Firefox Send – Online Dosya Paylaşma

Dosyalarınızı çevrimiçi paylaşmak, bilgisayar korsanlarının sözü geçen dosyaları kimsenin bilmeden çalabileceği veya çoğaltabileceği gerçeğinden dolayı bugünlerde oldukça riskli. Bu korkular sayesinde birçok çevrimiçi dosya paylaşım sistemi, bilgisayar korsanlarının söz konusu dosyalara kolay erişmesini önlemek için dosyaları şifrelemeye başladı. Çok uzun zaman önce, Mozilla’daki geliştiriciler Firefox Send adlı yeni bir dosya paylaşım sistemi geliştirdiler. Bu, size en fazla 1GB olan dosyaları dilediğiniz kişilerle paylaşabilmenizi sağlıyor. Diğer güvenli dosya paylaşım hizmetleri gibi Firefox Send, yüklediğiniz dosyayı şifreleyen bir şifreleme sistemi kullanır, böylece dosyalarınıza herkes tarafından kolayca erişilemez.

Bununla birlikte, Firefox Send sadece dosyanızı şifrelemekte durmaz. Ek bir güvenlik katmanı eklemek için, sistemde ayrıca, söz konusu dosya bir kez indirildiğinde yüklenen dosyayı otomatik olarak silecek yerleşik bir sistemi vardır. Dosyanın 24 saat içinde indirilmemesi durumunda, Firefox Send dosyası da silmek üzere ilerleyecektir. Otomatik silme işleminin yanı sıra, dosyayı yükleyen kişi de söz konusu dosyayı silme seçeneğine sahip olacak.

Firefox Send’in doğası, hassas bilgileri içeren dosyaları üçüncü partilere paylaşmak isteyenler için idealdir. Bununla birlikte, bir grup insana dosya paylaşmanın bir yolunu arayanların, Firefox Send’in bir kerelik karşıdan yükleme özelliği tam olarak buna uygun olmadığından, başka yerlere bakmaları gerekiyor.

İsmi Firefox Send olmasına rağmen bu uygulama sadece Firefox tabanlı değildir. Bu Firefox Test Pilot servisi tüm modern tarayıcılarda mevcuttur. Bu nedenle dosya göndereceğiniz kişide Firefox yüklü olmaması durumunda bile dosyayı indirebilecektir. Bu makalede online dosya paylaşmanıza yarayacak ve oldukça güvenli görünen Firefox Send uygulamasından bahsettik. Siz de düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar