Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erken emeklilik  koşulları nelerdir ? sigortalı şekilde çalışan ve çalışma hayatında olan hepimizin hayali tabi ki erken emekliliktir.. Belirgin kurallar sağladığında sigortalılar erken emeklilik hakkından yararlanabilmekteler. Bu paylaşımımızda bütün sigorta kolları esasında erken emekli olma tüyoları ve SGK erken emeklilik koşulları meselesi için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Genel şekilde SGK emeklilik koşulları nelerdir ?

Bildiğiniz benzeri 01 Ekim 2008 zamanından itibaren Ssk, Bağ-Kur ve emekli sandığı ile Öbür bütün sigorta kolları birleştirilmiş ve 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu çıkartılmıştır. Bu Kanun yürürlüğe girene kadar her 1 sigorta kolu için koşullar ayrı ayrı hesaplanmaktaydı. Kanunun yürürlük tarihsel ile beraberinde ilk kere 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında sigortalı, bağkurlu olanlar için emeklilik kuralları şu biçimde olmuştur;

  • Bağkurda 9000 prim gün şartı ile baylar için 60 yaş, kadınlar için ise 58 yaşın tamamlandığı tarihte emekli maaşı bağlanmaktadır.
  • İlk kere memur şekilde 01 Mayıs 2008 zamanından sonrasında göreve başlayanlar için de emeklilikte aranan prim gün sayısı şartı 9000 gündür. Aranan ıslak şartı ise beyler için 60, kadınlar için 58’dir.
  • İlk defa sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 01 Mayıs 2008 tarihsel ve sonra göreve başlayanlar için aranan prim gün sayısı şartı 7200 gündür. Erkek ise ıslak şartı 60, hanım ise 58’dir.

Yukarıda belirtilen ıslak kuralları belirtilen prim gün sayısının 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlanması şeklinde geçerli olan şartlardır. Bu tarihten sonrasında tamamlanması zorunda her 2 yıl için emeklilik yaşına bir ıslak ilave edilecektir. Emekli olacağınız tarihsel net şekilde hesaplamak, emeklilik şartlarınızı öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl erken emekli olunur ?

Gelelim asıl konumuz olan erken emekli olma koşullarına. Erken emeklilikte 2 ayrıcalıklı yol bulunur. Birincisi öbür ise vergi indiriminden Öbür ismi ile tir. Her 2 emeklilik türünde de ıslak şartı aranmaz. Engellilik ya da malullük oranına göre lüzumlu prim gün sayısı ve sigortalılık zamanı kurallarını sağlayanlara aylık bağlanır.

Malulen emeklilik için aranan Şart ilk kere sigortalı, bağkurlu olunan tarihten itibaren en az 10 yıllık sürenin geçmesi ve bu 10 yıllık vakit arasında de en az 1800 gün prim olması gerekiyor. Bununla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu anlamında işgücü kayıp oranının en az %60 oranında kaybettiğinin tetkik edilmesi gerekebilir. Kanser hastalarında %60 şartı aranmaz. Tanı konulduysa direkt aylık bağlanır.

Engelli diğeri ismi ile sakatlık indiriminden emeklilikte ise en az %40 ve üzeri rapor şartı aranır. En az %60 ve üzeri raporu olan ve ilk defa sigortaya başlamadan evvelinde engeli var olan bireyler 3960 gün ve 15 yıllık sigortalılık zamanı şartı ile emekli olur. En az %40 ve üzeri engelli olanlar 18 yıllık sigorta zamanı ve 4680 gün şartı ile, %50-59 bünyesinde raporu olanlar ise 16 yıllık sigorta zamanı ve 4320 gün ile emekli olurlar.

Sağlık itibarı ile erken emeklilik kuralları nelerdir ?

İlk defa 01.10.2008 tarihsel ve ya sonra herhangi 1 kapsamda prim ödemeye başladıysanız hastalık sebebi ile erken emeklilik şartlarınız şu biçimde olacaktır;

  • Rahatsızlık ilk kere prim ödenen tarihten sonrasında %60 meslek gücü kaybı ile 10 yıllık sigorta zamanı ve 1800 günü tamamlamanız zorunda emekli olursunuz.
  • Doğuştan gelen rahatsızlıklarda %60 meslek gücü kaybı ve 3960 gün 15 yıllık sigortalılık zamanı ile emekli olursunuz.
  • %40-49 bünyesinde mani var ise 4680 gün ve 18 yıllık sigorta zamanı şartı,
  • %50-59 arasında rapor var ise 16 yıllık sigorta zamanı ve 4320 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar