Fiili Hizmet Zammı Nedir, Şartları Nelerdir, Kimler Yararlanır ?

Fiili hizmet zammı bazı uğraş gruplarında çalışanlar açısından büyük ciddiyet arz etmektedir. Fiili hizmet zamanı zammını hepiniz duymuşsunuzdur.  Kanunla tanımlanan bazı meslek ve ya işyerlerinde çalışanların erken emekli olmasını veren haklardan bir tanesi. Peki nedir bu fiili hizmet zammı ? Kimler yararlanabiliyor ve ne bunun gibi avantajlar sağlıyor? Hangi işlerde çalışanlar kaç gün yararlanıyor ? İşte konu meselesinde merak edilen bütün soruların cevapları..

Fiili hizmet nedir ?

Malumunuz 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yıl 360 gün ay da 30 gün şekilde hesaplanmaktadır. Lakin Kanunla belirlenen iş/işyerlerinde çalışan ve fiili hizmete tabi olan işlerde çalışanların SGK hizmetlerine çalıştıkları her yıl için ilave gün eklenmektedir. İşte ilave şekilde eklenmiş olan günler fiili hizmet günleri şekilde adlandırılır. Örneğin Kurşun ve Arsenik işlerinde çalışanlar için ilave şekilde 60 gün hizmet eklenmektedir. Yani bu işte çalışan kimsenin hizmeti bir yıl için 420 gün şekilde hizmete eklenmektedir.

Fiili hizmet zammına katılan bu süreler emeklilik yaşından ve emekli olunacak süreden de düşmektedir. Örneğin cam fabrikasında çalışan işçi için fiili hizmet zammı zamanı her yıl için 90 gündür. Diyelim ki bu işçi cam fabrikasında üç yıl çalıştı. Bu halde emeklilik yaşından 3*90=270 gün indirim yapılır.

Fhz nedir ?

Fiili hizmet zammı kelimelerinin kafa harflerinden oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet cetvelinde bu vakit FHZ hizmet zamanı şekilde tanımlanmakta ve çalışanlar açısından baş karıştırıcı olabilmektedir.

Fiili hizmet zammı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Tescil ve Hizmet Dökümü uygulamasından fiili hizmete tabi olan sürelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsüne giriş yapın.
 • Dilerseniz buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • Burada FHZ. alt kısmından fiili hizmet zammına tabi olan gün sayınız konusu için görüntüleme yapabilirsiniz.

Fiili hizmet zammından yararlanma kuralları nelerdir ?

Yukarıda belirtilen gün sayısı kadar fiili hizmet zamanı zammından yararlanabilmeniz için belirtilen meslek ve işyerlerinde fiili şekilde çalışmanız gerekiyor. Fiili şekilde çalışma olmamasına karşın çalışanın bu kapsamda bildirilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle tetkik edilmesi biçiminde yararlanılan fiili hizmet zammı iptal edilecektir.

Fiili hizmetten kimler yararlanır ?

Çalışılan işe göre yapılacak fiili hizmet zamanı indirimi farklılık göstermektedir. Buna göre işkollarına göre çalışılan her yıl için uygulanacak hizmet zammı alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • Sağlık sektöründe çalışanlar : 60 gün.
 • Cam fabrikası ve atölyelerinde çalışanlar: 60 gün.
 • Cıva üretimi işyerlerinde çalışanlar: 90 gün.
 • Çimento fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Kok fabrikalarıyla termik santrallerde çalışanlar: 60 gün.
 • Aliminyum fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Demir çelik fabrikalarında çalışanlar: 90 gün.
 • Döküm fabrikalarında çalışanlar: 60 gün.
 • Asit üretimi oluşturan fabrika ve atölyelerde çalışanlar: 90 gün.
 • Yeraltı işlerinde çalışanlar: 180 gün.
 • Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işlerde çalışanlar: 90 gün.
 • Su altında ve ya su altında basınçlı hava işinde çalışanlar: 20-35 metreye ya da 2-3,5 kg/cm2 basınçta yapılan işler için: 60 gün, 35-40 metreye ya da 3,5/4cm2 basınçta yapılan işler ve dalgıçlık işleri için: 60 gün,
 • Türk silahlı kuvvetlerinde çalışanlar için: 180 gün.
 • Emniyet ve polis mesleklerinde çalışanlar ile Ulusal İstihbarat teşkilatında çalışanlar için: 90 gün.
 • İtfaiye ve ya yangın söndürme işlerinde çalışanlar için: 60 gün.
 • Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlar için: 90 gün.
 • Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda çalışanlar için: 90 gün.
 • TBMM’de çalışanlar için: 90 gün.

Fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Yukarıda hangi uğraş grubunda ve hangi alanda etkinlik işaret eden işyerleri ve çalışanların kaç gün yararlanabileceği detaylı şekilde belirtilmiştir. Bu tabloya göre çalışanlar fiili hizmet zammına tabi şekilde çalıştıkları her 1 yıl için belirtilen gün sayısı kadar ilave hizmet alırlar. İlave edilen bu hizmet süreleri emeklilik için gereken ıslak şartından indirilir. Yeraltı/madende çalışanlar haricindekiler için toplamda en fazla üç yıla kadar fiili hizmet ilave edilir.

Sağlık personeli fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Yapılan son düzenlemelerle beraberinde sağlık sektöründe çalışanların da üst kısımda belirtilen yasalar çerçevesinde fiili hizmet zammından yararlanmalarına ilişkili olarak güncelleme getirilmiştir. Buna göre sağlıkta çalışanlar çalıştıkları her yıl için 60 gün ilave hizmet alacaklar ve ilave edilen bu hizmet zamanı emeklilik yaşı ve şartlarından da düşülecek. Yani her 1 yıllık çalışma karşılığı 420 gün hizmet eklenmiş olacak.  Toplamda yaştan indirilecek fhz zamanı üç yılı geçemez.

Röntgen teknisyeni fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Röntgen teknisyenleri çalıştıkları her yıl için ilave 60 gün fiili hizmet zammından yararlanırlar. Bütün çalışma hayatları boyunca toplamda en fazla üç yıl yani 1060 gün indirimden yararlanırlar. İlave edilen bu gün sayısı tıpkı sürede emeklilik yaşından indirilir.

Yeraltı işlerinde fiili hizmet zammı nasıl hesaplanır ?

Yeraltı işlerde yani maden işlerinde çalışanların çalıştıkları her 1 yıl için hizmet dökümlerine ilave 180 gün daha hizmet ilave edilir. Toplamda her yıllık çalışma karşılığı hizmet cetveline 540 gün eklenir. İlave şekilde dahil olan bu 180 gün emeklilik yaşından da düşülür. Yeraltı/madende çalışanlarda yekün hizmet süresine eklenecek fhz süresinde hudut yoktur.

Asker fiili hizmet zammı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Askeriyede çalışanlar için çalışılan her 1 yıla ilave 180 gün FHZ eklenir. Katılan bu sürelere emeklilik yaşından da düşürülür.  Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı şekilde çalışan askerler için toplamda yararlanılacak vakit üç yılı geçemez.

Eczanelerde fiili hizmet zammı uygulaması nasıl olur ?

Eczanelerde tekniker kadrosunda çalışan ve “3213.02” uğraş kodu ile bildirilen eczacı teknikerleri de fiili hizmet zammından yararlanabilmekteler. Bunlar da bu kapsamda çalıştıkları her 1 yıl için ilave 60 gün fiili hizmet zammından yararlanabilirler.

Fiili hizmet zamanı emekliliği nasıl etkiler ?

Hayır tümü indirilmez. Emeklilikten düşülecek fiili hizmet zammı zamanı toplamda üç yılı geçemez. Sırf yer altında/maden işlerinde v.s. çalışanlarda hudut bulunmaz. Bu çalışanların yararlandıkları fiili sürenin tümü emeklilik yaşından düşülür. sayfamızdan ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik hesaplaması yapabilirsiniz. Dilerseniz yazının altındaki yorum bölümünden bilgilerinizi bize yazın biz hem şartlarınızı hem de yararlanma hakkınız olan fiili hizmet sürenizi hesaplayalım.

Fiili hizmet zammı konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar