Evlilik Tazminatı Şartları 2021

Evlilik tazminatı şartları sigortalı çalışırken resmi nikah çıkartanlar sebebiyle en çok fazla araştırılan konuların başında gelmekte. Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın çalışanların kanunen evlilik tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Eğer siz de evlilik sebebi ile işten ayrılmayı düşünüyorsanız evlilik tazminatı piyasa işsizlik maaşı alabilir mi, evlilik tazminatı alabilmek için lüzumlu evraklar nelerdir, evlilik kıdem tazminatı dilekçe örneği bunun gibi evlilik tazminatı alabilmek için yapılması gerekenler ile ilgili bu paylaşımımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik tazminatı nasıl alınır 2021 ?

Evlilik tazminatı alma hakkı için kıdem tazminatında aranan genel koşulları sağlamanız gerekiyor. Evlilik tazminatı kıdem tazminatının 1 çeşididir. Evlilik tazminatı ve kıdem tazminatı ayrı şeyler değildir. Bunu herşeyden önce belirtmek isterim. İkisi birbirine karıştırılıyor ve okuyucularımızın çoğu evlilik tazminatı aldım kıdem tazminatı da alabilir miyim diye soruyor. Evlilikten ötürü ödenen tazminat zaten kıdem tazminatıdır ve bununla birlikte tazminat ismi altında 1 ödeme yapılmaz.Evlilik tazminatı alma kurallarını kısa bir şekilde şöyle sıralayabiliriz;

  • İşyerindeki çalışmanızın en az bir yıl olması,
  • Tabi ki kadın olmanız,
  • 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışıyor olmanız,
  • Resmi nikah zamanından itibaren en geç bir yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.

Peki ne kadar tazminat alacaksınız. Şartlara geçmeden evvelinde hemen sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi, dilekçe örnekleri ve dikkat etmeniz gerekenler için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı dilekçe örneği 2021

Evlilik tazminatı dilekçesi için örnek alt taraftaki bunun gibi olabilmektedir. evlilik nedeni ile işten ayrılma dilekçe örneğini ihbar sürelerine de uyarak işvereninize vermeniz gerekmektedir.

  • 01 Ocak 2017 zamanından bu yana işyerinizde çalışmaktayım. 16 Haziran 2021 tarihinde evlendim ve resmi nikahımı çıkarttım. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tarafıma evlilik nedeni ile kıdem tazminatı ödenmesini rica ediyorum. İşten 23 Temmuz 2021 tarihsel aracılığı ile ayrılacağımı bildirir ve bu hususta gereğini arz ederim.

Evlilik tazminatı için lüzumlu belgeler üst kısımda örneğini verdiğimiz evlilikten ötürü işten ayrılma dilekçe örneğine ek şekilde aile cüzdanı fotokopisi ve nüfus cüzdanı fotokopisi olacaktır. Haricinde 1 evrak eklemeniz gerekmez.Evlilik nedeni ile tazminat haricinde de oldukça çok Kurum aracılığı ile ve türlü isimler altında ödemeler yapılmakta. Hemen sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz yardımları öğrenebilirsiniz.

Evlilik anlamında işten ayrılma işsizlik maaşı alabilir mi 2021 ?

Evlilik tarafından işten ayrılma işsizlik maaşı alınıp alınamayacağı hususu konu dalında cevabı en çok fazla merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı için aranan temel şartlardan biri kendi isteğiniz dışında işten ayrılmaktır. Evlilikten ötürü işten ayrılmada kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınız için işsizlik ödeneği için Öbür bütün koşulları sağlamış olsanız dahi işsizlik maaşından yararlanamazsınız.

Evlilik itibarıyla işten ayrılma ihbar zamanı 2021

Bildiğiniz bunun gibi işçi ya da işveren meslek sözleşmesi kimin sebebi ile feshedilecekse bundan önce bildirilme zorunluluğu bulunmakta. Bu zorunluluk 4857 Sayılı İş Kanununda yer piyasa ihbar sürelerine göre organize edilmektedir. Hemen sayfamızdan kıdem sürenize göre ihbar sürenizi hesap edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı yeni hukuk 2021

Bildiğiniz üzere kıdem tazminatında fon sistemi ismi verilen yeni 1 sisteme geçiş öngörülmekte. Hali hazırda çalışmalar rafa kaldırılmış olsa da ilerleyen süreçte bu güncellemenin hayata geçmesi beklenmekte. Kıdem tazminatında yeni yasaya geçiş yapılması zorunda varolan çalışanların eski hukuk gereği ve üst kısımda belirtilen kanunlar doğrultusunda tazminat hakları devam edecek. Güncelleme yürürlülük zamanından sonrasında girenleri kapsayacaktır.

Evlilik tazminatı kalktı mı 2021

Son yıllarda evlilik nedeni ile ödenen tazminatın kaldırıldığı yönünden haberler çıkmaya başlandı. Bu haberler doğruyu yansıtmamakta. Aynen yukarıdaki kurallar ve yasalar doğrultusunda kuralları veren kadınlar için evlilik tazminatı uygulaması devam etmekte.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar