak bilgisayarınız (sunucu) örneğin Arizona’da bir yerde saklanır. Bilgiyi yazdırmak için uygulamaya tekrar giriş yaptığınızda bu bilgilerin tümü sunucuda kalır, tüm bilgiler hesabınızda hâlâ oradadır. Bir back-end geliştiricisini birlikte çalışmak için bu teknolojiyi oluşturan bir kişiye seslendik. Backend teknolojileri genelde PHP, Ruby, Python,Java gibi dillerden oluşur. Bunları kullanımı daha da kolaylaştırmak için genelde Ruby on Rails, Cake PHP ve Code Igniter gibi çerçevelerle geliştirilmişlerdir; bu da geliştirme işlemlerini daha hızlı ve daha kolay işbirliği içinde yaparlar. Sahaya yeni giren birçok Web uzmanı, WordPress hakkında konuşan bir sürü insan duymuş olabilir. WordPress, front-end ve back-end’in birlikte çalışılmasına iyi bir örnektir, çünkü WordPress PHP üzerinde kurulmuş ve bir veritabanı ile sunucunuza yüklemek zorunda olduğunuz açık kaynaklı bir çerçevedir. Tasarımcılar sonra CSS, jQuery ve JavaScript kullanarak WordPress sitelerinin görünümünü ve işlevselliğini özelleştirirler.  Back-End vs. Front-End

Back-End ile Front-End geliştirimi arasındaki farkı belirlemek için uygun bir metafor bir sahne oyunudur. Back-End, ışıkları ve ses tahtasını çalıştıran perdelerin arkasındaki mürettebat ise, Front-End, setin ve aktörlerin de içinde bulunduğu seyircinin gördüğü şeydir. İnsanların front-end ve back-end hakkında ne zaman konuştuğunun yanı sıra, gelişimden ziyade tasarımdan ne zaman bahsedildiğini bilenlerin çoğunuza bu konuda yardımcı olmalarını umuyordu. Tasarım ve geliştirme arasındaki çizgiler her geçen gün bulanıklaşıyor gibi görünüyor, ancak temelde hala çok ayrı. Herkesin büyük tartışmalara devam etmesi ve mükemmel ürünler üzerinde işbirliği yapabilmesi için, ürünün hangi bölümünde gerçekten bahsettiğimiz konusunda net olduğumuz çok önemli. Sizin tasarım ve geliştirmeyle ilgili düşünceniz nedir? Sizce front-end ile back-end arasındaki fark nedir? Yorumlarda bu konu hakkında sormak istediklerinizi ve düşüncelerinizi belirtin.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar