Evlilik Yardımı Nasıl, Nereden Alınır 2021

 Evlilik yardımı, çeyiz parası v.s. ismi altında evlenmiş çiftlere değişik firmalar anlamında ödemeler yapılmaktadır.  Yardımların koşulları insanın sigortalılık özelliğine ve bazı kriterlere göre farklılık göstermektedir. Evlenmiş bayan ve erkeklere ödenen bütün ödenekleri, şartlarını, evlilik parası nasıl alınır ve yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusunun nasıl yapıldığı kısacası yeni evlenmiş çiftlere devlet yardımı meselesi için bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Evlenen çiftlere yapılan parasal yardımlar nelerdir ?

Evlilik yani resmi nikahtan ötürü ödenen yardımları şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Çalışan kadınlara evlilik tazminatı,
  • Anne/babasından ötürü SGK’dan ölüm maaşı alanlara çeyiz yardımı,
  • Devletin yapmış bulunduğu evlilik yardımı.
  • Belediye ve diğeri Kurum ile Kurumlar sebebiyle yapılan yardımlar.
  • Şimdi bu yardımlardan yararlanma kurallarına kısa bir şekilde değinelim.

1- Evlilik tazminatı 2021

İşyerindeki çalışması en az bir yıl olan ve resmi nikah zamanından itibaren en geç bir yıl arasında işten ayrılanlara ödenen tazminat evlilik tazminatı şekilde tanımlanmaktadır. Bu yardımdan 4a diğeri ismi ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan  kadınlar yararlanır.

Eğer asgari ücretli çalışansanız ve 2021 yılında evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız 1 yıllık çalışmanız için alabileceğiniz evlilik tazminatı tutarı 3577,00 TL civarında olacaktır. Yani işyerindeki her aylık çalışma için adalet edeceğiniz tazminat tutarı aylık şekilde 297,96 TL civarında olacaktır.

Evlilik tazminatı Öbür ismi ile özel sektörde evlilik parası dalında teferruatlı bilgi sahibi olmak, başvuruda dikkat edilmesi gereken metodlar bölgesinde bilgi edinmek ve başvuruda gerekenleri öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2- Sosyal güvenlik kurumu evlilik yardımı 2021

Resmi nikah çıkartılan tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan SSK, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsam gereğinde ölüm/yetim maaşı alanlar talepte bulunmaları biçiminde maaşlarının 24 sert tutarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yeni evlenenlere çeyiz parası ödenmekte.

Yani örnek veriyorum resmi nikah tarihsel nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 400 TL maaş alıyorsanız talepte bulunmanız şeklinde 9600 TL tutarında çeyiz parası alırsınız. SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır, lüzumlu belgeler nelerdir v.s. bu gibi konularda detaylı bilgi sahibi olmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Devlet evlilik yardımı 2021

Devlet anlamında evlenenlere devlet evlilik parası ödenmesine ilişkili olarak güncelleme ilk kere 2015 yılı nedeni ile hayatımıza girmiştir. Yeni evlenenlere devlet desteğinden yalnızca kadınlar yararlanabilmektedir. Devlet anlamında ödenen nikah parasından yararlanabilmeniz için;

  • Resmi nikah zamanından en az üç yıl evvelinde anlaşmalı bankalardan birisinde çeyiz hesabı açmanız,
  • En az üç yıl hesaba katkı payı ödemesi yapmanız,
  • Evlilik tarihsel itibarı ile 27 yaşını tamamlamamış olmanız,

Gerekiyor. Hesabı açmanız ve üç yıl boyunca düzenli şekilde ödeme yapmanız şeklinde devlet hesapta biriken paranın %20’si kadar size devlet düğün yardımı ödemekte. Fakat evlenme yardımı hiç 1 biçimde 7500 TL yi geçememekte. Siz de çeyiz hesabı açtırarak devletin evlenme yardımını alabilirsiniz.

Belediye evlilik yardımı 2021

Bazı belediyeler anlamında yeni evlenenlere belediye yardımı ödemesi yapabilmekte. Belediyeler anlamında yapılan bu evlenenlere nakit yardımı nakdi olabildiği benzeri kimi ihtiyaç olunan 1 eşyanın ya da harcama mülkü bunun gibi ürünlerin temin edilmesi ya da düğün yardımı halinde de oluyor. Resmi nikahı çıkardıktan sonrasında evlilik cüzdanı ile beraber bağlı olduğunuz belediyeye uğrayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Memura evlilik yardımı 2021

Resmi nikah çıkaran memurlarına 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği ödenen 1 memur evlilik yardımı bulunmamakta. 657 evlilik yardımı Şayet eş çalışmıyorsa asgari geçim indirimi diğeri ismi ila aile yardımı şekilde ödenir.  Onun haricinde memurlara evlilik yardımı ödenmez. Aile yardımı başvurusunu nasıl yapabileceğiniz meselesinde bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlenenlere eşya yardımı yapılır mu ?

Yeni evlenmiş memura evlilik yardımı ve diğeri bütün kişilere Devlet sebebiyle yapılan devlet çeyiz yardımı ve diğeri ödemeleri alma kuralları ve tutarlarına üst kısımda detaylı şekilde yer verdik. Belirtilen yeni evlilere yardımına ilave şekilde devlet yeni evlilik yapan ve muhtaç olan bazı kişilere eşya yardımı yapabilmekte. Bunun için hem bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne hem de Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmanız yararınıza olacaktır.

Kaymakamlık evlilik yardımı yapıyor mu ?

Muhtaç ailelere ve yeni evlenmiş kişilere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları nedeniyle çok sayıda yardım yapılıyor. Kömür yardımı, çocuk parası, eşya yardımı ve yeni evlenenlere ev ya da eşya yardımı bu gibi çok sayıda isim altında yardım yapılabilmekte. Bu yardımlar meselesinde teferruatlı bilgi alabilmek ve müracaat yapmak için ikamet şekilde bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmanız gerekmektedir.

İBB evlilik yardımı nasıl alınır ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmet Müdürlüğü ihtiyaç sahibi olan kişilere erzak yardımı, eşya yardımı bu gibi çok sayıda sosyal yardım yapmakta. Şayet yeni evlendiyseniz ve yardıma ihtiyacınız var ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne müracaat yaparak hem yararlanabileceğiniz yardımları öğrenebilir hem de müracaat yapabilirsiniz.

İlksan evlilik yardımı 2021

İlksan sendika üyelerine evlenme zorunda sendika üyeliğinin aktif olması şartı ile 1 defaya mahsus olmak üzere evlenme yardımı ödemektedir. 2021 yılı için sendika vasıtasıyla 1 defaya mahsus olmak üzere ödenecek yardım tutarı 660 TL şekilde belirlenmiştir.  Detaylı bilgi, güncel yardımlar ve müracaat işlemleri için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar