Engelli Vergi İndirimi Hesaplama 2021

Engelli vergi indirimi hesaplama ile alakalı teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Bu güncelleme en az %40 ve üzeri engeli olanlara verilen en ciddi haklardan birisidir. Malumunuz en az %40 ve üzeri raporu olanlar gelir vergisinden rapor oranına göre gelir vergisi indirimi almakta ve bu şahıslar maaşlarına engellilik durumundan kaynaklı şekilde ilave ödeme almaktadırlar.

İşte alınan bu indirim engellilik indirimi diğeri ismi ile sakatlık indirimi şekilde adlandırılır. %40 üzeri raporu olup vergi indiriminden yararlananların 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında yararlanabilecekleri vergi indirimi tutarları dikkat çekici oldu. Paylaşımımızın devamında engelli vergi indirimi nasıl hesaplanır, engeli vergi indirimi başvurusu nereye ve nasıl yapılır, engelli vergi indirimi sonuçları sorgulaması nasıl yapılıyor benzeri konu konusu için bütün detayları bulabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi müracaat 2021

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Müracaat için işyerinizde çalıştığınıza dair ova almanız yeterli. Daha sonrasında vergi dairesine gidin ve sakatlık indirimi için sevkinizin yapılmasını rica edin. Vergi dairesi sizi tam teşekküllü 1 devlet hastanesi ve ya üniversite hastanesine sevk eder. Hastaneden gelen rapor vergi dairesi sağlık kurulunca değerlendirilir ve mani oranı yani vergi indirim oranı belirlenir. Müracaat işlemini e-devletten kolayca yapabilirsiniz. E-devletten müracaat için buradan T.C. ve e-devlet parolanız ile müracaat sayfasına giriş yapabilirsiniz ⇒ .

Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği 2021

Eğer başvurunuzu dilekçe ile yapacaksanız müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ . Dilekçeye ilave şekilde işyerinde çalıştığınıza dair yazı, var ise daha evvelinde almış olduğunuz sağlık kurulu raporlarını ekleyerek bağlı olduğunuz Vergi Dairesine müracaat yapmanız gerekmektedir.

Engelli dereceleri 2021

Bildiğiniz bunun gibi engelliler mani oranına göre Kanuna göre belirlenen oranlara göre derecelendirilmekte. Buna göre;

  • Birinci derece engelliler çalışma gücünü en az %80 ve üstünde kaybedenler,
  • İkinci derece engelliler çalışma gücünü en az %60 ve üzeri kaybedenler,
  • Üçüncü derece engelliler ise çalışma gücünü en az %40 ve üzeri kaybedenler şekilde tanımlanabilir

Sakatlık indirimi hesaplama 2021

Bildiğiniz bu gibi brüt asgari ücret 2021 yılının tümü için 3.577,50 TL şekilde belirlendi. Aylık şekilde maaşınızdan yapılacak gelir vergisi indirim oranı aşağıda belirtilen tutarların %15’i oranında olacak.

Malumunuz net asgari ücret 2021 yılının tamamında bekar ve çocuksuz çalışan için 2.825,90 TL şekilde belirlendi. Engelli şekilde alabileceğiniz net maaş ise mani dereceniz ve engelli indirim oranına göre alt taraftaki tutarlar eklenerek hesaplanacaktır.

2021 sakatlık indirimi tutarları

Gelir vergisinden engellilik niteliğine göre yapılacak indirim tutarları alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

  • Birinci derece engelliler için 1.500,00 TL,
  • İkinci derece engelliler için 860,00 TL,
  • Üçüncü derece engelliler için ise: 380,00 TL.
  • Medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre yararlanabileceğiniz asgari geçim indirimi tutarlarını da net maaşa ilave etmeniz gerekiyor. Güncel AGİ tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır 2021

Engelli indirim tutarları aşağıda belirtilmiştir. Mani oranına göre belirlenen indirim tutarları alt taraftaki gibidir. Belirlenen tutarlar yıllık şekilde yapılacak indirim tutarlarıdır. Bu tutarlar ödenecek gelir vergisinden aylık şekilde düşülür.

Engelli indirimi hesaplama robotu

Daha evvelinde engelli vergi indirimi hesaplama excel programı oluşturmuş ve program aracılığı ile engelli raporu indirim hesaplaması yapılmasına imkan sağlamıştık. Fakat veriler engelli vergi indirimi maaş hesaplaması yapanlar aracılığı ile hatalı girildiğinden tabloyu kaldırdık. Hesaplama ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı anlamında geliştirilen ya da e-devlette yer piyasa 1 uygulama bulunmamaktadır. Mani oranınızı bize yazın AGİ ve engellilik derecesi ile yanında almanız gereken net maaş ve maaş engelli indirimi hesaplamasını biz yapalım.

Engelli asgari ücret ne kadar 2021

Normal çalışan için aylık net asgari ücret 31 Aralık 2021 tarihine göre asgari geçim indirimi dahil 2.825,90 liradır. Engelli asgari ücret hesaplaması normal çalışana göre türlü yapılır. Engelli çalışanlar mani oranlarına göre üst kısımda belirtilen tutarlarda ilave ödeme aldıklarından aldıkları net asgari ücret normal çalışanlara göre türlü olabilir. 2324,70 liralık net maaş üzerine engellilik indirimi tutarını ekleyerek alabileceğiniz net maaşı hesap edebilirsiniz.

Engelli vergi indirimi sorgulama 2021

Bu kapsamda yararlanmış olduğunuz indirim tutarları ile engelli indirimi derecesini online şekilde sorgulayamazsınız. Bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu konu meselesinde bilgi rica edebilirsiniz. Bununla birlikte 189 numaralı vergi çağrı merkezini arama yaparak hem engelli vergi indirimi müracaat sorgulaması meselesi için hem de Öbür hususlarda bilgi alabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi emeklilik 2021

En az %40 üzeri mani raporunuz var ise ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız ıslak şartına takılmadan erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Engelli emeklilikte emeklilik için lüzumlu olan sigortalılık zamanı ve prim gün sayısı şartı ilk defa sigortalı şekilde işe başladığınız tarih ve mani oranınıza göre belirleniyor.

Hemen sayfamızı ziyaret ederek ne süreç emekli olabileceğinizi hesap edebilir ve emekli olmanız mecburiyetinde alabileceğiniz emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

Engelli yakını vergi indirimi 2021

Ücret karşılığı çalışan devlet memurları, sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı olanlar ile gerçek ya da basit usülde vergi mükellefi olan bireyler kendi engellilik durumundan ötürü vergi indiriminden yararlanabildikleri benzeri bakmakla yükümlü oldukları eş, çocuk ya da anne ve babadan ötürü da indirimden yararlanma hakkına sahiptirler. Süre ve müracaat işlemleri ise aynen üst kısımda belirtildiği bunun gibi olmalıdır.

Vergi indirimi raporu kaç ayda gelir 2021

Özürlü indirimi hesaplaması ile ilgili detaylı şekilde bilgi verdikten sonrasında gelelim başvurudan sonrasında indirim raporunun ne kadar vakit içerisinde geldiğine. Müracaat tarihsel nedeni ile Şayet son 6 ay arasında alınan 1 heyet raporunuz yok ise Vergi Dairesi tekrardan hastaneye sevk eder. Hastanede heyete girersiniz ve hastane bu raporu Vergi Dairesine yöntemler. Daha sonrasında vergi dairesi kurulu vasıtasıyla değerlendirilir ve mani derecesi belirlenir. Bütün bu süre ortalama 3-4 ay sürer.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar