Fontjoy – Tasarımcılar İçin Yararlı Yazı Tipi Eşleştirme Araçları

Bir tasarım projesinde kullanılacak yazı tiplerini seçmek kolay olmayabilir. Yazı tipleri birbirine çok benziyorsa, ayırt etmek zor olacaktır. Aynı şekilde, font seçenekleri büyük ölçüde farklıysa, okuyucuya aşırı derecede sarsıcı olabilir. Bu ikilemle başa çıkmak için yazı tipi eşleştirme araçlarını kullanabilirsiniz. Buna paralel olarak, internette Fontjoy adlı ilginç ve kullanışlı bir font eşleştirme aracı var, kendi fontunuza mükemmel bir font seti oluşturmanıza yardımcı oluyor. Jack Qiao tarafından düzenlenen Fontjoy, mükemmel font kombinasyonunu seçmenize yardımcı olmak için Machine Learning dediğimiz makine öğrenimini güçlendiren basit bir web aracıdır. Tek yapmanız gereken yazı tipleri arasındaki kontrastı birbirinden çok farklı ve çılgınca farklı olacak şekilde ayarlamaktır. İşlem tamamlandıktan sonra, Oluştur düğmesini tıklayın.

Birkaç dakika sonra, sayfanın metni yeni fontlar kombinasyonu ile değiştirilerek yeniden yüklenir. Tüm font stilleri daha sonra ekranın sol tarafında görülebilir.

Yeni yazı tipi çiftleri keşfedilmesinin yanı sıra, Fontjoy’i birbirleriyle iyi çalışan yazı tiplerini keşfetmek için kullanmak da mümkündür. Bunu yapmak için, font adının altında bulunan “kilit takma” simgesini tıklayarak seçtiğiniz fontu kilitlemeniz gerekir. Bundan sonra Generate düğmesine tekrar tıklayın. Sayfa yenilenir hale geldiğinde, kilitli yazı tipini tamamlayan yeni bir yazı tipi seti karşılasın.

Mevcut durumda, Fontjoy yaklaşık 2.000 yazı tipini desteklemektedir, bu nedenle kombinasyonların bu noktada sınırsız olduğuna emin olabilirsiniz. Bu makalede web sitesi tasarımında kullanabileceğiniz font düzeni ve uyumluluğunu görebileceğiniz Fontjoy aracından bahsettik. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar