Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

Evde bakım maaşı bakıma muhtaç hastası, engellisi v.s. olanlar için devletin sağladığı ciddi yardımlar arasında yer alıyor. Hasta bakım parasından yararlanabilmeniz için Kanunlara göre göze çarpan koşulları sağlamanız gerekiyor.

Evde bakım parası zammı memur maaşına endexli şekilde artmaktadır. 2021 memur maaş zammı oranının belirgin olmasının ardından 2021 bir. ve iki. dönemi için alınacak bakım parası tutarları da netleşmiş oldu. Bu paylaşımımızda 2021 bakım maaşı alma şartları, hasta bakım parası sorgulama ve bakım maaşının ne kadar bulunduğu v.s. bu gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evde bakım maaşı koşulları 2021

Bu yardımdan yararlanabilmeniz için aranan bakım parası alma koşulları güncel şekilde alt taraftaki gibidir;

 • Hane halkı ortalama gelirinizin net asgari ücretin 2/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu miktar 2021 yılı için  1704,00 TL dir.
 • Bakıcı maaşı için başvurulan engelli, yatalak, hasta v.s. bireyin en az %50 ve üzeri mani raporunun olması ve raporunda tam olarak ağır engelli ibaresinin geçmesi gerekiyor.
 • Yatalak hasta bakım parası için müracaat yaptığınız insanın %90 oranında raporu olsa dahi raporda ağır engeli var yazmıyorsa maalesef bakım maaşından yararlanamazsınız.

Evde bakım maaşı için lüzumlu evraklar 2021

Evde hasta bakımı maaşı kurallarını sağlıyorsanız alt taraftaki evde hasta bakımı için lüzumlu evraklar ile yanında Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurunuzu yapabilirsiniz. Hasta bakım aylığı başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Hem bakıcı maaşı alacak hem de hasta insana ait kimlik fotokopileri,
 • Rapor aslı ya da aslı gibidir hazırlanmış fotokopisi.
 • Hastaya ait son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf,
 • Hastanın öğrenim durumunu gösterir belge,
 • Başvuru formları, dilekçeler ve lüzumlu görülen Öbür belgeler Sosyal Hizmet Müdürlükleri sebebiyle size verilecektir.

Evde bakım maaşı müracaat dilekçe örneği

Bakım aylığı için lüzumlu evraklar üst kısımda belirtilmiştir. Bunlara ilave şekilde da müracaat formu istenir. Gerçekte bu müracaat formu size Müdürlükte verilmektedir lakin siz gene de hazır dilekçe ile müracaat yapacaksanız aşağıda evde hasta bakımı maaşları dilekçe örneği ile müracaat yapabilirsiniz;

 • ……. Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne,
 • Kurumunuz anlamında sağlanan evde bakım maaşından yararlanmak istiyoruz. Müracaat için istenen evrakların tümü dilekçem ekindedir. Gereğinin yapılmasını arz ederim. 

Evde hasta bakıcı parası ne kadar 2021

 • 01 Ocak 2021-30 Haziran 2021 tarihleri arası 2021 hasta bakım maaşı: 1.511,20 TL.
 • 01 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arası hasta bakıcı maaşı: 1.586,86 TL.

2021 bakıcı maaşı başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Peki hasta bakıcı parası nasıl alınır ? Evde bakım başvurunuza istinaden Sosyal Hizmet uzmanları öncelikli şekilde evraklarınızı inceler. Yatalak hasta bakımı devlet yardımı için lüzumlu evraklarda herhangi 1 eksiklik olmadan ve belgelere göre İhtiyar yatalak hasta bakım parası alabileceğiniz kanaatine varıldıktan sonrasında hastayı ve bakım yapılan noktayı yerinde ziyaret ederler. Ziyaretin ardından toplanarak son kararı verirler. SGK evde bakım ücretlerinin bağlanma süreci ilden ile farklılık gösterse de ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Evde bakım maaşı sorgulama 2021

Evde bakım maaşı bağlandığını nasıl öğrenebilirim ? E-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Evde bakım parası sorgulamasını e devlet sistemi aracılığı ile rahatça yapabilirsiniz. İhtiyar bakım parası sorgulama işlemini e devlet sisteminde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı-Engelli Evde Bakım Ödeme Teferruatları Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz. Evde bakım ücreti sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒

TC no ile evde bakım maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemleri üst kısımda belirtilen e-devlet menüsü üstünden ve e-devlet şifresi ile gerçekleştirilebilmekte. Şifresiz şekilde sorgulanabilme imkanı yoktur. Bununla beraber bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne uğrayarak ya da telefon ile arama yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Evde hasta bakım ücreti hangi bankadan alınır ?

Evde bakım maaşları PTT’den alınmaktadır. Maaşlar aylık şekilde ödenmektedir. Aylık ödenme tarihleri İlden ile farklılık gösterir. Bağlı olduğunuz Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünden konu dalında bilgi edinebilirsiniz.

Hasta bakıcı maaşları ne kadar 2021

Ev hizmetleri kapsam gereğinde sigortalı şekilde çalıştırılmaları gereken hasta bakıcılarına asgari ücret üstünden 2021 yılında ödenmesi gereken net maaş 3.309,19 TL olacaktır. Yatalak hasta bakım ücreti ile İhtiyar bakım ücreti 2021 yılında aylık ortalama 3000-3500 TL bünyesinde değişmektedir.

Sigortalarının da ev hizmetleri kapsam gereğinde ödenmesi gerekebilir. başlıklı sayfamızdan hem hasta bakıcısına nasıl sigorta yapabileceğinizi öğrenebilir hem de güncel sigorta primlerine göz atabilirsiniz. Şayet sigorta yapacaksanız sayfamızı ziyaret ederek gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Evde bakım maaşı bakıcı değişikliği 2021

Yatalak hasta bakım aylığı için müracaat yapılan bakıcının değişmesi ya da ayrılması zorunda bunu dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü’ne bildirmeniz gerekiyor. Müracaat esnasında yapmanız gerekenler ve bundan sonraki süre meselesi için da ilgili Müdürlükten lüzumlu ayrıntıları alabilirsiniz. Şayet yeni bakıcı alındıysa bunu da bildirmeniz gerekiyor. Sosyal Hizmetler İhtiyar bakıcı parası için yeni İhtiyar bakım parası başvurusu ile yanında kuralları yeniden değerlendirir ve koşullar sağlanıyorsa yeni bakıcı için aylık ödemeye devam eder.

Evde bakım maaşı güncel haberleri

Bakım maaşları ile ilgili 1 büyüme olduğunda, zam ya da düzenleme yapıldığında bu sayfamızda son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz. Bununla birlikte ova altındaki yorum bölümünden hem görüşlerinizi iletebilir hem de merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

2021 Evde bakım maaşı ne kadar olacak ?

2021’de memur maaşına istikbal zam oranlarında evde bakım parası da zamlanmış olacak. 2021 Ocak ve Temmuz aylarında istikbal zam oranında ortalama maaşlar %4-5 aralığında artmış olacaktır. Maaşlar netleştiğinde sayfamızda güncel tutarları bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar