Evlilik Tazminatı Hesaplama 2021

Evlilik tazminatı hesaplama brüt maaş üstünden düzenlenmektedir. Yazımızın devamında evlilik tazminatı alma koşulları ve evlilik anlamında işten ayrılma tazminat hesaplama nasıl düzenlenmektedir meselesinde teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Evlilik tazminatı nedir ?

4a yani sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı şekilde 1 işverene bağlı çalışan hanım sigortalılara resmi nikah zamanından itibaren en geç bir sene içerisinde kendi tutkusu ile dahi işten çıkması şeklinde ödenen kıdem tazminatı türüdür.

Evlilik tazminatı alma kuralları nelerdir ?

Evlilik tazminatı hakkı elde edebilmeniz için;

 • İşyerindeki yekün çalışma sürenizin en az bir yıl olması ve resmi nikah zamanından itibaren en geç bir yıl içerisinde işten ayrılmanız gerekiyor.
 • Evlilik tazminatı bayan çalışanlara ödenen 1 tazminattır. Erkek sigortalılara ödenmez.
 • Evlilik tazminatı için örnek dilekçe ve evlilik tazminatı alma kuralları ile alakalı ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Evlilik tazminatı alabilmeniz için gereken belgeler şunlardır;

 • Evlilik cüzdanı fotokopisi,
 • Evlilik tazminatı dilekçesi. Örneği aşağıda verilmiştir.

Evlilik aracılığı ile işten ayrılma ihbar zamanı 2021

İşten çıkış nedeni evlilik sebebi ile dahi olsa kanuni ihbar sürelerine uyularak bundan önce işverene bildirim yapılması gerekmemektedir. Evlilik nedeni ile işten ayrılmada ihbar tazminatı hükümlerinin uygulanmayacağına ilişkili olarak Yargıtay kararları mevcuttur. .

Evlilik tazminatı yeni hukuk 2021

Bildiğiniz benzeri yeni kıdem tazminatı sistemine geçişle ilgili hazırlıklar devam etmekte. Kıdem tazminatı fon sistemi şekilde bilinen yeni sistemde işçilerin her ay ki tazminat hakları bireysel kıdem tazminatı hesaplarına aktarılacak ve bu fonlarda değerlenecek. Şu lahza için yalnızca hazırlık aşamasında yani çıkan 1 güncelleme bulunmamakta. Yeni kıdem tazminatı yasasında evlilik tazminatı ile ilgili kısmın nasıl düzenleneceği şu lahza belirsiz.

Evlilik itibarı ile işten ayrılma dilekçesi 2021

Evlilik nedeni ile işten ayrılış ilgiyi ve tazminat dilekçesi örneği alt taraftaki bu gibi olabilir;

 • İşyerinizde …/…/….. zamanından bu yana çalışmaktayım. …./…./…. tarihinde resmi şekilde evlendim. 1475 S. Kanunun 14. maddesine istinaden tazminatımın ödenmesini rica ediyorum. İş sözleşmemin …/…./…. tarihsel sebebi ile feshedilmesini arz ederim. 

Evlilik tazminatı nasıl hesaplanır 2021 ?

Evlenip işten ayrılma tazminatı hesaplamasında brüt ücret esas alınır. Buna göre evlilik sebebiyle istifa tazminat hesaplama;

 • İşten çıkış tarihindeki son brüt kazancınız esas alınarak yapılıyor.
 • işten çıkış tazminat hesaplaması yapılırken brüt ücrete yıllık ikramiyenin brüt tutarı, aylık şekilde size ödenen yol ve yemek yardımına ilişkili olarak brüt tutarlar da dahil ediliyor.
 • Brüt evlilik meslek çıkış tazminat hesaplaması yapıldıktan sonrasında net evlilik kıdem tazminatı hesaplamasını edinebilmek için damga vergisi kesintisi yapılır.
 • Evlilik için ödenen kıdem tazminatı brütü üstünden damga vergisi kesintisi haricinde 1 kesinti yapılamaz. Evlilik işten ayrılma tazminat hesaplamasında brütten çıkarılacak damga vergisi oranı %7,059’dur.
 • 2021 nikah tazminat hesaplaması yapılırken her 1 yıllık çalışma için ödenecek en düşük tazminat tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanırken en yüksek ise 2021 yılında en yüksek emekli maaşını sektör devlet memuruna 1 yıl için ödenecek en yüksek ikramiye tutarı esas alınarak hesaplanır.
 • Brüt kazancı yüksek olanlar için evlenince işten ayrılma tazminat hesaplamasında kıdem tazminatı tavan tutarları esas alınır. İşten ayrıldığınız tarihteki kazancınız tavanı geçiyorsa yıllık net ödeme tutarı tavan esas alınarak nikah parası hesaplaması organize edilmektedir ve ödenir. başlıklı paylaşımımızdan kıdem tazminatı için güncel tavan tutarlarına göz atabilirsiniz.
 • Eğer brüt ücretiniz asgari ücret üstünde ise evlilik sebebi ile işten ayrılma tazminat hesaplamasını biz sizin için yapabiliriz. Evlilik parası hesaplaması yapabilmemiz için lütfen yorum bölümünden ilk işe başlama tarihi, ayrılış tarihsel ve son brüt kazancınızı yazın.

İşten ayrıldığınızda alacağınız işten çıkarma tazminat hesaplaması tutarı ve evlilik tazminatı ne kadar meselesi için detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik tazminatı neye göre hesaplanır ?

Evlenme tazminatı hesaplaması üst kısımda teferruatlı değindiğimiz gibi;

 • İşten çıkış tarihindeki son brüt kazanca göre hesaplanır.
 • Son brüt yatırım ve çalıştığınız yekün yıl esas alınarak ödeme yapılır.
 • Her ay için ödenecek vergi düşüldükten sonrasında net tazminat tutarı yaklaşık şekilde son brüt kazancınızın %8,27’si civarındadır.

Asgari ücret tazminat hesaplama 2021

 • Asgari ücretli çalışan 1 bayan için evlilik tazminat hesaplaması yapılırken 2021 yılında her 1 yıllık çalışma karşılığında ödenecek brüt tazminat tutarı 3577,50 TL olacaktır.
 • Asgari ücretten nikah tazminatı hesaplamasına göre çalışılan her 1 yıl için ortalama net tazminat tutarı ise 3500,00 TL olacaktır.

1 yıllık evlilik tazminatı ne kadar ?

Eğer asgari ücret üstünden sigorta bildiriminiz yapılıyorsa evlilik sebebi ile işten ayrılma tazminat hesaplamasına göre 2021 yılı için bir tam yıllık çalışma karşılığında ödenecek net miktar yaklaşık 3500 TL olacaktır. Nikah çıkış parası hesaplamasına göre brüt kazancı asgari ücret üstünde olanlara ödenecek ücret ise formüle göre hesaplanmaktadır.

E-devlet tazminat hesaplama ekranı

E-devlette nikahtan sonrasında işten ayrılma tazminat hesaplaması ya da normal tazminat hesaplaması yapılabilecek 1 uygulama yok. Şayet hesaplama yapmamızı isterseniz yorum bölümünden bilgilerinizi yazın biz hesaplayalım.

Nikah çıkışı nasıl yapılıyor ?

Resmi nikahı çıkardıktan sonrasında en geç bir yıl içerisinde işyerinize dilekçe ile başvurarak çıkış yapmanız gerekiyor. Çıkış başvurusu yapılırken kanuni ihbar sürelerine bilhassa dikkat edilmesi gerekebilir. Kanuni ihbar sürelerine uyulmadan çıkış ilgiyi verildiğinde işveren vasıtasıyla uyulmayan gün sayısı kadar ihbar tazminatı rica edilebilecektir.

Nikah çıkışı nasıl hesaplanır ?

Eğer evlilik tazminatı kurallarını sağlıyorsanız yani işyerinde en az bir senedir çalışıyorsanız ve resmi nikah çıkarma zamanından sonrasında bir sene geçmediyse işverene bu gerekçe ile çıkış yapılacağını bildirmeniz yeterli olacaktır. Yani mevzuatımızdaki nikah çıkışı hesaplaması formülüne göre en geç resmi nikah zamanından itibaren bir yıl arasında başvurmanız gerekmektedir.

Evlilik tazminatı ne kadar zamanda alınır ?

Temel şekilde işten ayrılan 1 çalışana kıdem tazminatı ve Öbür bütün alacakların meslek sözleşmesinin fesih zamanından itibaren en geç 30 gün içerisinde ödenmesi gerekebilir. Tıpkı vaziyet evlenme tazminatı için de geçerlidir. İşverenin 30 gün arasında ödemesi gerekir. 30 gündelik vakit içerisinde ödenmezse;

 • Noter aracılığı ile ihtarname göndermeniz ve ödenmesi için işverene vakit vermeniz,
 • Bu vakit sonunda da ödenmediğinde gecikmeden Arabulucu bürosuna başvurmanızı öneririm.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar