Engelli Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Engelli raporu sorgulaması ve özürlü raporunun nereden ve nasıl alınacağı meselesi için ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. E-devlet sistemine her gün yeni hizmetler eklenmektedir. Özellikle Covid-19 ile beraberinde oldukça çok hizmet online sistemden verilmeye başlanıyor. Bunlardan bir tanesi de heyet raporu sorgulamasıdır.

Yazımızda engelli sağlık kurulu raporu sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz anlatılacaktır.  Peki engelli raporumu nereden görebilirim ? İşte engelli raporu e-devletten sorgulama meselesinde bütün detaylar.

Engelli raporu nasıl alınır ?

Heyet raporu alabilmek için;

  • Tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi rapor merkezini arama yaparak randevu alın.
  • Randevu tarihinde istenen ücret ve fotoğraflar ile rapor merkezine başvurun.
  • Rapor servisi sizi muayene olacağınız doktorlara yönlendirir.
  • Gerekli tahlil, tespit ve muayeneler yapıldıktan sonrasında heyete girilir.
  • Sonrasında ise heyet kararını verir ve rapor düzenlenir.

E devlet engelli raporu sorgulamasının nasıl yapıldığına geçmeden evvelinde Şayet engelli raporunu henüz almadıysanız hemen sayfamızı ziyaret ederek başvuruda izlemeniz gereken yol meselesinde bilgi bulabilirsiniz

Engelli rapor sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Engelli raporu e devletten sorgulama hizmete açılmıştır. Son düzenlenen ve elektronik imzalı bütün sosyal güvenlik kurumu engelli raporu sorgulamaları yapılmakta ve bununla birlikte barkodlu çıktı alınabilmektedir. E-devletten engelli sağlık raporu sorgulaması için e-devlet parolanız olmalıdır. Online bankacılık kanalları üstünden de e-devlete giriş yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. E-devletten engelli raporu görüntülemesi için;

  • Öncelikle e-devlete www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobilden uygulama üstünden T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yapın.
  • Ardından Sağlık Bakanlığı- E-imzalı erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporları sorgulama menüsüne giriş yaparak özürlü raporu sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Özürlü sağlık kurulu raporu sorgulama uygulamasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle doğrudan buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ .
  • E-devlet engeli raporu sorgulaması sonucunda Şayet KAYIT BULUNAMAMIŞTIR diyorsa henüz rapor hazırlanmamış manasına gelir.

Engel ve hastalık oranlarınıza göre verilen ya da verilecek oran ne kadar olmalı ? başlıklı sayfamızı ziyaret ederek bunun hesaplamasının nasıl yapıldığı ile alakalı teferruatları bulabilirsiniz.

Engelli raporu sorgulama t.c. ile nasıl düzenlenmektedir ?

Sadece t.c. ile özürlü rapor sorgulaması yapılabilecek online 1 uygulama olmaktadır. Şayet e-devlet parolanız yok ise ve dolayısıyla e-devlet üstünden engeli rapor sorgulaması yapamıyorsanız müracaat yaptığınız ve heyete girmiş olduğunuz hastane rapor merkezini telefon ile arama yaparak neticesi öğrenebilirsiniz.

Engelli raporu zamanı sorgulama nasıl organize edilmektedir ?

Tedavi ile iyileşebilecek bazı hastalıklar için mani raporları zamanlı şekilde düzenlenir. Bu raporlarda bitiş tarihsel yazar. E-devletten mani raporu sorgulaması yaparak alacağınız çıktıda raporun bitiş zamanı de yazar. Şayet tedavi ile iyileşemeyecek 1 hastalık ise bu halde vakit yazmaz ve bu rapor tekrardan müracaat yapılmadığı sürece hayat boyu geçerli olur. Detaylar için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli raporu doğrulaması nasıl organize edilmektedir ?

Kişiler anlamında e devlet engelli heyet raporu sorgulama menüsünden alınan barkodlu engelli raporunun ilgili Kurum aracılığıyla doğrulanması gerekebilmekte. Zira düzmece doküman düzenleyenler epey bir fazla. Bunun önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığı doğrulama sistemini geliştirmiştir. sayfasından sigortalı T.C. numarası ve rapor referans numarasını yazarak doğrulama yapabilirsiniz.

Engelli rapor sorgulama telefon numarası kaç ?

sağlık kurulu rapor sorgulama için 1 diğeri alternatif ise Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ( Sabim) aramaktır. Telefon ile heyet raporu neticesi öğrenmek için 184 numaralı hattı arayabilirsiniz.

E-devlet engelli raporu sorgulama nasıl yapılıyor hakkındaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar