Esnaf Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Esnaf muafiyet belgesi günümüzde vergi ve prim maliyetlerinin artış göstermesi ile beraberinde çok sayıda insanın başvurduğu belgeler arasında yer alıyor. Normal şartlarda gerçek kişiler ticari faaliyette bulunduklarında kapsama göre gerçek ya da pratik usulde vergilendirilirler. Lakin etkinlik belgesi muafiyeti koşullarını veren esnaflar vergiden muaf olurlar.

Bu paylaşımımızda vergiden muaf belgesi nedir, vergi muaf belgesi nasıl alınır ve kimlere verilir, vergi muafiyet belgesi ne işe fayda benzeri konu konusu için yoğun sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Vergi muafiyet belgesi nedir ?

Esnaf muafiyeti belgesi Gelir Vergisi Kanunu’nun dokuzuncu maddesi gereği verilen ve aşağıda belirtilen koşulları sağlayanların elde ettikleri kazançlardan ötürü vergiden muaf olmalarını veren belgedir. Esnaf muaflığı belgesi olanlar belirgin tutarlara kadar olan kazançlar için vergi ödemezler.

Esnaf muafiyet belgesi kuralları nelerdir ?

Esnaf vergi muafiyet belgesinden yararlanma koşulları ve yararlanabilecek olanlar şu şekildedir;

 • Gezici şekilde perakende ticaret yapanlar ( Motorlu araç kullanmamak şartı ile),
 • İşyeri açmadan gezici 1 biçimde ve fiili şekilde meslek oluşturan hallaç, kalaycı, lehimciler, musluk tamircisi, çilingirlar, kundura tamircisi, pabuç boyacısı, berberler, nalbantlar, fotoğrafçılar, odun ve kömür kırma işi yapanlar, çamaşır yıkayanlar ve günlük olarak işlerde çalışan hamallar bu gibi meslekleri icra edenler,
 • Köylerde gezici 1 biçimde sanat işleri ile uğraşanlar, tıpkı işleri 1 işletme açmak sureti ile yapanlar,
 • Nehirlerde, gölllerde ve ya denizlerde ve su geçitlerinde totalde 50 rüsum tonilatoya (50 rüsum tonilato dahil)  Makine olmaksızın ya da motorsuz taşıma araçları işletenler; hayvanla ya da 1 hayvanla nakiye işi yapanlar.
 • Tarım işlerinde kullandıkları araçlarla devamlı 1 biçimde yapılmaksızın mesafe dizi nakit karşılığı eşya ya da insan taşıyan çiftçiler,
 • Evde devamlı şekilde uygulanan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve bunun bunun gibi makine ve aletler dış tutulmak kaydı ile, muharrik güç kullanmıyor olmak ve dışarıdan personel desteği almamak kaydı ile; ikamet yerlerinde ürettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma ürünleri, kırpıntı deriden imal edilen ürünler, örgü, dantel, her çeşit nakış eşyaları ve turistik eşyalar, hasırlar, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri aktif 1 işletme olmaksızın satanlar,
 • Hurdacılık işi ile uğraşanlar,
 • Yukarıda belirtilen işlere aynı ve Vergi Dairesi sebebiyle da uygun görülebilecek işler,
 • Milli piyango ya da bu gibi talih oyunu biletlerini gezici şekilde satanlar.
 • Normal şartlarda internet üstünden yapılacak olan satışlarda vergi muafiyet belgesi alma hakkından yararlanamazlar. Fakat bunun istisnası var. Insanın takvim yılı içerisinde elde ettiği gelir 12 in altında ise bu kişiler de esnaf muaflığından yararlanırlar.

Kimler vergiden muaf esnaf belgesi alamaz ?

Vergiden muafiyet belgesinden yararlanamayacak olanları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Ticari, Zirai ya da uğraş kazancından ötürü gelir vergisine tabi olma zorunluluğu olanlar,
 • Yukarıda belirtilen uğraş grupları içerisinde yer almayan ve bu işlerle uğraşmayanlar yararlanamaz.

Vergi muafiyet belgesi nasıl alınır ?

Peki esnaf muafiyet belgesi nasıl alınır ? Evrak başvurusu yapmak yoğun şekilde kolaydır. Şayet koşulları sağlıyorsanız aşağıda bağlantısını verdiğimiz sayfadan online şekilde başvurunuzu rahatça yapabilirsiniz.

Online vergi muafiyet belgesi başvurusu

Esnaf muafiyet belgesi başvurusu için alt taraftaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan müracaat sayfasına giriş yapın
 • Başvuru için parola istenmez parolasız şekilde giriş yapıp dilekçeyi doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Gelir vergisi muafiyet belgesi nereden alınır ?

Yukarıda vermiş olduğumuz dilekçe ile bağlı olduğunuz Vergi Dairesine başvurduktan sonrasında Vergi Dairesi Gelir Vergisi Kanunun dokuzuncu maddesi gereği esnaf muaflığı ile ilgili kuralları sağlayıp sağlamadığınızı inceler. Şayet kuralları sağlıyorsanız bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu belgeyi alabilirsiniz.

Esnaf vergi muafiyeti belgesi ne işe fayda ?

Normal şartlarda gelir vergisine tabi olan gerçek ya da pratik usül vergi mükellefleri elde ettikleri kazançlardan gitmekteler düşüldükten sonrasında ne göre belirlenen oran üstünden vergi öderler. Fakat muafiyet belgesi olanlar elde ettikleri kazançlar için gelir vergisi ödemezler.

Vergi muafiyet belgesi sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Alınan bu doküman üç yıl için geçerlidir ve üç yıl sonunda yenilenmesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Esnaf muafiyet belgesinin online şekilde sorgulanabilmesi mümkün değildir. Bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne müracaat yaparak konu konusu için bilgi alabilirsiniz.

Vergi muafiyeti belgesi ile internetten satış düzenlenmektedir mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere internet satışlarında istisnai vaziyet söz meselesidir. Şayet takvim yılı içerisinde elde edilen gelir brüt asgari ücretin 12 sert üstünde değilse internetten yapılacak satışlar için da muafiyet belgesi alınır ve gelir vergisi ödenmez. Tabi bunun için müracaat yapmanız ve buna Vergi Dairesinin karar vermesi gerekiyor. Şayet kazancınız 12 brüt asgari ücret altında kalıyorsa gelir vergi ödemeden muaflıktan yararlanarak internet üzeri satış gerçekleştirebilirsiniz.

Vergiden muaf belgesi ile kapıda ödeme

İnternet üstünden yapılan satışlarda en çok aşırı uygulanan yöntemlerden bir tanesi kolaylığı nedeni ile kapıda ödeme sistemidir. Gerçekte ödeme yönteminin muaflık ile merakı bulunmamaktadır. üst kısımda değindiğimiz üzere elde edilen gelir 1 takvim yılında brüt asgari ücretin 12 sert altında ise muafiyetten yararlanırsınız ve gelir vergisi ödemezsiniz.

Esnaf muafiyet belgesi konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar