Error establishing a database connection Hatası ve Çözümü

Wordpress sitelerde karşılaştığım Error establishing a database connection hatası üzerine bu problemi çözmeye dayalı bir makale yazmak istedim. En yakın arkadaşımın kendi wordpress sitesinde ve diğer başkakişilerin takip ettiğim wordpress bloglar üzerinde arada bu hataya denk geliyorum. Hadi bir defa olur iki defa olur da sürekli de denk gelinmez diyerek bunun büyük bir problem olduğunun kanısına vardım. Neden oluyor diye merak ettim ve veri tabanı ile ilgili bir problem olduğunu farkettim ve araştırıp problemin çözülmesine yönelik bu yazıyı yazmaya karar verdim inşallah bu sıkıntıyla karşı karşıya kalan arkadaşlarımın işini göreceğime inanıyorum :)

Arkadaşlar bu hata veritabanı ile ilgili bir hata olduğu için, biz problemi çözmeye başlamadan önce oluşabilecek bir hata yüzünden veritabanımızın başına bir iş gelmesin diye öncelikle veritabanın bir yedeğini almanızı istiyorum.

Neden böyle bir hata alıyoruz ?

  • Veritabanına bağlanan ve oturum açmada kullanan kullanıcı adı ve şifresi değişmiş olabilir.
  • Kullanmış olduğunuz sunucu ile ilgili bir problem olabilir (Genellikle DigitalOcean kullananlarda olur)

Hatayı şu işlemleri yaparak düzeltebilirisiniz. Sitenize ait bilgilerin ayarların tutulduğu wp-config.php dosyasına şu satırı ekleyelim ilk önce gerekiyor.

Mysql ‘in durmasından dolayı kaynaklanan bir hata olduğu için mysql’i restart etmeniz gerekmektedir (sudo service mysql restart). 99.9% çözülecektir Eğer ki çözülmezse aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

bunu yazıp sayfayı kaydeceksiniz ve alttaki linki ziyaret edeceksiniz

http://www.site_adresiniz.com/wp-admin/maint/repair.php

tabiki bu sayfaya erişebilmek için wordpress hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor. Sayfanız açıldıktan sonra sayfada bulunan repair database butonu tıklayarak veritabanınızı onarma işlemini başlatmanız gerekmektedir. İşlem bittiğinde yüksek olasılıkla bu can sıkıcı problemi çözmüş olacaksınız.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar