Evlilik İçin Sağlık Raporu 2021

Evlilik İçin Sağlık Raporu meselesi için Sağlık Bakanlığı güncel kaynakları esas alınarak düzenlenen bu kılavuz niteliğindeki paylaşımımızda konu meselesi için bütün teferruatları bulabilirsiniz. Nikah için sağlık raporunun alınması zorunludur. Bu paylaşımımızda raporun nasıl ve nereden alınabileceği, hangi testlerin yapıldığı ve sağlık raporu aç karnına mı alınır bunun gibi konu konusu için sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır ?

Raporu alabilmek yoğun şekilde basittir. Raporu alabilmek için;

  • Aile sağlığı merkezine başvurmanız gerekiyor.
  • Aile Hekimi herşeyden önce sizden bir takım tahliller ister. Testlerin ne bulunduğu aşağıda belirtilmiştir. Eğer lüzumlu görülürse akciğer filmi de istenir.
  • Kan alımı yapıldıktan ve lüzumlu diğeri testler de yapılmasından sonrasında sonuçlandığında Şayet sağlık şekilde eşlerde evliliğe mani 1 vaziyet olmadan genellikle kan verildikten sonraki gün rapor düzenlenerek verilir.

Evlilik sağlık raporu randevusu almaya gerek var mı ?

Çoğu aile sağlığı merkezleri randevusuz şekilde işlem alabilmekte.  Lakin bazı ASM’ler bilhassa pandemi süreci ile beraberinde randevu sistemine dönmüşlerdir. Nikah için sağlık raporu randevu almanız gerekiyorsa;

  • 182 hattını arayarak,
  • MHRS uygulamasını indirerek uygulamadan ve ya,
  • E-nabız üstünden randevularınızı kolayca oluşturabilirsiniz.
  • başlıklı paylaşımımızda evlilik için sağlık raporu randevusu alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu için bilgi bulabilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu aç karnına mı ?

Konu konusu için en çok aşırı sorulan sorulardan bir tanesi de evlilik için kan testi aç karnına mı düzenlenmektedir sorusu olabilmektedir. Evlilik sağlık raporu kan testi aç karnına mı mı düzenlenmektedir sorusunun cevabı sizin de isteyeceğiniz testlere göre değişir. Gerçekte yapılacak standart testler için tok karna da gidebilirsiniz. Fakat önerilen aç karna yaptırmak. Böylece bakılması gereken bütün testler yapılacaktır.

Evlilik sağlık raporu için lüzumlu testler nelerdir  ?

Evlilik raporu için genel şekilde istenen testler HIV, HEPATİT B-C,VDRL olabilmektedir. Bunlara ilave şekilde hekimin lüzumlu görmesi şeklinde ilave testler de istenebilir. Bununla birlikte gene geçmişte akciğer hastalığı geçirenlerden röntgen de rica edilebilir. üst kısımda nikah için kan aç karnına mı verilmektedir kısmında da belirttiğimiz bu gibi aç karna gitmek yararınıza olacaktır.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır ?

Sağlık Bakanlığı evlilik raporu Aile sağlığı merkezlerinden yani aile hekimlerinden alınabilmektedir. hususi hastaneler, devlet hastaneleri ya da üniversite hastaneleri ile özel tıp merkezlerinden yapılan testler aile hekimi anlamında uygun görülürse bu test sonuçlarına istinaden de rapor düzenlenebilmektedir.

Devlet hastanesinden evlilik için sağlık raporu alınır mı ?

Devlet hastaneleri evlilik raporu meselesi için yetkili değildir. Fakat lüzumlu kan tahlilleri devlette yaptırılabilir ve sonuçlarla aile hekimine müracaat yapılırsa Aile Hekimi bu testleri esas alarak rapor düzenleyebilir. Bunu yapmak durumunda olmadığını, yeniden sizden test isteyebileceğini belirtmek isterim.

Özel hastanelerden evlilik sağlık raporu alınır mı ?

Evlilik için sağlık raporu aile hekimi sebebi ile verilmektedir. hususi hastaneler de evlilik raporu için yetkili sağlık hizmet sunucuları bünyesinde yer almaz. Fakat Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı özel hastanelerde yapılacak kan tahlilleri aile hekimine gösterilir ve aile hekimi uygun görür ise rapor düzenleyebilir. Değilse yine test isteyebilir.

Evlilik için sağlık raporu acilden alınır mı ?

Acil servisler evlilik raporu için yetkili değildir. Fakat burada yapılan ve evlilik sağlık raporu için lüzumlu olan  güncel test sonuçları aile hekimine gösterilerek rapor alınması sağlanabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar