Etkili SEO Denetimi İçin Adım Adım Kontrol Listesi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) her web sitesinin odak noktasıdır. Güncel SEO stratejileri ile web sitenizi daima güncel tutmalısınız. Ancak kapsamlı bir optimizasyon yapsanız bile, web sitesini test etmeniz ve SEO tercihlerinin amaçlarına hizmet edip etmediğini öğrenmeniz gerekir. Eğer web sitenizin tam olarak optimize edildiğinden emin olmak istiyorsanız, sıkı bir çalışma yolu izlemeniz ve her şeyi titizlikle analiz etmeniz gerekiyor. Peki bu işlemler neler? Etkin SEO denetimi için adım adım kontrol listemizde görelim. Web Sitesi Yapısı XML Site Haritası Hazırlama XML site haritaları, arama motorlarını web sitenizde görüntülenen sayfalar hakkında bilgilendirmenize olanak sağlar. Aynı zamanda, Google’a ve diğer sağlayıcılara web sitesindeki olası değişiklikler konusunda sizi bilgi vermenizi sağlarlar. Arama motorları, XML site haritasını kullanarak tüm sayfaları verimli bir şekilde dizine ekleyebilir, bu yeni web siteleri için oldukça avantajlıdır, çünkü hızlı index almanızı sağlar. XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi araç vardır . Xml Site Map Generator

Robots.txt Dosyasını Düzenleme Robots.txt dosyası öncelikle, web sitenizin hangi bölümlerinin örümcekler tarafından taranması gerektiğini belirtmek için kullanılır. Farklı arama motorları için farklı komutlar belirleyebilirsiniz. Web sitenizle birlikte bir robots.txt dosyası kullanmak web standardıdır. Örümcekler, web sitenizin ana dizininde (veya ana klasörde) bulunan robots.txt dosyasını arar. Bu metin dosyası her zaman “robots.txt” olarak adlandırılır. Robot.txt Sayfa Yapısı Başlık ve Meta Açıklaması Başlık ve meta açıklaması SEO’nun özü ise SEO, web sitenizin özüdür. Bu bakımdan iki şey önemlidir: anahtar kelimeler ve metin uzunluğu. Başlıklar ve meta açıklamalarında hedeflenen anahtar kelimeler bulunmalı ve iki öğe maksimum karakter sayısına göre değişmelidir. Başlık, en büyük SEO etkisi yaratmak için 55-65 karakter içerecek şekilde olmalıdır. Öte yandan, meta açıklama 160 karaktere kadar sınırlandırılmıştır. Alt Etiketleri Kontrol Edin İnternet bugünlerde giderek daha fazla görselleşiyor, bu yüzden muhtemelen bir sürü görüntüyü çevrimiçi yayınlıyorsunuz. Kalite ve alaka düzeyinin yanı sıra, alt etiketleri akılda tutmanız gerekir; bu, her fotoğrafın gerçek anlamını ve amacını ortaya koyacak bir şekilde tanımlamanız anlamına gelir. Nasıl yapılacağından emin değilseniz, Image & Link Analyzer‘ı kullanarak kontrol edebilirsiniz . URL’leri keşfedin Web sitesi URL’leri SEO’nun bir başka önemli yönüdür. En alakalı URL’ler, sitenizin genel optimizasyonunu artırmak için anahtar kelimeleri ve niş ile ilgili ifadeleri içermelidir. Bunun yanında, öğreneceğiniz SEO dostu bir URL’nin nasıl oluşturulacağı üzerine diğer çok önemli kurallar da vardır. Daha detaylı makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Kullanılabilirlik Mobil Optimizasyon Tüm dünyada 5 milyondan fazla akıllı telefon kullanıcısı ile mobil optimizasyon son derece önemli hale geldi. Web sitenizin mobil sürümünün kullanıcı dostu olduğundan emin olmalısınız ve düzenli olarak test etmelisiniz. Bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmek Google’a “Mobile Test” yazarak sitenizi test edebilirsiniz.

Web Sitesinin Açılma Süresi SEO söz konusu olduğunda, Google, web sayfanızın bile yüklenme hızını dikkate alır. Kullanıcıların büyük çoğunluğu yavaş web sitelerinin açılmasını beklemeden bilgiyi başka bir yerden bulma çabasına girer. Bu sizin için dezavantajlı bir durumdur. Web sitenizin hızını test edebilmek için bu linkten faydalanabilirsiniz. İçerik Kontrolleri Kırık Bağlantılar Kırık Linkler itibarınızı gerçekten de etkileyebilir ve çevrimiçi çabalarınızı anlamsız hale getirebilir. Bu nedenle hem iç hem de dış kırık URL’leri kontrol etmeniz gerekiyor. Bu bir kerelik bir çalışma değil, her seferinde bir süre tamamlamanız gereken prosedür. Bağlantı sağlığını keşfetmenize yardımcı olacak birçok çevrimiçi araç var. Ancak size önerimiz Broken Link Check Kopya İçerik Web sitenizde kopya içeriğe kesinlikle yer vermeyin çünkü Google ‘un SEO algoritması bu davranışınızı hiç beğenmiyektir. Kopyalanan içerik nedeniyle cezalandırılmasını önlemek için. Bu linkten sitenizde kopya içerik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ek Öneri SEO Denetim Seti Mükemmel bir SEO denetimi yapmak için aşağıdaki çevrimiçi araçları kullanmanızı öneririz: Screaming Frog – Web sayfanızın her bir bölümünü keşfetmek için kullanabilirsiniz. SEMrush Site Audit Tool – Bu aracı kullanarak web sitesi hatalarını tespit edebilirsiniz. Ayrıca, Semrush Site Denetim Aracı proaktif olarak davranır ve geliştirilmesi gereken konular hakkında tavsiyeler verir. Google Search Console – Bir hata bulma aracı olmanın yanı sıra, web sitenizle Google arasında mükemmel iletişim ortamıdır. WooRank – SEO denetimi için bir başka kullanışlı araç olan WooRank, sitenizdeki tüm dizinleri kontrol edecek ve süreçteki diğer olası hataları tespit edecektir. Zadro Web SEO Auditor – Anahtar kelimeleri, yükleme hızını, yetkilileri vb. Analiz eder. Erişilebilirlik ve Performans Kontrolü Robots.txt Analyzer – Robot.txt dosyasını derinlemesine analiz eder. YSlow – Bu araç, web sayfasının her bir öğesinin hızını inceler. Meta Tag Analyzer – Bu aracı kullanarak anahtar kelimelerinizin, meta etiketlerinizin, başlıkların ve başlıkların potansiyelini öğrenebilirsiniz. Backlink Araçları Ahrefs – En büyük rakiplerin yaptıklarını izlemektense öğrenmenin daha iyi bir yolu yoktur. Tam da Ahref’in yapmanızı sağladığı şey budur. Majestic – Size geri bağlantıların tam bir özetini verir. Kırık Bağlantı Analizi Majestic – Bu araç kapsamlı ve güvenilir bir kırık bağlantı denetleyicisidir. Xenu Link Sleuth – Bu araç ile yalnızca kırık linklerinizi tespit edebilirsiniz. İçerik Çoğaltma ve İntihal Small SEO Tools Plagiarism Checker – Zaten kopyalanan içeriğin olumsuz etkilerinden bahsettik ve bu yazılım sorunu derhal ortadan kaldıracaktır.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar