Flip Floplar İle Çalışma Yapmak

Flip-floplar “0” ve “1” olmak üzere iki çeşit karar yapısına sahip en basit lojik devre yapılarıdır. Flip-flopların bulunduğu durumundaki halini (0 veya 1 durumlarını) tetikleyiciler ile veya devre üzerinde manuel olarak el ile değiştirebilriz. Tetikleyiciden alınan veriye göre işlem yapılır, biz sonraki tetikleyici sinayalini bekleyene kadar aynı işlemi gerçekleştirir. Tetikleyiciden gelen başka bir sinyalde, gelen o sinyalin yapacağı göreve göre işlem gerçekleştirilir. Flip floplar kısaca FF olarak da gösterilebilir. Genellikle basit mantık kapılarında kullanılırlar.

Flip Flop Çeşitleri

  • R-S Flip Flop
  • Tetiklemeli R-S Flip Flop
  • D Flip Flop
  • J-K Flip Flop
  • T Flip Flop
  • Master Slave Flip Flop

olmak üzere altı çeşidi vardır. Bu altı çeşidin de kullanıldığı farklı alanlar vardır. İhtiyaç analizi yapıldıktan sonra ve en uyumlu bir şekilde çalışacak flip flop çeşidi saptandıktan sonra devreye dahil edilerek kullanılır.

Önemli başlıca flip floplar;

RS FLIP – FLOP : Bu flip flop çeşidinde set ve reset olmak üzere iki tane giriş vardır. Zaten RS kısaltılması reset ve set’ten gelmektedir.

JK FLIP – FLOP : Bilindiği üzere RS flip flop’un çok daha fazla gelişmiş bir türüdür.

T FLIP – FLOP : T Flip Flop çeşidinde ise FF girişine 0 ve 1 değerlerinden uygulanacak olan 1 değeri gelen sinyale göre tam tersini çıkarır.

D FLIP – FLOP : D flip flop’u FF’ler içerisinde 1 bitlik değer saklayabilen temel flip flop şeklidir.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar